Haber Detayı
28 Haziran 2022 - Salı 02:16 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'i Tercih Etmemenin Bedeli Ağır Oldu
Daha az maliyetli ve daha çok nüfusa hitap edecek olan Kırşehir güzergahı yerine siyasi bir karar alınarak Yozgat güzergahı tercih edilen Ankara-Sivas YHT hattı devleti zarara uğratmaya devam ediyor.Hat üzerinde bulunan 2 kilometrelik güvenlik tünelleri yanlış planlandığı için doldurulmaya başlandı.Düz bir hat üzerinde bulunan Kırşehir güzergahı tercih edilmiş olsaydı belki de tünele bile gerek kalmayacaktı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'i Tercih Etmemenin Bedeli Ağır Oldu

Ankara ve Sivas’ı birbirine bağlayacak olan Yüksek Hızlı Tren Hattı, coğrafi yapısı itibariyle daha uygun olan Kırşehir güzergahı yerine daha engebeli ve daha maliyetli olan Yozgat güzergahı üzerinden planlanmış ve yapımına başlanmıştı.Ankara-Kırıkkale-Yozgat ve Sivas hattı boyunca varolan engebeli arazi nedeniyle onlarca viyadük ve kilometrelerce uzunlukta tüneller açılan projeye  Yerköy istasyonu üzerinden yeni bir hat daha açılarak Kayseri’yi de Yüksek Hızlı Tren ile buluşturmak üzere çalışmalar başlatılmıştı.Ancak en baştan Ankara-Kırıkkale-Kırşehir-Kayseri-Sivas hattı tercih edilmiş olsaydı hem arazinin düz olması hem de mesafenin kısalmasıyla birlikte maliyetler de kat ve kat azalacaktı.Ancak Yozgat hattının tercih edilmesi nedeniyle henüz Kayseri hattı yapılmadan 30 Milyar TL’ye yakın harcama gerçekleştirildi.

 

Ankara-Sivas YHT hattı üzerinde bulunan tünel çalışmalarında sık sık göçükler de meydana geldi.

 

2 KİLOMETRELİK TÜNELLER YANLIŞ PLANLANDI DİYE DOLDURULMAYA BAŞLANDI''

Siyasi bir karar alınarak Kırşehir güzergahı tercih edilmeyen Ankara-Sivas YHT hattı üzerinde bulunan dağlık arazilerde açılan tüneller, milyarlarca lira zarara yol açarken yanlış planlamalar yüzünden 2 kilometrelik güvenlik tünelleri de doldurulmaya başlandı.CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi :  ‘’ Ankara-Sivas hızlı tren hattının Kavak-Sandal bölgesi. Burada T-18 tüneli bulunmakta. İki güvenlik tüneli için açılan güzergahın içindeyim şu anda. Bu güzergah yaklaşık 2 kilometrelik alandan oluşur. Bu alan, Devlet Demiryolları yetkilileri tarafından buraya güvenlik tüneli yapılması amacıyla açıldı. Zemin iyileştirilmeleri yapıldı. Verimli tarım arazilerinden oluşan bu bölgede, çiftçilerin karşı çıkmasına rağmen istimlak çalışmaları yapıldı. Son anda bütün kazılar yapılmışken, çalışma başlamışken Devlet Demiryolları, burada hata yapıldığını, buranın yanlış olduğunu ve bu hattın yeniden doldurulması talimatını verdi. Hat, şu anda yeniden doldurulmaya başlandı.

 

'ULAŞTIRMA BAKANI’NDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ'

Ülkemizin kaynaklarının nasıl çarçur edildiğinin, bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkının nasıl gasp edildiğinin en güzel örneklerinden biri burası. Harcanan milyonlarca lira para… Ne yazık ki ‘hata yaptık’ anlayışıyla yeniden kapatılıyor, kapatılması isteniyor. Sayın Devlet Demiryolları yetkilileri ve Ulaştırma Bakanlığı’na seslenmek istiyorum: Bu işi bilmiyorsanız, bu işi bilen isimleri kadrolara taşımıyorsanız, liyakatli kadroları görevlere getirmiyorsanız, işte Sivas hızlı tren hattında yaşanan bu olaylar tüm bölgede yaşanıyor. Sürekli göçükler, kaymalar yaşanıyor. Sürekli yanlış imalatlar yapılıyor ve Sivaslı, hızlı treni beklemeye ne yazık ki devam ediyor. Bunun hesabını, bu yanlışı yaptıranların hesabını, iktidar olduğumuzda gerekli hesapları mahkeme yoluyla soracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama şimdi bu hattın niçin yeniden doldurulduğunun açıklamasını Ulaştırma Bakanı’ndan bekliyoruz.”

 

DAHA ÖNCE KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN TARAFINDAN GAZETEMİZİN HABERİ ÜZERİNE MECLİSTE YAPTIĞI KONUŞMAYA İLİŞKİN HABERİN DETAYI AŞAĞIDA :

 

Haber Detayı İçin Görselin Üzerine Tıklayabilirsiniz...

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,ankara-sivas yht
Yorumlar
Haber Yazılımı