Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 11:01 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Hükümet Konağı İle İlgili Flaş Hamle
Kırşehir Hükümet Konağı'nın yurt binasına dönüştürülmesini durdurmak için Ankara Mimarlar Odası harekete geçti.Daha önce TOGO Kuleleri ile gündeme gelen Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Yozgat İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir Hükümet Konağı İle İlgili Flaş Hamle

Büyük tartışmaların ardından yıkılan eski hükümet konağı alanında yapımına başlanan Yeni Kırşehir Hükümet Konağı inşaatı 2018 genel seçimlerinin ardından yavaşlamış , 2019 yerel seçimlerinin ardından ise tamamen durdurulmuştu.Atıl bir vaziyette çürümeye terk edilen inşaat daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı'na yurt yapımı için devredilmişti.Kırşehir kamuoyu bu kararın ; Kırşehir'in siyasi tercihi nedeniyle olduğunu ve cezalandırılmaya çalışıldığını düşünürken Kırşehir AK Parti Milletvekili bu kararı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istediğini ve kendilerinin de buna birşey diyemediklerini açıklayarak tartışmaları alevlendirdi.

 

ANKARA MİMARLAR ODASI HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan daha önce Sinan Aygün'e ait TOGO Kuleleri ile ilgili dava açarak yürütmesini durduran Ankara Mimarlar Odası, Kırşehir Hükümet Konağı'nın yurda dönüştürülmesini durdurmak için Yozgat İdare Mahkemesi'ne başvurdu.Dava Dilekçesi'nde yürütmenin durdurulması için sunulan gerekçelerde ise şu ifadelere yer verildi ;

 

1.Kırşehir Merkez Hükümet Konağı inşaatı olarak başlanan inşaat öğrenci yurdu inşaatı olarak devam etmektedir. İnşaat subasman seviyesine geldikten sonra hiç bir bilimsel teknik gerekçesi olmadan yurt inşaatı olarak değiştirilmiştir. Öğrenci yurdu kullanımına alanın konumu itibariyle ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu inşaatın öğrenci yurdu yapılması, şehircilik ve planlama tekniklerine aykırıdır. Kırşehir Belediyesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planında 5435 ada 2 parselde bulunan bu alan Resmi Kurum Alanı olarak gözükmekte ve E:2,60 Hmax: 25,50 dir. Bu inşaata başlanmadan önce; Kırşehir Valiliğine bağlı ilgili daire ve müdürlükleri bu inşaata sığdırmak için Mimarlar Odası Kırşehir Temsilciliğinin ve diğer kurumların karşı çıkmasına rağmen bu alan Vilayet Binası yapılmak üzere seçilmiş ve plan değişikliği yapılarak emsal, kat artışı yapılmıştı. Bu artışla hem caddede oluşmuş gabarinin üzerine çıkılmış hem de kütlece iri bina yapılmasının önü açılmıştır. Vilayet binası için planda sağlanmış imtiyaz yapılacak öğrenci yurdu için kullanılacaktır. Oysa ki yine geçmişteki itirazlarımıza rağmen mevcut alt yapı ve oluşacak ilave trafik bu yoğunluğu kaldıracak durumda değildir. Üniversite Kampüs Yerleşkesi içinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'na ait öğrenci yurtlarının kapasitesi henüz doldurulamamışken şehir merkezinde bulunan bu inşaatın öğrenci yurdu yapılması kamu yararına aykırıdır. Kırşehir'in muhtelif bölgelerinde özel sektöre ait öğrenci yurtları boş durmakta hatta bazı yurtların fonksiyonları değiştirilerek başka amaçla kullanımları söz konusu olmaktadır. Ayrıca imar planında "resmi kurum alanı" fonksiyonunda bulunan alanda öğrenci yurdu yapılması ve düzenlendiyse yurt ruhsatı olarak düzenlenmiş olması imar mevzuatına aykırıdır. Halihazırda yürüyen inşaat işleri ruhsatlı projesine aykırı olarak yapılmaktadır.

 

2. Mevcut Valilik Hizmet Binası, Eski Adliye (şuan Deftardarlık olarak kullanılmaktadır) Emniyet Müdürlüğü bu inşaatın tam karşısında bulunmaktadır. Mevcut bu kamu kurumları ile yapılacak olan öğrenci yurdunun hiçbir ortak kullanımı söz konusu değildir. Oysa bu alan vilayet hizmet binası olarak yapılırsa karşısında bulunan bu kamu binaları ile bütünleşip tüm vilayete bağlı birimlerin bir araya toplanması sağlanabilecektir. Valilik makamına bağlı tüm kurumlar şehrin muhtelif bölgelerine serpiştirilmiş ve bazılarına da kiralar ödenmektedir. (Tapu Kadastro Müdürlüğü gibi) Valilik birimlerinin bu dağınık yapısı vatandaşa da külfet olmaktadır. İl Çevre ve Bayındırlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğünün bulunduğu alana yeni bina yapılıp, Vilayete bağlı yeni birimlerin bu alana yerleştirilmesi yine vatandaşı ulaşım zorluğu nedeni ile mağdur edecektir.

 

3. Yaklaşık 50 yıldır mevcut yerinde şehir halkına hizmet veren Valilik Hizmet Binası, bulunduğu caddeye hareketlilik kazandırmakla beraber, çevresindeki özel sektör ile beraber hizmet vermeye devam etmektedir. Yapılmakta olan inşaatın maliyet analizi yapıldığında, zemin emniyet gerilmesi düşük olmasından dolayı inşaatın maliyeti çok yüksektir (müteahhit firma sadece bir seneden fazla zemine fore kazık yapmak için uğraşmıştır.)

Bu yönüyle de kamu yararına aykırı yurt inşaatının durdurulması gerekmektedir. III. Alanda yapılaşma devam ettiğinden Mahkemenizce yürütmenin durdurulması karar verilmesi oldukça önem taşımaktadır. 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber,kırşehir hükümet konağı
Yorumlar
Haber Yazılımı