Haber Detayı
13 Şubat 2017 - Pazartesi 12:14 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'e Kaybettirilenler (1)
DİĞER Haberi
Kırşehir'e Kaybettirilenler (1)

Türkiye'nin her noktasına eşit uzaklıkta bir şehir, yani Türkiye'nin merkezinde... Fizibilite Etüdü bilen hazırlayan herkes bilir ki , bu durum her şehir için bir avantajdır. Peki, Kırşehir bu jeopolitik konumunu neden fırsata çeviremedi. Tarihte kaçırdığı fırsatların dışında bir çok kez de siyasi ve ekonomik olarak kayba uğratılan bir şehir; Kırşehir.

***

Bir dönem Selçuklu'nun en büyük ve en önemli şehirlerinden birisi olan Kırşehir, en büyük zararı Moğol İstilasında yaşadı. O dönemde 200 bin nüfusa sahip bir Selçuklu şehri olan Gülşehir, Moğolların şehirde yaptığı kırım sonrası Kırşehir adını almış.O dönemin en önemli ilim ve kültür şehri olma yolunda önemli adımlar atan Kırşehir bu kıyım sonrası bir anda kazandıklarını kaybetmiş. Kırşehir diğer Anadolu şehirlerinden farklı olarak, Bektaşilik, Ahilik, Abdallık gibi Türklere has oluşumların merkezi olmuş hatta birçok önemli şahsiyet yetiştirmiş.Osmanlının kuruluşunda önemli bir paya sahip olan Şeyh Edebali de bu şehirde doğduğu halde, Osmanlı döneminde  diğer Anadolu şehirleri gibi Osmanlı'nın batıya dönük politikasından nasibini almış.Osmanlı diğer Anadolu şehirleri gibi Kırşehir'i de imar etme konusunda fakir bırakmış. Celali isyanları sırasında birçok celalinin başına bela olduğu Kırşehir, yine Celalileri barındırdığı iddiasıyla Osmanlı Devleti'nin gazabına da uğramış.

***

Günümüze gelirsek,Cumhuriyet döneminde Atatürk'ten sonra, siyasi kıyım, ekonomik ve yatırım ambargosuna maruz kalmış.Kimi zamanda basiretsiz yönetimlerin ve beceriksiz yöneticilerin kurbanı olmuş ; potansiyelini fırsata çevirememiş. Kırşehir'in bu dönemde en büyük kaybı , Demokrat Parti döneminde yaşadı.Siyasi kıyıma tabi tutulan Kırşehir, ilden ilçeye çevrilirken, birçok ilçesini de kaybederken, itibarı adeta ayaklar altına alındı.En önemlisi de 1000 yıllık parçası olan Hacıbektaş'ı kaybetti. İlden İlçeye çevrilen Kırşehir, Orta ve Uzun vadeli proje ve yatırımların dışında bırakıldı. Özellikle demir yolu ağı dışında bırakılan şehir, kendi payına düşen yatırımları Kayseri ve Kırıkkale'ye hatta çevresindeki diğer il ve ilçelere kaptırdı. Ekonomik sıçramasını da bu yüzden yapamayınca, bu kez yurt dışına ve başta Ankara olmak üzere diğer şehirlere göç başladı.

***

Kırşehir'e ilk ciddi yatırım 1976 yılında Petlas ile yapıldı. Petlas'tan sonra ise bu büyüklükte bir yatırım yapılmazken, yapılmak istenenler de yönetimlerin basiretsizliği yüzünden kaybedildi. Bunun en son örneği ise  Sumitomo Rubber Industries Japon firmasının Petlas ile birlikte , Kırşehir'e yapmayı düşündükleri Lastik Fabrikasının Çankırı'ya kaptırılmasında görüldü. Demokrat Parti'nin siyasi kıyımına maruz kalan Kırşehir sadece ekonomik olarak değil eğitim ve öğretim alanındaki sıçramasını da henüz tam olarak gerçekleştiremedi. Daha önce kurulması gereken Ahi Evran Üniversitesi ancak 2006 yılında kurulabildi.Ama herkes biliyor ki, Kırşehir Türkiye'nin en önemli üniversitelerine birçok öğrenci gönderdi ve bu aşamada en başarılı il olma başarısı da gösterdi.

***

Tarihi ve kültürel potansiyelini, yönetimsel basiretsizlikler yüzünden tanıtamayan Kırşehir, sahip olduğu termal zenginlikleri de aynı şekilde değerlendiremeyince turistik bir şehir olma fırsatını da kaybetti. Yatırım alanında yeterli pay verilmeyen ve bu alanda yeterli bir kazanım elde edemeyen Kırşehir, Selçuklu'dan sonra ya hep kaybettirildi ya da eline geçen fırsatları elinden kaçırdı.En parlak dönemini ise Anadolu Selçuklu döneminde yaşadı. Tabi Kırşehir'in kaybettikleri bunlarla sınırlı değil, devamı gelecek ....    
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'e, Kaybettirilenler, (1),
Yorumlar
Haber Yazılımı