Haber Detayı
25 Temmuz 2022 - Pazartesi 21:20 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'e Atılan YHT Kazığında İkinci Perde
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'e Atılan YHT Kazığında İkinci Perde

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattından by-pass edilen Kırşehir'e yapılan kötülük Yerköy-Kayseri yüksek hızlı tren hattı ile ortaya çıkmıştı.

 

Çünkü iktidar, engebesiz ve daha kısa mesafeli olan Kırşehir güzergahı yerine daha engebeli olan ve daha uzun mesafeli olan Yozgat hattını tercih etmişti.

 

İktidarın neredeyse yarı yarıya maliyeti azaltacak olan Kırşehir güzergahını tercih etmemesinin nedenini siz değerli kamuoyuna bırakıyoruz.

 

Yıl 2008 ! Yani Kırşehir'in AK Parti'ye oy verdiği yıllar !

 

Biz, ceza veriyorlar zannediyormuşuz ama alenen enayi yerine konulmuşuz !

 

Sadece Kırşehir mi ?

 

81 Milyon enayi yerine konulmuş çünkü bu paralar öyle 30-40 milyon TL falan değil 50 milyar TL'den bahsediyoruz yani eskinin parasıyla 50 katrilyon !

 

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var o paralarda.İşi hakkıyla doğru şekilde yapsalar belki de hat hem erken bitecek hem de Türkiye 30 milyar TL kar elde edecekti.

 

Şimdi gelelim asıl bombaya !

 

Biz diyorduk ki keşke hızlı tren hattı, Kırşehir'den üzerinden  Nevşehir'e de uğrasın ve oradan Kayseri'ye ve Sivas'a ulaşsın.

 

Hem devlet yatırımlarından mahrum bırakılmış Kırşehir için telafi olur hem de Nevşehir gibi bir Turizm bölgesi de bu hizmetle buluşur diye düşünoyorduk ki meğer iktidar Kayseri'den Nevşehir'e oradan ise Konya ve Antalya'ya kadar projeyi devam ettiriyormuş.

 

Basında yer alan habere göre '' Kayseri-Antalya hızlı tren projesinin Konya-Antalya kesiminin projelendirme aşaması tamamlandı. Nevşehir-Konya bölümünde ise etüt işleri devam ediyor. Etüt çalışmalarına göre demiryolu hattı Kayseri’den başlıyor, Nevşehir, Aksaray ve Konya üzerinden Antalya’ya ulaşıyor. Hızlı tren projesinin toplam uzunluğu 607 kilometreyi buluyor. Proje 4 kesimden oluşuyor. Antalya-Kayseri hızlı tren projesinde Acıgöl, Nevşehir ve Avanos olmak üzere 3 istasyon planlanıyor'' 
 

Yani sizin anlayacağınız Kırşehir resmen, mahrem bölge ''düşman şehir'' muamelesi görüyor.

 

Ortada ceza falan da yok değerli okuyucularım.

 

Tekrar ediyorum !

 

2008 yılı , Kırşehir'in koşulsuz şartsız AK Parti'ye oy verdiği yıllar.

 

Sanki Kırşehir'in etrafına duvar çekilmiş gibi hızlı treni yuvarlak çizecek şekilde etrafından dolandırıyorlar.

 

Yuh size be !

 

Yazıklar olsun size !

 

Bu memleket kurtuluş savaşı döneminde devleti için gözünü sakınmadan en önemlisi de diğer şehirlerde olduğu gibi isyan etmeden, emperyalistlerin uşağı olmadan cepheye asker gönderdi, cepheye süvari alayı yetiştirdi.

 

Menderes bitmek bilmez Menderes Sendromuymuş arkadaş !

 

Eşeği Ankara'dan salıversen, önce Kırşehir'e, sonra Kayseri'ye gider !

 

O bile yolunu biliyor.

 

Bunu hakaret ya da espri olsun diye söylemiyorum.Bugün mühendis bir ağabeyim söyledi.Bu tür yollar belirlenirken eşeği salıverirlermiş o da yolunu bulurmuş ve üzerine hemen yol yapılırmış.

 

Ama en kötüsü de herşey planlanmış ve tren kaçmış !

 

Hepimize geçmiş olsun.

 

KONUNUN DAHA İYİ KAVRANMASI İÇİN ANKARA-SİVAS-KAYSERİ YHT HATTININ DETAYLARINI VERİYORUM :

 

2008 yılında inşasına başlanan ve yapımı tamamlanan 405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattına 142 kilometre uzunluğundaki Yerköy-Kayseri hattı da eklenerek toplamda 547 kilometreye ulaşacak hızlı tren hattı inşasına başlandı.İhale 21/B pazarlık usulü ile yaklaşık 17 Milyar TL’ye Doğuş-Çelikler-Özkar girişim ortaklığına verildi.Ankara‘dan başlayarak sırasıyla Kırıkkale ve Yozgat üzerinden Sivas’a ulaşan hat üzerinde dağlık ve engebeli arazi nedeniyle toplam uzunluğu 66 kilometreyi aşan 49 tünel yapıldı.Yine 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük inşa edildi.Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha önce yaptığı açıklamada Yerköy-Kayseri hattı üzerinde 12 bin 900 metrelik 9 tünel, 2 bin 395 metreyi bulan 18 köprü, 20 üstgeçit ve 116 altgeçit yer alacağını belirtmişti.Ayrıca hat boyunca 21 adet de viyadük yapılacak.Yerköy-Kayseri hızlı tren hattının temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

KIRŞEHİR HATTI BY-PASS EDİLDİ DEVLET MİLYARLARCA TL ZARARA UĞRADI

405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattına ek olarak 142 kilometrelik Yerköy-Kayseri hattının da eklenmesiyle ortaya çıkan tablo akıllara yeterli fizibilite yapılıp yapılmadığını getirdi.Zira, Ankara’dan Sivas’a ve Kayseri’ye ulaşmak için Kırşehir hattının tercih edilmesi durumunda mesafe oldukça kısaldığı gibi kayda değer engebeli bir arazi de bulunmuyor.Ankara-Kırşehir arası mesafenin 180 kilometre, Kırşehir-Kayseri arası mesafenin 130 kilometre, Kayseri-Sivas arası mesafenin ise 190 kilometre olduğu düşünüldüğünde toplam mesafe 500 kilometreye ulaşıyor.Ankara’dan başlayarak tek bir hat üzerine yapılacak yüksek hızlı tren hattı ile Ankara’dan Sivas’a daha kısa sürede gidilebilecek iken 547 kilometrelik hat inşa edilerek Devlet, milyarlarca lira zarara uğratıldı.Bu zararın ortaya çıkması ise Yozgat güzergahının dağlık ve engebeli olması ile birlikte hat üzerinde onlarca tünel ve viyadük yapılması oldu. Bu da devletin zararını kat ve kat arttırdı. Ankara-Sivas YHT hattının Kırşehir-Nevşehir güzergahı üzerinden Kayseri’ye daha sonra ise Sivas’a bağlanması durumunda ise  engebesiz olan arazi ile birlikte maliyet de en alt düzeye inecekti.

 

 

ÇÖKMELER NEDENİYLE DEFALARCA AÇILIŞI ERTELENDİ

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın yanlış güzergah üzerine inşa edilmesinin getirdiği mali yükün yanında, tünellerde meydana gelen çökmeler nedeniyle ek ihaleler açılarak iyileştirmeler de yapılıyor. Açılısı 8 kez ertelenen Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında meydana gelen çökmeler nedeniyle sürekli olarak dolgu iyileştirmesi yapılıyor.Bunun yanında geçtiğimiz aylarda hat üzerinde yanlışlıkla açılan 2 kilometrelik güvenlik tünellerinin  tekrar doldurulduğu ortaya çıkmıştı. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının devlete maliyetinin şimdiden 30 Milyar TL’ye yaklaştığı biliniyor.Kayseri hattı ile birlikte maliyetin 50 Milyar TL’yi bulması bekleniyor.

Ömer Duran

 

 

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'e, Atılan, YHT, Kazığında, İkinci, Perde,
Yorumlar
Haber Yazılımı