Haber Detayı
19 Ekim 2016 - Çarşamba 16:52 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'den, Uyuşturucu ile Mücadelede Örnek Proje
DİĞER Haberi
Kırşehir'den, Uyuşturucu ile Mücadelede Örnek Proje

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Türkiye'ye örnek olacak olan ''Yaşamayı Seviyorum Dayanışma Merkezi'' tanıtıldı.

''Yaşamayı Seviyorum Dayanışma Merkezi' madde bağımlısı gençleri uyuşturucudan kurtarmak ve onları topluma faydalı bireyler olarak yeniden kazandırmak amacıyla kuruldu.Uyuşturucu bağımlısı 30 gencin tedavi gördüğü merkezin dışında İl Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İş-Kur, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün birimleri de mevcut. Merkez, Uyuşturucu bağımlısı gençleri sadece tedavi etmeyi değil aynı zamanda devletin tüm birimlerini devreye sokarak onları topluma kazandırmayı amaçlıyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ve projeyi tanıtan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, ''Bir tek kişiyi dahi uyuşturucudan kurtarmanın, meslek ve sanat sahibi yapmanın ve topluma kazandırmanın paha biçilemez bir duygu olduğunu belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “Buraya sık sık gelerek tedavi gören yaklaşık 30 evladımızla beraber oluyoruz. Ülkemizi tehdit altına alan uyuşturucu gençlerimizin en büyük belası. Özellikle bonzai denilen madde gençlerimizi ölüme kadar sürüklüyor. Uyuşturucu maddeleriyle mücadele etmek için Valilik olarak bu projeyi hayata geçirdik. Emniyet Müdürlüğünde, sadece uyuşturucu ile mücadele eden gruplar oluşturduk. Ekiplerimiz gece-gündüz bu konuyla ilgili çalışmalarını yürütüyor. Bu merkezde de bir polis her gün nöbet tutuyor. Böylelikle buraya dışarıdan uyuşturucu satanların girmesi önleniyor.açıklamalarında bulundu.

Çok yönlü bir tedavi uyguladıklarını belirten Şentürk konuşmasında, ''Hem tıbbi tedavi hem de çocuklarımızı sosyal hayata yeniden kazandırıyoruz. Burada bilgisayar odası var. Amaç, evlatlarımızı hünerli, nitelikli ve donanımlı bir şekilde meslek ve sanat sahibi yapmak, topluma faydalı birer birey olmalarını sağlamak.İş-Kur bürosunda, evlatlarımıza çeşitli kurslar veriliyor ve genel sağlık sigortaları yapılıyor. Kurs alan çocuklarımıza harçlık da veriliyor. Madde bağımlısı gençlerimize İş-Kur bürosunda danışmanlık da yapılıyor. Meslek ve sanat edindirme kursunu başarıyla tamamlayan gençlerimiz iş sahibi olacaklar.Gençlerimizin yarıda bıraktıkları eğitimlerini tamamlamaları için de gayret gösteriyoruz. Burada gençlerimizin eğitimlerini tamamlamak üzere mesleki açık lise eğitimi de veriyoruz. 14 gencimiz ders görüyor.Gençlerimizin ilgi duyduğu spor alanları ile ilgili çalışmalarımız da var. Gençlerimizi Hirfanlı Barajındaki Gençlik Kampına götüreceğiz, maçlara götüreceğiz. Onların enerjilerini sarf etmeleri için spor yapmalarını önemsiyoruz.” şeklinde konuştu. “Gençlerimize psikolojik, sağlık, eğitim alanlarında destek veriyoruz, öğle ve akşam yemeklerini veriyoruz. Aileler, burada verilen hizmetleri görsün, bilsin. Çocuklarımızı hayata yeniden kazandıralım, uyuşturucu belasından kurtaralım. Burada evlatlarımız başlarındaki sorumlularımızla birlikte her türlü sosyal aktiviteyi yapıyor. Namazlarını kılıyor, dua ediyorlar. Burada onlara Kuran-ı Kerim öğretiyoruz ve ibadetlerini yerine getiriyorlar. Gençlerimiz manevi bir boşluk içerisindeler, kendilerini yalnız hissettirmemek için, toplumda dışlanmış olarak hissetmemeleri için çocuklara ahlakî değerler, insani değerler aşılamaya çalışıyoruz. Gençlerimize müzik eğitimi de veriyoruz. Onlardan oluşan ekipler kuracağız.

Böylesine önemli bir çalışma, sivil toplum örgütlerinin desteği olmadan yürümez. Sivil toplum kuruluşları da çocuklarımıza her türlü desteği veriyorlar. Uyuşturucu kullanan gençlerimizden toplum rahatsız olmaktadır. Sivil toplum kuruluşları bu olumsuzlukların önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır. Merkezimizde bir şark odası mevcut. Şark odasında akıllı tahta, kitap köşesi, televizyon var. Sosyal faaliyetleri burada yapıyoruz. Bu proje Türkiye’ye örnek olacak niteliktedir. Çocuklarımızın hayatlarının tamamını kapsayan başka bir proje daha yok. Bu projeye başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Üç hafta önce buraya gelen gençlerimiz, bugün uyuşturucu kullanmıyorlar. Merkez her gün her saat açık. Proje dahilinde çalışan arkadaşlarımız mahalle mahalle gezip buldukları madde bağımlısı çocukları buraya getiriyorlar. Büyük bir özveri ile çalışan bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Vali Necati Şentürk’ün merkezi basına tanıttığı ve,İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan,J. Alb. Hüseyin Altuntaş ile daire müdürlerinin yer aldığı program, madde bağımlısı gençlere çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'den,, Uyuşturucu, ile, Mücadelede, Örnek, Proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı