Haber Detayı
31 Ocak 2023 - Salı 12:11 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'den Kaçırılan ve Kaptırılan Projeler
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'den Kaçırılan ve Kaptırılan Projeler

1954 yılında yapılan seçimlerde Kırşehir'in kendi evladı Osman Bölükbaşı'na oy vermesine kızan Adnan Menderes, Kırşehir'i ilçe yapmış ve ilçelerini de çevre illere bağlamıştı.Kırşehir daha sonra tekrar il haline getirilmiş ancak Hacı Bektaş, Avanos ve Kozaklı gibi ilçelerini kaybetmişti.

 

Kırşehir sadece siyasi sınırı ile ilgili kayba uğramamıştı.Aynı zamanda uzun ve orta vadeli devlet yatırımlarından da mahrum bırakıldı.Anadolu'nun kavşak noktasında ve yer yüzü şekilleri bakımından ulaşım ağları için çok uygun bir noktada yer alan Kırşehir'e yapılması gereken yatırımlar, siyasi ve çeştili sebepler nedeniyle çevre illlere kaydırılmış ya da kaptırılmıştı.Üstelik Kırşehir'den çok geride olmalarına rağmen çevre illerin bir kısmı işte bu kaçırılan ya da kaptırılan yatırımlar nedeniyle gelişerek Kırşehir'in önüne geçmişti.
Bizler de sizler için Kırşehir'e getirilecekken çeşitli nedenlerden ötürü yaptırılmayan ya da kaptırılan yatırımları derledik.


MKE
1941 Yılında Belediye statüsüne kavuşan Kırıkkale aslında küçük bir köy olan Kırık Köyü üzerine kurulmuştu.''Üzerinde hava boşluğu var'' kandırmacası ile 1950 yılında MKE'nin kurulduğu il aslında bir dönem Ankara'ya bağlıydı.MKE'ye ait tesisler için aslında en uygun nokta Ankara'nın doğusunda ve Türkiye'nin tam ortasında bulunan Kırşehir idi ancak bu tesisler Ankara sınırları dışına çıkmayacak şekilde Ankara'nın en doğusuna kuruldu.''Üzerinde hava boşluğu var'' iddiası ise tamamen bir kandırmaca.Üstelik 2016 yılında Kırıkkale üzerinde SoloTürk uçuş gerçekleştirdi ve Vali, ''hava boşluğu'' algısının kalkması için bu gösterişi uçuşunun gerçekleştiğini bildirdi.Uzun süre önce gerçekleşmesi nedeniyle bu yatırım aslında günümüzde Kırşehirlilerin unuttuğu konular arasında.


SUMİTAMO AKÜ VE JANT FABRİKASI
Kırşehir'in en büyük sanayi yatırımı olan Petlas'ın bağlı bulunduğu AKO Holding ve Sumitamo Japon ortaklığında gerçekleştirilen Akü ve Jant fabrikası için ilk etapta Kırşehir düşünülmüştü.Ancak o dönem yaşanan ve hakkında çeşitli iddialar ortaya atılan nedenlerden ötürü bu yatırım Çankırı'ya kaptırılmıştı.İki şirket 516 milyon dolarlık bir yatırım daha yaparak 2015 yılında Çankırı'ya bir de lastik fabrikası kurdu.Böylece Kırşehir eline geçen tarihi bir fırsatı, birkaç kişinin menfi çıkarları nedeniyle kaçırmış oldu.


SÜTAŞ 
Kırşehir , büyükbaş hayvan yetiştiriciliği noktasında en önde gelen illerden birisi.Aksaray da aynı şekilde süt ve et üretimi noktasında en önemli iller arasında bulunuyor.Ancak Kırşehir daha önce de bahsettiğimiz gibi Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Aksaray ve Kayseri illerinin tam ortasında yer alıyor.Bu nedenle Sütaş firması, süt entegre tesisi için ilk etapta Kırşehir'i düşünmüş ancak yine bir takım nedenlerden ötürü bu yatırım da Aksaray'a kaptırılmış.Sütaş, Kırşehir'den topladığı sütleri şimdi Aksaray'da işleyerek tekrar Kırşehir'e satıyor.

 

BORAN RADYATÖR
Firmanın sahibi Binali Boran Kırşehir'de ileriye dönük fabrikayı genişletebilecekleri yeterli büyüklükte arsa bulamadıklarını ifade ederek, ''Rotayı hemen Aksaray'a çevirdik. Burada bize talep ettiğimiz kadar arsayı hemen tahsis ettiler. Biz de fabrikayı kurmaya başladık'' diyor.2004 yılında Kırşehir'e kurulacak olan ancak basiretsiz idareciler tarafından Aksaray'a kaptırılan fabrika, ihracat rekorları kırıyor.

 

ANKARA-SİVAS YHT HATTI

Ankara'dan Sivas'a hızlı tren yaparken elbette Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri gibi illeri de içine alan bir hat yapmak hem maliyet hem de daha fazla nüfusa ulaşmak adına çok daha doğru olabilirdi ancak bunun yerine Yozgat hattı tercih edildi.Arazi dağlık olduğu için onlarca tünel ve viyadük yapıldı.Bu nedenle de maliyet katlandıkça katlandı.Daha sonra hattın Yerköy istasyonundan Kayseri'ye de yeni bir hat yapılması kararlaştırıldı.Böylece hızlı tren yatırımı noktasında Kırşehir'in by-pass edildiği ortaya çıktı.

 

ASKERİ BİRLİK
Bir dönem AK Parti Milletvekili adaylarının en önemli vaatlerinden birisi olan Ankara'daki askeri birliklerden birisinin Kırşehir'e getirilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu projeyi Yozgat'a kaydırması ile suya düşmüştü.

 

 

ROKETSAN

Kırşehir'in Çiçekdağı İlçesi'ne yapılması planlanan Roketsan tesisi iddiaya göre Çiçekdağı Belediye Başkanı Hasan Hakanoğlu'nun arazi tahsisi noktasındaki tutumu nedeniyle Kırıkkale'ye gerçekleştiriliyor.Yatırımın kaptırılması ile ilgili yaptığımız haberler ise Kırıkkale basını tarafından ''Kırşehirliler, yatırımı nasıl Kırıkkale'ye kaptırdık diye dövünüyorlar'' şeklinde yorumlanmıştı.

 

TR328 YERLİ UÇAK
Sivil taşımacılıkta  kullanılacak yerli uçak projesinin tam olarak Kırşehir'e yapılacağını söyleyemeyiz.Çünkü bu proje daha gerçekleşmeden bürokratik engeller yüzünden Almanya'ya kaptırıldı.Projenin sahibi ise Amerika'nın en büyük şirketlerden birisinin sahibi olan Kırşehirli Fatih ve Eren Özmen çifti.Proje çeşitli nedenlerden ötürü Almanya'ya gitmeyip Türkiye'de kalsaydı belki de Kırşehirli çift bu projeyi Kırşehir'de gerçekleştirecekti.

 

Not : İçerik ile ilgili eklenmesini istediğiniz başka yatırımlar varsa bize [email protected] mail adresinden ulaştırabilirsiniz.Değerlendirmeden sonra içeriğimize eklenecektir.

 

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'den, Kaçırılan, ve, Kaptırılan, Projeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı