Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 14:00 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'den Azerbaycan'a Destek
Ermenistan'ın düşmanca saldırıları ile birlikte kendisini savunmak ve işgal altındaki topraklarını geri almak için operasyon başlatan Azerbaycan'a Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya destek verdi.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'den Azerbaycan'a Destek

Kuruluş felsefesini ''Türk Düşmanlığı'' üzerine oturtan Ermenistan'ın düşmanca saldırısı sonrasında çok sayıda Azerbaycan Türk'ü hayatını kaybetmişti.Bunun üzerine Azerbaycan hem saldırılara karşı kendisini korumak hem de daha önce Ermenistan tarafından hukuksuzca işgal edilen topraklarını geri almak için operasyon başlattı.Başlatılan operasyon neticesinde çok sayıda Ermenistan askeri yaşamını yitirirken , Ermenistan'a ait tank , uçaksavar, iha , obüs bataryası TB-2 Silahlı İnsansız hava araçları tarafından imha edildi.Azerbaycan yetkilileri çok sayıda köyün Ermenistan'dan alındığını bildirirken bu bilgi Ermeni yetkililer tarafından da doğrulandı.

 

Azerbaycan Başsavcılığı, Ermeni güçleri tarafından Azerbaycan’ın Naftalan kentine bağlı Gaşaltı köyüne havan topu saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Saldırıda 5 sivilin öldüğü açıklandı.

 

KIRŞEHİR'DEN AZERBAYCAN'A DESTEK

 

Öte yandan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu yayınladığı mesajında , ''Ermenistan'ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınıyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkına başsağlığı diliyorum. Kardeş Azerbaycan halkının yanındayız. Seninleyiz Azerbaycan'' diyerek destek verirken,  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise , '' İşgalci Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a yönelik saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz.Türkiye bu saldırılar karşısında her zaman olduğu gibi bugün de iki devlet tek millet inancıyla Azerbaycan'ın yanında olacaktır.Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet , yaralılara acil şifalar diliyoruz.'' ifadelerini kullanarak kardeş ülke Azerbaycan'a destek verdiler.

 

Azerbaycan Askerleri Cepheye Giderken

 

AZERBAYCAN TÜRKİYE HARİÇ BÜTÜN UÇUŞLARI İPTAL ETTİAzerbaycan, Türkiye hariç tüm ülkelere yapılan uçak seferlerini iptal ettiğini açıkladı. Yaşanan gerilim devam ederken Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, Türkiye hariç tüm ülkelere uçuşların durdurulduğu belirtildi.

Açıklama, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ülkede kısmi seferberliğin ilan edilmesini içeren kararnameyi imzalamasından sonra geldi.

 

 

12 OSA UÇAKSAVAR FÜZE SİSTEMİ İMHA EDİLDİAzerbaycan Savunma Bakanlığı yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş faaliyetini önlemek ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için Azerbaycan Ordusu komutanlığı tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdi. Personelimiz ve tank birimlerimiz, füze ve topçu birlikleri, cephe uçakları ve insansız hava araçlarının desteğiyle, cephede ve savunma derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni kuvveti, askeri tesis ve askeri teçhizatı tespit edip imha etmektedir. Sahadan edinilen bilgilere göre, Ermeni hava savunma birimlerinin 12 OSA uçaksavar füze sistemi farklı yönlerde imha edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopteri Tatar yönünde düşürüldü, mürettebat yaşıyor” ifadesini kullandı.

2016’dan beri en büyük çatışmayı yaşayan Azerbaycan-Ermenistan, dünya petrol ve doğalgaz koridorunda bulunan ve bu sebeple çok büyük bir öneme sahip olan bölgede korkulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

 

 

“GÜNEYDEKİ POZİSYONLARI KAYBETTİK”Azerbaycan, bölgedeki 7 köyün kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Dağlık-Karabağ başta bu açıklamayı yalanlarken daha sonra “bazı pozisyonların kaybedildiğini” doğruladı.

Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak çatışma sürüyor. Azerbaycan ordusu hızla ilerken, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'dan itiraf gibi açıklama geldi. Harutyunyan, “Karabağ'ın güneyindeki tüm pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölümüz ve yarılarımız var. Azerbaycan F-16 ve Türk İHA Bayraktar kullanıyor. Azerbaycan yalnız değil, Türkiye de var” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, azerbaycan, ermenistan
Yorumlar
Haber Yazılımı