Haber Detayı
23 Haziran 2021 - Çarşamba 08:00 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'den 80 İle Ahi Sancağı Gönderilecek
Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında bu yıl ilk kez Kırşehir'den yola çıkarılacak Ahi Sancakları 80 ile gönderilerek etkinlik faaliyetleri gerçekleştirilecek.
KÜLTÜR Haberi
Kırşehir'den 80 İle Ahi Sancağı Gönderilecek

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk , Ahilik Haftası Kutlamalarının eylül ayının üçüncü haftasında daha coşkulu ve heyecanlı yapılacağını belirterek , "Bu sene daha görkemli bir Ahilik Haftası kutlaması olacak. Tüm illere Ahi sancağı götüreceğiz. Ticaret İl Müdürlüğü, Birliğimizde bulunan sancağın benzerini yaptırıyor. Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden oluşturulacak heyetle illere gidilip bu sancaklar verilerek Ahilik anlatılacak. En kısa zamanda yani eylül ayının üçüncü haftasına kadar tek tek illere gideceğiz. İllerde esnaf teşkilatları, valilikler, belediyeler ve farklı kurumlara ziyaretler yapılacak." ifadelerini kullandı.

 

''KKTC'YE GÖNDERMEYİ DE PLANLIYORUZ''

 

Ziyaretlerde Ahiliğin ilkeleri ve topluma kattığı değerlerin anlatılacağını bildiren Öztürk, ziyaretleri temmuz başından itibaren başlatmayı planladıklarını, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü iş birliğinde yaptırılacak Ahi sancaklarına Halkbank ve TESKOMB'un sponsor olduğunu söyledi.Öztürk ayrıca, Ahi sancağının KKTC'ye ulaştırılmasının da planlandığını söyledi.

 

''AHİ EVRAN KÜLLİYESİ YÜZDE 90 TAMAM''

 

Ahilik Haftası'nın 55 yıldır kutlandığını, son 15 yıldır daha etkili ve heyecan verici programlar düzenlendiğini aktaran Öztürk, şöyle devam etti:"Sayın Cumhurbaşkanımıza 'Ahi Evran Yılı' genelgesi dolayısıyla teşekkür ediyorum. Bundan sonra Ahilik daha üst seviyelerde olacak. Ahi Evran Külliyesi'nin yüzde 90'ı bitti, yüzde 10'luk bir bölümü kaldı. Orası da bitince Konya'daki Mevlana gibi Kırşehir'e de akın akın yerli ve yabancı turistlerin geleceğine inanıyorum. Ahi Evran Veli'nin türbesi Kırşehir merkezinde. Onu görmek ve dua etmek isteyen vatandaşlarımızın külliyenin bitmesini beklediğini düşünüyorum." şeklinde konuştu

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'den, 80, İle, Ahi, Sancağı, Gönderilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı