Haber Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 14:29 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'deki Tarihi Üç Ayak Kilisesi Piknik Alanına Dönüştürüldü
Kırşehir'in en önemli tarihi eserlerinden olan tarihi Üç Ayak Kilisesi'nin restore edilerek turizme kazandırılması gerekirken koruma kilidinin kırılarak piknik alanına dönüştürüldüğü ortaya çıktı.
KÜLTÜR Haberi
Kırşehir'deki Tarihi Üç Ayak Kilisesi Piknik Alanına Dönüştürüldü

 

 

Kırşehir'in en önemli tarihi yapıları arasında bulunan koruma altındaki üç ayak kilisesi , merkeze bağlı Taburoğlu Köyü yakınlarında bulunuyor.Bizans döneminde 10-11. yıllar arasında yapıldığı düşünelen kilise Bizans İmparatorluğu tarafından adak yeri olarak yaptırılmış.1938 yılına kadar yapıyı örten kubbe ayakta kalmış ancak Akpınar Depreminde kubbe de yıkılmış ve bugünkü halini almış.

 

VATANDAŞLARIN PİKNİK YERİ HALİNE GELDİ

Öte yandan Kırşehir'in tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımını yapan Rabia Gül isimli youtuber bu kez Tabruoğlu Köyünde bulunan Üç Ayak Kilisesi'ni tanıtmak için buraya gitti.Çekimler sırasında 1. derece sit bölgesi ve koruma altında olan kilisenin etrafı kapatılmasına rağmen kilidin kırıldığı ve bazı vatandaşların burada piknik yaptığı görüldü.Kilisede et pişiren ve semaverde çay demleyen vatandaşların görüntüsü yok artık dedirtti.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber, üç ayak kilisesi, rabia gül, youtube
Yorumlar
Haber Yazılımı