Haber Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 12:24 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Yıllardır Vardı Bilim Dünyası Yeni Keşfetti
Botanikçi Mehmet Fırat, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Yozgat bölgesinde keşfettiği yeni bitki türünü bilim dünyasına tanıttı.
BİLİM Haberi
Kırşehir'de Yıllardır Vardı Bilim Dünyası Yeni Keşfetti

Yeni keşifle dünyada tür sayısı 22’ye çıkan Gundelia cinsinin Türkiye’deki tür sayısı ise 19’a çıktı. Türkiye’deki endemik tür sayısı 15 olan bu bitkinin 10 türü ünlü botanikçi Fırat tarafından yayımlanarak bilim dünyasına tanıtıldı.Yeni bilimsel çalışmalar için şu ana kadar Kapadokya bölgesini 3 kez, aynı zamanda bu cinsin yayılış gösterdiği tüm alanları ve dünya da ise bu çalışma için 8 ülke gezen Fırat, yaptığı arazi çalışmalarında topladığı bitkilerden örnekler alarak ve daha sonra mikroskopla yaptığı morfolojiye dayalı araştırmalarda yeni bir tür keşfetti. Fırat, ‘Gundelia cappadocica’ adını verdiği yeni bitki türü 'Acta Biologica Turcica' adlı uluslararası Türk biyoloji bilim dergisinde yayımlandı.

 

 

'Yeni keşifle sayı 19 türe çıktı'

Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, keşfedilen yeni tür bitkinin Nevşehir başta olmak üzere Kırşehir, Kayseri ve Yozgat  il sınırlarında yoğun olarak yayılış gösterdiğini belirtti. Gundelia cinsinin Anadolu’da yaygın olarak bulunduğunu ifade eden Fırat, “Yeni bitkimiz ‘Gundelia cappadocica’ adını Kapadokya bölgesinden almıştır. Gundelia bir cinstir ve dünyada yeni keşifle 22 türü oldu. Ülkemizde de 18 türle temsil edilen bu bitki, yeni keşifle sayı 19 türe çıktı. Tip örneği her ne kadar Nevşehir Avanos olsa da Ürgüp, Göreme,Kırşehir’in Çiçekdağı,  Kayseri’nin Yahyalı, Kocasinan ve Yozgat’ın Şefaatli  bölgelerinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Bitkinin adına bölgenin antik adını verdik. Yeni türü bilim dünyasına bir ay önce tanıtmış olduk” dedi.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, Yıllardır, Vardı, Bilim, Dünyası, Yeni, Keşfetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı