Haber Detayı
28 Nisan 2022 - Perşembe 08:51 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Yıkılan Direklerin Akıbeti Belli Oldu
Kırşehir'de ocak ayındaki şiddetli fırtına nedeniyle çok sayıda yüksek gerilim hattı direği devrilmişti.Konu ile ilgili Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih dönmez'in cevaplandırması için soru önergesi verdi? Bakanlığın verdiği cevapta direklerin akıbeti ile ilgili detaylar ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'de Yıkılan Direklerin Akıbeti Belli Oldu

Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan, Enerji veTabi Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez'in cevaplandırması için verdiği soru önergesin de şu ifadelere yer verdi : 

Ocak ayında yaşanan yoğun fırtına sebebiyle Kırşehir ili sınırları içinde TEİAŞ'a ait onlarca yüksek gerilim hattı direkleri yıkılmıştır.Geçici olarak elektrik kesintisine de neden olan yıkım sonrasında aradan 2 ay geçmesine rağmen hala yıkılan direklerin yerine yenilerinin yapılmdığı görülmüştür.Elektrik dağıtımının yapıldığı toplanma yerlerini besleyen bu direklerin alternatifin azalması ileride olabilecek olası başkaca yıkımlarda Kırşehir'i uzun süreli elektrik kesintileri ile baş başa bırakabilecektir.Bu sebeple bir an önce yıkılan direklerin yerine yenilerinin yapılması büyük önem arz etmektedir.Bu bağlamda ; 

1.Ocak ayında yıkılan ve hala yenilerinin yapılmadığı yüksek gerilim hattı direkleri ile ilgili herhangi bir yenileme çalışmanız var mıdır varsa süreç ne aşamadadır ?

2. Ocak ayındaki fırtına sebebiyle Kırşehir il sınırları içinde yıkılan yüksek gerilim hattı dağıtım direklerinin sayısı kaçtır ?

 

90 GÜNLÜK TESİS SÜRECİ BAŞLADI

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise soru önergesine verdiği cevapta şu ifadelere yer verdi : 

22.01.2022 tarihinde yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgâra bağlı olarak, 400 kV Gölbaşı-Kayseri Kapasıtör Güney Elektrik İletim Hattında 64 ve 400 kV Gölbaşı-Kayseri Kapasitör Kuzey Elektrik iletim Hattında 52 olmak üzere toplam 116 adet direk yıkılmıştır Yıkılan direklerin yeniden yapımına ilişkin ihale sözleşmesi 01.03.2022 tarihinde imzalanarak yükleniciye  yer teslimi yapılmış olup, süresi 90 gün olarak belirlenen sözleşme kapsamında işe başlanarak tesis sürecine girilmiştir.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, Yıkılan, Direklerin, Akıbeti, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı