Haber Detayı
17 Eylül 2022 - Cumartesi 12:05 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de İşlenen Cinayetin Sanıklarına Verilen Cezalar Belli Oldu
Memleketi Kırşehir'e gelen gurbetçi Mehmet Dıvar'ın (55), kardeşi Kemal Dıvar ve yeğeni Tunçer Dıvar tarafından 38 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü tespit edilmişti.Yerköy'de görülen davada sanıklardan Kemal Dıvar'a müebbet hapis cezası verilirken oğlu Tunçer Dıvar'a ise 25 yıl hapis cezası verildi.
ASAYİŞ Haberi
Kırşehir'de İşlenen Cinayetin Sanıklarına Verilen Cezalar Belli Oldu

2013 yılının Haziran ayında Çiçekdağı'na bağlı İbikli Köyü'ndeki Çayırlı güzergahında bulunan su kanalı içerisinde bıçaklanarak öldürülmiş ve çıplak şekilde kimliği bir erkek cesedine ulaşıldı.Ancak kimliği tespit edilemeyen maktülü öldürenler de delil yetersizliği gereksizliği ortaya çıkarılamadı ve dosya faili meçhul olarak rafa kaldırıldı.

Mehmet Dıvar, Su Kanalı İçerisinde Bu Şekilde Bulunmuştu

GÖZLÜK VE İLAÇ MARKASINDAN KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARILDI

2020 yılında Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı tarafından faili meçhul cinayetleri ortaya çıkarmak amacıyla özel bir ekip oluşturuldu ve 2013 yılında işlenen cinayet araştırılmaya başlandı.Olay yerindeki gözlük ve ilaç  markasından öldürülen kişinin Almanya'dan gelen bir gurbetçi olabileceği ihtimali üzerinde duran ekipleri cesedin Almanya'dan memleketi Kırşehir'e döndükten sonra kaybolan Mehmet Dıvar'a ait olduğunu belirledi.

 

Cinayete Kurban Mehmet Dıvar Kendisini Öldüren Kardeşi Kemal Dıvar İle Birlikte Böyle Poz Vermişti

 

PARA İÇİN ÖLDÜRDÜLER

Şüphelilerin yakalanmasına yönelik 2022 yılında çalışma başlatan Kırşehir Jandarma ekipleri, Mehmet Dıvar'ın 2013 yılında önce yurt dışından yüklü miktarda Euro getirdiği bilgisine ulaştı. Bunun üzerine jandarma, cinayet zanlılarını bulmak için yakınlarının o dönemdeki hesap hareketlerini kontrol etti. Cinayetin ardından hesap hareketlerinde artış olduğu belirlenen Mehmet Dıvar'ın kardeşi Kemal Dıvar ve yeğeni Tunçer Dıvar'ı Ankara'da gözaltına alındı. Şüphelilerin cinayeti para için işledikleri belirlendi. Kırşehir'e getirilen şüphelilerden Kemal Dıvar ile oğlu Tunçer Dıvar tutuklandı.

 

Yeğen Tunçer Dıvar Yakalandıktan Sonra Tutuklanmıştı

 

KARDEŞİNE MÜEBBET YEĞENİNE 25 YIL

Yozgat Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde davanın son karar duruşması görüldü. Duruşma salonunda tutuklu sanıklar Kemal Dıvar ve oğlu Tunçer Dıvar ile maktul Mehmet Dıvar'ın oğlu Adil Dıvar ve avukatlar hazır bulundu.Tarafların son savunmalarını alan mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme heyeti sanıkların bir suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla "kasten adam öldürme" suçundan sanık Kemal Dıvar'ı müebbet, oğlu Tunçer Dıvar'ı ise 25 yıl hapis cezası verildi.

 

Maktulün oğlu Baki Dıvar da katillerin amcası ve kuzenin olmasının kendilerini bir kez daha yıktığını belirterek, babasının, amcası ve kuzenine zamanında çok yardım ettiğini ifade etti. Dıvar, cinayetin aydınlatılmasında büyük çaba gösteren Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerine de teşekkür etti.

 

RÜŞVETLE DOSYAYI KAPATMAYA ÇALIŞMIŞLAR AMA SAVCI SAHTE ÇIKMIŞ

Duruşma sonrası müşteki avukatı Gözde Divrik gazetecilere, 2013 yılında Çiçekdağı'nda işlenen bir cinayetin yedi sene boyunca faili meçhul olarak kaldığını, Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı'nın titiz çalışması neticesinde maktulün kimliği 2020 yılında tespit edilmesiyle kovuşturmanın başladığını söyledi.Şüphelilerden maktulün kardeşi Kemal Dıvar ve oğlu Tunçer Dıvar'ın telaşa kapılarak dosyayı kapattırmak için sahte savcı ile anlaştığını iddia eden Divrik, " Savcıya 270 bin lira para ve telefon vermişlerdir. Tabii bunun neticesinde savcının sahte olduğu ortaya çıkmış ve bu olayda kendileri de dolandırılmıştır. Buradaki tek amaçları dosyayı kapattırmak ve suçtan kurtulmaktır." dedi.

 

2013 Yılında Öldürülen Mehmet Dıvar'ın Katilleri 7 Yıl Sonra Jandarmanın Kurduğu Özel Ekip İle Ortaya Çıkarıldı

 

MÜŞTEKİ AVUKATLARI İSTİNAFA GİDECEK

Divrik, soruşturma aşamasındaki titiz çalışma ve koşturma aşamasındaki delil toplanan delillerden de mevcut deliller neticesinde dosyada kararın çıktığını ifade ederek, "Sanıklardan Kemal Dıvar ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmış, sonra takdiri indirim hakkı kullanılarak müebbet cezaya çevrildi. Sanıklardan müebbet hapis cezasına çarptırılan Tunçer Dıvar da takdir indirim hakkıyla cezası 25 yıla düşürülmüştür. Tabii ki verilen karara karşı istinaf kanun yoluna başvuracağız. Gerekli tüm işlemleri takip edeceğiz." diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,mehmet dıvar,
Yorumlar
Haber Yazılımı