Haber Detayı
10 Ocak 2023 - Salı 21:57 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de İlaç Krizi
İlaç fiyatlarına yapılan yüzde 35'lik zamma rağmen Kırşehir'de vatandaşlar ilaç bulabilmek için kapı kapı geziyor.
SAĞLIK Haberi
Kırşehir'de İlaç Krizi

Tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de ilaç krizi yaşanıyor.Herkes ilaç bedellerine yapılan yüzde 35'lik zammın ardınan bu krizin çözüleceği beklentisi içerisine girerken kriz giderek derinleşti.Son yaşanan salgın ile birlikte elinde reçeteyle eczaneye koşan vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı.Gribal enfeksiyon ile mücadele için eczanelere gönderilen vatandaşlar, eli boş döndü.En temel tedavi ilaçlarına ulaşamayan vatandaşlar bu duruma isyan etti.

 

''İLAÇ YOK ÇOCUĞUM PERİŞAN''
Çocuğunun bronşiti için yazılan reçetede bulunan ilaçları almak için eczaneleri tek tek gezdiğini belirten bir vatandaş, ''Hastane civarından başladım , Terme, Ankara, Lise caddesi ; neredeyse bütün eczaneleri gezdim.Ancak doktorun yazdığı antibiyotiği bir türlü bulamadım.Çocuğum hastalığı yüzünden perişan oldu.Ancak 21. yüzyılda çocuğumuzu iyileştirecek ilaca ulaşamıyoruz'' dedi.

 

''YAKINDA ASPRİN BULAMAZSAK ŞAŞIRMAYIN''

Reçete ile kapı kapı gezen bir başka vatandaş ise '' şaka gibi gerçekten inanması güç bir duruma ile karşı karşıyayız.İnsanlar durumun vahametinin farkında henüz değil.Yakında asprin bulamazsak şaşırmayın.Tedavim için gerekli olan ilacı bir türlü bulamadım.Çevre illere gidip araştıracağım ama bulamamaktan korkuyorum'' diye konuştu.

 

''İLAÇLARI BİR TÜRLÜ DENKLEŞTİREMEDİM''

Doktorun yazdığı reçetedeki ilaçları bir türlü denkleştiremediğini belirten bir başka vatandaş da '' 3 ilaç yazdı.Eczanenin birisine gidiyorum.Biri var diğerleri yok.Başkasına gidiyorum.2'si var 1'i yok.Bir türlü denkleştiremiyorum.2 ilacı alsam reçete bozuluyor.Bozmaya razıyım eczacı, reçete olmadan vermem diyor.Ne yapacağımızı şaşırdık.Raflar tamtakır'' ifadelerini kullandı.

 

ECZACILAR : İLAÇ YOKLUĞU HALK SAĞLIĞI HALİNE GELDİ
Söz konusu durum ile ilgili açıklamada bulunan eczacılar, '' Çok ciddi bir ilaç kriziyle karşı karşıyayız. Eczacılar depolardan ilaç alamıyoruz ve doğal olarak da vatandaşa yeterince ilaç hizmeti veremiyoruz. İlaç yokluğu artık bir halk sağlığı sorunu haline geldi” diye konuştular.

 


 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, İlaç, Krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı