Haber Detayı
22 Ağustos 2020 - Cumartesi 14:23 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Fırıncılar Ekmeğe Zam İstiyor
Kırşehir'de bir dönem 50 kuruşa kadar ekmek satan fırıncılar artan maliyetleri gerekçe göstererek ekmeğe zam istiyor.
EKONOMİ Haberi
Kırşehir'de Fırıncılar Ekmeğe Zam İstiyor

Kırşehir Fırıncılar Odası Başkanı Davut Kaya fırıncıların artan hammadde ve giderlerini gerekçe göstererek ekmek fiyatlarında güncellemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'de ekmek fiyatlarının belirlenmiş bir tarifeye göre satışının yapılmakta olduğunu belirten Kaya, '' Ancak ne hikmetse,ekmeğin yapıldığı un, pişirildiği yakıt,maya, işçilik ve diğer tüm giderlerin hepsi serbest piyasa ve hiç bir fiyat denetimi mekanizmasına tabi değil" dedi. Fırıncıların giderlerinin yüzde 75 oranında artış gösterdiğini belirten Kaya, açıklamasında; "Tüm girdilerimiz son beş yıl içinde yüzde 75 oranında artmıştır. Buna rağmen ekmek fiyat artışı yapılmamıştır. Fırıncılık mesleği tüm meslek grupları arasında halkımızla doğrudan sürekli iletişimi olan nadir mesleklerden biridir. Nitekim pandemi sürecinde esnafımız kendi sağlığını hiçe sayarak vatandaşlarımızın kapılarına kadar ekmeklerini götürmüştür. Yine bu pandemi sürecinde artan maliyetlerimize rağmen devletimizle milletimizle dayanışma adına süreç boyunca hiç bir talepte bulunmadık" diye konuştu.

Kaya, fırıncıların talebi ve isteğinin ise un fiyatlarının 80-90 liradan 135-140 fiyat bandına dayanmasına müteakip ekmek fiyatları güncellemesi olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, fırıncılar
Yorumlar
Haber Yazılımı