Haber Detayı
08 Aralık 2016 - Perşembe 14:56 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de FETÖ'cü Polislerin Yargılanmasına Devam Edildi
DİĞER Haberi
Kırşehir'de FETÖ'cü Polislerin Yargılanmasına Devam Edildi

FETÖ Terör Örgütüne yönelik soruşturma kapsamında aralarında üst düzey amirlerin olduğu 48 polisin yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya 33 tutuklu, 8 tutuksuz sanık ile başka cezaevlerinde tutuklu 2 sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaların dördüncü gününde tanıkların ifadesi alındı.

Tanıklardan S.T.A , 2009 yılı başlarında örgüt toplantılarına katılmaya başladığını, zaman zaman bağış adı altında para verdiğini, toplantılarda Kur'an-ı Kerim, hadis kitapları, Risale kitapları ve Fetullah Gülen'in kitaplarının okunduğunu söyledi.

Katıldığı bir toplantıda Fetullah Gülen'in Hazreti Muhammed'le ilgili rüyasının anlatıldığını belirten S.T.A, "Bir sohbette örgüt lideri Fetullah Gülen'in rüyası anlatıldı. Rüyasında Peygamberimizin de toplantılara katıldığını, boş olan bir koltukta oturarak takip ettiğini ve bir çocuğun 'boş koltukta oturan sakallı dede kim?' diye sorduğunda 'Peygamberimiz' diyerek cevap verildiğini söylediler" diye konuştu.

Mahkeme başkanının "Bu atlet koklatma konusu nedir? şeklindeki sorusu üzerine tanık, bu olayın Kayseri'ye tayini çıkan bir polisin Ahi Evran Mahallesi'ndeki evinde yaşandığını kaydetti.

Zamanını tam hatırlayamadığı bu toplantıya bir atlet getirildiğini anlatan S.T.A, "Sarı Sami diye bildiğim bir kişi Amerika'dan geldiğini ve Fetullah Gülen'in atletini getirdiğini söyleyerek önce atleti kendisi kokladı, 'mis gibi kokuyor' dedi. Sonra sıra ile dolaştırıldı. Herkes kokladı. Ben de o atleti midem bulanarak kokladım." şeklinde ifade verdi.

S.T.A, dini içerikli olduğu iddia edilen toplantılarda aşırı gizlilik ve tedbir uygulanmasını sorguladığını ve bunu kabul edemediği için 2011 yılında toplantılardan ayrıldığını aktardı.

Tanık M.G. de 2013 yılında 4-5 ay örgütün toplantılarına katıldığını, 17-25 Aralık'taki gelişmelerden sonra da ayrıldığını ifade etti.

M.G, toplantılarda bağış istendiğini belirterek, "Afrika'daki muhtaç kardeşlerimize gönderilmek üzere para istiyorlardı. Miktar belirtilmiyordu. Bazen toplantılarda bazen de başka yerlerde para verdiğim oldu." diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası farklı tarihlerde yapılan operasyonlarda aralarında şube müdürü, emniyet amiri, başkomiserlerin de bulunduğu 48 polis memuru gözaltına alınmış, bunlardan 39'u tutuklanmış, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Duruşmaların başladığı günden itibaren 4 polis, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Sanıklar, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği, örgüte finans ve destek sağlamak"la suçlanıyor.

FETÖ Duruşmalarında 3 Polis Adli Kontrol Şartı İle Serbest Bırakıldı

Kırşehir’de yargılanan ve aralarında Şube Müdürü, Emniyet Amiri, Baş Komiser’inde bulunduğu 38 Polisin yargılandığı duruşmada 3 polis, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalarda 3 polis adli kontrol şartı ile serbest kaldı. Duruşmalara farklı cezaevlerinde bulunan 2 sanık da telekonferans yöntemi ile katıldı. Duruşmada V.U., E.E.,A.K., hakkında alınan savunmalarının ardından adli kontrol şartı verilirken 35 tutuklu sanığın duruşmalarına 1 Şubat 2017 tarihine ertelendi. 4 gündür devam eden duruşmalarda adli kontrol şartı ile serbest kalan polis sayısı 7’ye yükseldi.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, FETÖ'cü, Polislerin, Yargılanmasına, Devam, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı