Haber Detayı
18 Ocak 2017 - Çarşamba 14:24 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de FETÖ'cü Din Görevlilerinin Duruşması Başladı
DİĞER Haberi
Kırşehir'de FETÖ'cü Din Görevlilerinin Duruşması Başladı

FETÖ'nün Kırşehir'de ki din görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında 7'si tutuklu 29 sanığın yargılanmasına başlandı.

Sanıkların savunmasına geçildi.Kırşehir Din Adamları Deneği Başkanı C.Ö., söz konusu derneğin 2011 yılında kendisinin de aralarında olduğu din görevlileri tarafından kurulduğunu, mevcut başkan tayin edilince yerine kendisinin getirildiğini belirtti.

Söz konusu derneğin kuruluş amacının imam ve müezzinler arasında sosyal faaliyet düzenlemek ve seslerini duyurmak olduğunu belirten C.Ö, derneğin 2015 yılında FETÖ ile irtibatlandırılmasından  dolayı kapatıldığını  belirtti.

C.Ö, "Kurucu başkanın tayini çıkınca başkanlığı bana teklif ettiler. Daha seçilmeden 'başkan' diye hitap etmeye başladılar. Bir anda kendimi derneğin başkanı olarak buldum. Keşke kabul etmeseydim. Başkan olduğum için de hep beni suçladılar. Derneğimiz hiçbir tarikatın ve cemaatin derneği olmamıştır." dedi.

Mahkeme başkanının, "Dernek Kırşehir'de 'Herkes Onu Okuyor' isimli bir yarışma yapmış ve örgüt liderinin 'Sonsuz Nur' isimli kitabını okutmuş, İstanbul'da bir dernekle protokol yapmışsınız, altında da imzan var. Bu organizasyonu siz mi yaptınız?" şeklindeki sorusu üzerine C.Ö, programı düzenlediklerini kabul ederek, kitabın yer alıp almadığını hatırlamadığını öne sürdü.

C.Ö, "Örgüt liderinin çağrı yaptığı dönemde Bank Asya'ya para yatırdın mı?" sorusuna, "Oğlumun düğününde takılan 100 gram altını birisine borç vermiştim. Ödediğinde de parayı hırsızlar çalar korkusu ve faizsiz olduğu için Bank Asya'ya yatırdım. Yatırmadan önce Türkiye Finans bankası ile de görüştüm. En fazla kar payını bu banka verdiği için orayı tercih ettim. İhtiyacım olduğunda da iki seferde tamamını çektim. Dernek başkanlığım nedeniyle FETÖ ile irtibatlandırılıyorum ama yeğenlerimin isimleri 'Tayyip' ve 'Erdoğan' olmasına rağmen AK Parti ile neden irtibatlandırılmıyorum?" yanıtını verdi.

Sanık imam M.P. de hiçbir terör örgütünü övücü konuşma yapmadığını ileri sürerek, her sabah namazında camiyi devlet büyüklerine dua ederek açtığını iddia etti.

Örgütle 17-25 Aralık sürecinden önce irtibatlı olduğunu, maddi yardım da yaptığını anlatan M.P, bu süreçten sonra ilişkisini tamamen kestiğini ileri sürerek, "FETÖ'nün iki yüzlü olduğunu gördüm. Bir daha da toplantılarına gitmedim. Hatta ismini Mehmet Ali olarak bildiğim, toplantıları yapan hoca beni ikna etmeye çalıştı. Beni iknaya geldiğinde, 'Tayyip Erdoğan zaten birkaç gün içinde kaçacak, ülkeyi terk edecek' dedi." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, FETÖ'cü, Din, Görevlilerinin, Duruşması, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı