Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 14:52 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Arılarla Hormonsuz Biber ve Salatalık da Üretilecek
Kırşehir'in Jeotermal Potansiyelini avantaja çevirmek için çalışmlarını sürdüren Ahi Evran Üniversitesi, jeotermal kaynaklı AR-GE seralarda arılarla hormonsuz biber ve domates üretimine de başladı.
EĞİTİM Haberi
Kırşehir'de Arılarla Hormonsuz Biber ve Salatalık da Üretilecek

Türkiye'nin 5 pilot Üniversitesinden birisi olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi , proje ayaklarından birisi olan jeotermal enerji ile tarım çalışmaları kapsamında Bağbaşı Kampüsü içerisinde bir AR-GE serası oluşturmuştur.Jeotermal ısıtmalı serada yaz-kış ürün üretilirken bir taraftan da öğrenciler için bir laboratuvar ortamı da oluşturulmuştu.Jeotermal Kaynaklı ARGE serada daha önce üretilen domates ile birlikte, Kırşehir'e yatırımcı da getiren Üniversite Karakurt'ta ilk etapta 140 dönümlük arazi üzerinde bombus arılarıyla hormonsuz domates üretimine başlanmıştı.3 etaplı proje bittiğinde 400 dönümlük arazi üzerinde 500 kişinin istihdam edildiği bir üretim sahası haline gelecek.

 

 

DOMATESTEN SONRA ARILARLA HORMONSUZ SALATALIK VE BİBER

 

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya , Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Kampüsü içerisinde kurulan AR-GE serada incelemelerde bulundu.Domates ile birlikte Arılarla hormonsuz salatalık ve biber de üretilmeye başlandığını belirten Karakaya , ''Pilot Üniversite projeleriyle birlikte Kırşehir'in sahip olduğu zenginlikleri bilimsel çalışmalarla avantaja çevirerek hem verimli üretimin önünü açıyoruz hem de Kırşehir İnsanının bu alanda kalifiye yetişmesi ile birlikte istihdamını da sağlıyoruz.Bu anlamda Üniversitemiz bu projelere öncülük etmeye devam ediyor.'' açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, Arılarla, Hormonsuz, Biber, ve, Salatalık, da, Üretilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı