Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 22:08 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Antikor Test Çalışmaları Devam Ediyor
7 İl ile birlikte pilot il seçilen Kırşehir'de koronavirüsle mücadele için başlatılan antikor testi çalışmaları devam ediyor.
SAĞLIK Haberi
Kırşehir'de Antikor Test Çalışmaları Devam Ediyor

Tüm dünyayo etkisi altına alan ve ülkemizde de 11 Mart tarihinde ortaya çıkan ölümcül Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında seçilen 7 ilde koroner test çalışmasına başlandı.

 

 

Pilot il olarak seçilen Kırşehir'de de devam edilen çalışmalar kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tespit edilen 2000 hanede antikor testi yapılıyor.

 

 

20 Haziran tarihi itibariyle bitirilmesi planlanan test çalışmalarında 1 doktor , 1 hemşire ile 1 sağlık çalışanında oluşan üçer kişilik ekipler 15'i Kırşehir merkezde olmak üzere il genelinde toplam 22 ekiple sahada tarama çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Çalışma sırasında belirlenen hanelerde rastgele seçilen kişiler bilgilendirilerek onay alınıyor ve anket uygulanarak  aynı kişiden ELISA testi için kan örneği ve PCR testi için ise COVID-19 Rehberi’ne uygun olarak sürüntü örneği alınıyor.

 

 

Ayrıca test sonuçları pozitif çıkan vatandaşlara yönelik filyasyon çalışması yapılarak; tedavi süreci başlanıyor ve takipleri gerçekleştiriliyor.

 

 

 

Antikor testi çalışması ile  ülke genelinde ve Kırşehir'de hastalık prevalansının, geçirilmiş hastalık düzeyininin ve asemptomatik hastalık düzeyininin belirlenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, il sağlık müdürlüğü, antikor testi, kırşehir haber
Yorumlar
Haber Yazılımı