Haber Detayı
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 18:57 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de Alkol Satışı ve Görev Belgesi İle İlgili Yeni Kararlar
Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada Kırşehir Genelinde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sürecek olan tam kapanma döneminde alkol satışının yasaklandığı bildirildi.Böylece alkol satış yasağı uygulanan 23. il Kırşehir oldu.Açıklamada ayrıca ''görev belgesi'' ile ilgili alınan yeni kararlar da yayınlandı.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir'de Alkol Satışı ve Görev Belgesi İle İlgili Yeni Kararlar

Vali İbrahim Akın başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha kurulunca alınan kararlarda şu ifadelere yer verildi ; 

 

Tam kapanma döneminde; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine erişimlerinin sağlanması için her türlü tedbir alınmış/alınmakta olmasına rağmen, bu işkollarında zorunlu bir görevin ifası için işyerine gidip gelmek durumundaki işyeri sahipleri veya çalışanların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için  1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İlimiz genelinde;

 

1. İçişleri Bakanlığının 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgesi ile oluşturulan “çalışma izni görev belgesi formunun” 5 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçerli olacağı bildirilmişti. Muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisinin imzasıyla  düzenlenecek “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır.

 

2. Çalışma izni görev belgesinin, esas itibariyle e-devlet platformu üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınmasının, gerek denetimlerde gerekse de düzenlenmesi ve işleyişi açısından rahatlık sağlayacağı ve suiistimali engelleyeceği açıktır. Bu çerçevede Ek’teki forma uygun şekilde manuel çalışma izni görev belgesi düzenlenmesi, e-başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde kullanılabilecek bir uygulamadır.

 

3. Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e-başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacaktır. Bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecektir. 

 

4. İçişleri Bakanlığı’nın 27.04.2021 tarih 7576 sayılı Genelgesine göre tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olması gerekmektedir. Bu kapsamda; 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde, ilimiz genelinde bulunan tekel büfeleri kapalı  tutulacak ve  market, bakkal, büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmayacaktır.

 

Bir yılı aşkın süredir aziz milletimizin çeşitli fedakârlıklarda bulunduğu, başta sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetleri olmak üzere tüm denetim ekiplerinde görev alan personelin büyük bir özveriyle görev yaptığı ve hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu salgınla mücadele sürecinde; muafiyetlerin suiistimal edilmemesi, salgın nedeniyle katlanmak durumunda kalınan toplumsal yükün artmaması açısından son derece önemlidir.

 

Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

Oybirliği ile karar verildi.

 

 

 

 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir'de, Alkol, Satışı, ve, Görev, Belgesi, İle, İlgili, Yeni, Kararlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı