Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 11:52 ABONE OL Google News
 
Kırşehir'de 3 Farklı Rapor İşinden Etti
Kırşehir'de 31 yaşındaki Gökhan Özdemir'e 3 farklı hastaneden engelli raporu önce işinden etti sonra da hakkında ''nitelikli dolandırıcılık'' incelemesi başlatıldı.
YAŞAM Haberi
Kırşehir'de 3 Farklı Rapor İşinden Etti

Kırşehir’de yaşayan şu an 31 yaşında olan Gökhan Özdemir, 20 yaşına geldiği 2010 yılında vatani görevini yapmak için askerlik şubesine gitti. Buradan sevk edildiği askeri hastane, yapılan kontrollerin ardından düz taban ve görme sıkıntısı olduğu belirlenen Özdemir’e “Askerliğe elverişli değildir” raporu verdi. Özdemir, 2012 yılında sağlık kurulu raporu almak için Kırşehir Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından kendisine yüzde 14 zihinsel ve fiziksel engelli raporu verildi. Bu rapora itiraz eden Özdemir, bu defa başvurduğu Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yüzde 41 oranında engelli olduğuna dair rapor aldı. Kırşehir Devlet Hastanesi, Kayseri’de verilen yüzde 41 oranında engelli raporuna itiraz ederek Özdemir’i Ankara Yıldırım Beyazıt Hastanesi’ne gönderdi. Yıldırım Beyazıt Hastanesi ise, Gökhan Özdemir’e yüzde 33 oranında engelli olduğuna dair heyet raporu verdi.

 

DEVLET MEMURU OLDU

 

Aldığı raporlarla zihinsel ve fiziksel engelli olduğu belirlenen Özdemir, engellilere tanınan devlet memurluğuna atanmak için başvuruda bulundu. Verilen 3 farklı heyet raporunu da başvuru sırasında görevliye teslim etti. Görevli 3 heyet raporunu inceledikten sonra, Kayseri’den verilen yüzde 41 oranında engelli olduğuna dair raporu alarak diğer 2 raporu ise Özdemir’e iade etti. Özdemir, 2016 yılında engelli kadrosunda hizmetli olarak Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandı.

 

 

‘ENGELLİ DEĞİLSİN’ DEDİLER

 

Kırşehir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 3 farklı engelli raporu olduğu gerekçesiyle 25 Ocak 2021 tarihinde Özdemir’in görevine son verdi. Beş yıldır hizmetli olarak devlet kadrosunda çalışan Özdemir, avukatı Ali Erdem Gündoğan aracılığıyla hukuka aykırı göreve son verme işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Yozgat İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Açılan davanın sonucunu bekleyen Özdemir, “Engelli miyim, değil miyim? Karar versinler. Devlet önce ‘engellisin’ diye rapor veriyor, sonra memur yapıyor. 5 yıl geçiyor, ‘Sen engelli değilsin’ diye işime son veriyor. Beni mağdur ediyor” dedi.

 

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇUNDAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

 

Hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan suç duyurusunda bulunulan Gökhan Özdemir'in durumu hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü kaynakları ise yaptıkları açıklamada, "Gökhan Özdemir, Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesinden yüzde 14, Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesinden yüzde 41, hakem hastane olan Ankara Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yüzde 33 oranında sağlık kurulu raporu almıştır. 26.03.2012 tarihinde alınan yüzde 33 oranındaki raporun kullanılması gerekirken 13.03.2012 tarihinde alınan yüzde 41 oranındaki rapor kullanılarak devlet memurluğuna başlamıştır.

Özdemir'in geçerli olan raporu yüzde 33 oranında belirtilen hakem hastane raporudur. 657 sayılı devlet memuru kanunları gereğince 29.09.2016 tarihi itibari ile kendisine ödenen maaş, ücret ve benzeri her türlü kazancın yasal faizi ile alınması işe girerken kullandığı belge nedeniyle de Cumhuriyet Savcılığına 'Nitelikli Dolandırıcılık' suçundan suç duyurusunda bulunulması teklifi getirildi" denildi.

Öte yandan Özdemir'in avukatı Ali Erdem Gündoğan da raporların sahte olmadığını, özür oranının belirlenmesinde ise müvekkilinin dahlinin olmadığını savunuyor.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir
Yorumlar
Haber Yazılımı