Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 10:36 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Belediyesi'nin Borçlarını Bir de Buradan Okuyun
DİĞER Haberi
Kırşehir Belediyesi'nin Borçlarını Bir de Buradan Okuyun

Kırşehir Belediyesi'nin el değiştirmesinden ve bundan sonra ne ''yapacağız'' dan daha çok geçmişe dönük borçlarını konuşuyoruz.

Önce yeni yönetim Kırşehir Belediyesi'ne ait 462 Milyon Türk Lirası borç olduğunu gösterir bir tabloyu tüm vatandaşların göreceği şekilde Belediye binasının dışına astırdı.

Sonra da Ak Parti İl Binasında İl Başkanı Muzaffer Arslan, Milletvekili Mustafa Kendirli ile birlikte Yaşar Bahçeci döneminden kalan borçlarla ilgili açıklamada bulundular.

Toplantıda ayrıca Kırşehir'de yapılan projelerin maliyeti ve güncel değeri ile ilgili de bir tablo paylaşıldı.

Öncelikle belirteyim borçlanmaya karşı değilim.Tabi ki proje yapılıyorsa borçlanılarak yapılacak.Ama katma değer yaratmak şartıyla !

Yaptığınız projeler o şehre hem hem maddi hem de manevi katkı sağlayacak.

Söz konusu projeler insanlara manevi bir katkı sağlıyor ama maddi katma değer anlamda sıkıntılar var.Ne yazık ki sadece Kırşehir'de değil Türkiye'de kaynak ve finanslarımızı toprağa gömdük.Bugün yaşanan kaynak sıkıntısının asıl sebebi ; kaynakların üretim ekonomisine yönelik değil beton ekonomisine aktarılmasıdır.

Tabi ki bu yolla da birçoğu köşeyi döndü şimdi de yurt dışına sermaye kaçırma derdinde.Kimin parası : Tabi ki hepimizin parası bunlar !

O gün gösterilen tablo da Kırşehir Belediyesi tarafından yapılmış gibi lanse edilen projelerin bir kaçının da belediye bütçesinden değil bakanlık bütçesinden yapıldığını belirtmekte de fayda var.Bunlar ; Ahi Evran Külliyesi (Ticaret-Kültür Bakanlıkları), Neşet Ertaş Kültür Merkezi (Kültür Bakanlığı) , Aşıkpaşa Tabiat Parkı (Tarım ve Orman Bakanlığı) , Güzler Parkı (DSİ)...

Şimdi gelelim asıl meseleye ...Örnekler üzerinden gidelim.

Krediyle bir ev alıyorsunuz.Evin bedeli 300 bin Türk Lirası , Bankaya ödeyeceğiniz tutar 450 Bin Türk Lirası.

Şimdi soruyorum sizin borcunuz 300 bin Türk Lirası mı yoksa 450 Bin Türk Lirası mı ?

Ak Parti kanadı diyor ki ''74 Milyon Türk Lirası kredi faizi borca eklenemez !''

Hatta şunun denildiğini duydum ; şimdi öderlerse o faizi ödemezler !

Yahu madem şimdi ödenebiliyordu ve belediyenin de kasasında o para vardı o zaman niye kredi çekildi.Bu kredinin altına kimler imza attı.

Bunun dışında ,

''32 Milyon 945 liralık yol düzenlemesi ve asfalt işinin 31 mart 2019 tarihi itibariyle 8 milyon 835 liralık kısmı, 31 milyon 285 liralık Akıllı Şehir ulaşım sistemleri işinin de 8 milyon liralık kısmı kullanılmıştır.''denilerek vadesi gelmemiş borçları da bu hesabın dışında tutarken şunu soruyorum ; bu borç ödenecek mi ödenmeyecek mi ? Bu işlerin altına kim imza attı ve kim borçlandı ?

Hem ''Yeni yönetim bu projelerden bir tanesini yapsın da ondan sonra çıksın borcu açıklasın diyeceksin hem de bu işin 8'i bizim kalanı yeni yönetimin diyeceksin.

Demek oluyor ki ; yol düzenlemeleri ve akıllı şehir ulaşım sistemleri işine aktarılacak paranın büyük kısmını yeni yönetim ödeyecek o zaman ''bu projelerin mimarı da yeni yönetim mi'' diyeceğiz.

Hem vadesi gelmemiş borçları hesabın içerisine katmayacaksın hem de vadesi gelmemiş alacakları hesabın içine katacaksın !

Peki bu cambazlık değil de nedir ?

Belediyenin kasasında para bırakmanın gururunu yaşıyoruz derken o paranın da çekilen krediden oluştuğunu da belirtseniz daha gerçekçi bir açıklama olmuş olur.

Daha vahim bir tablo ortaya koyayım ;

2017 sonu itibariyle sayıştay raporlarına göre Kırşehir Belediyesi'nin borcu : 263 Milyon Türk Lirası ki bunun için de faizi de var.

Kırşehir Belediyesi'nin açıklamasına bakıldığında ise 31 Mart tarihi itibariyle Kırşehir Belediyesinin borcu : 462 Milyon Türk Lirası.

Eski Belediye Başkanı Halim Çakır , ''biz 52 milyon borçla belediyeyi teslim ettik'' beyanını esas alırsak 2017 yılı sonuna kadar yapılan borç 211 Milyon Türk Lirası...

2017 yılı sonundan 2019 Mart sonuna kadar yapılan borç ise yaklaşık yine 200 Milyon Türk Lirası ki bu 15 aylık bir süreye tekabül ediyor.

Yani nerede 2009-2017 211 Milyon , Nerede 15 aylık yaklaşık 200 Milyon Türk Lirası ...

AK Parti İl Başkanından ve Milletvekilinden talebimdir ; Bu 15 ayda ne oldu ? Açıklasınlar !

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir, Belediyesi'nin, Borçlarını, Bir, de, Buradan, Okuyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı