Haber Detayı
12 Nisan 2020 - Pazar 13:51 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun 1 Yılı
DİĞER Haberi
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun 1 Yılı

Bundan tam 1 yıl önce Kırşehir Belediyesi AKP'den CHP'ye geçti.AKP'li rakibini deviren Selahattin Ekicioğlu Kırşehir'in yeni belediye başkanı oldu.Selahattin Ekicioğlu önderliğindeki Millet ittifakının yönetime gelmesiyle birlikte Kırşehir için de yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Kırşehir uzun bir aranın ardından tekrar şeffaf belediyeciliğe kavuştu.Dilden dile dolaşan ülke gündemine oturan Kırşehir Belediyesinin borçları gün yüzüne çıktı.Selahattin Ekicioğlu , Yaşar Bahçeci döneminden kalan 462 milyonluk borcun 90 Milyon TL'sini ödedi.Bu sadece 90 Milyon TL'nin ödenmesi anlamına gelmiyordu ; bu borçtan kaynaklanan faizlerden de kurtulmak anlamına geliyordu.

Belediyede kollektif bir tasarruf devri başlatıldı.Yapılan tasarruflarla belediyenin giderleri yüzde 40 kadar azaldı.''Yedikleri yemeklerin parasını belediyeye ödetmişler'' sözleriyle ülke gündemini sarsan Ekicioğlu , tüm birimlerdeki özel harcamaları kesti.Bahçeci döneminde son bir yılda 1 Milyon Türk Lirası yapılan özel kalem harcamaları Selahattin Ekicioğlu döneminde 200 bin TL'ye çekildi.Aradaki fark 800 bin TL !

Yaşar Bahçeci döneminde Basın Müdürlüğünden harcanan para 3 milyon 682 bin olurken , Selahattin Ekicioğlu döneminde bu rakam 141 bin TL'ye indirildi.Aradaki fark tam olarak 3 milyon 541 bin TL.Şu rakamlara bakarak bazı medya kuruluşlarının neden Ekicioğlu aleyhine haber yaptıklarını anlamamak güç olmasa gerek.

Yine kültür ve sosyal işler müdürlüğünden yapılan harcamalar Yaşar Bahçeci döneminde son 1 yılda 2 milyon civarında olurken Selahattin Ekicioğlu döneminde bu rakam 1 milyon 60 bin TL'ye çekildi.Aradaki farka bakar mısınız ; 940 Bin TL...Sadece bu 3 müdürlükten sağlanan tasarruf 5 milyon 740 bin TL civarında.

Belediyeden haybeye maaş alanların ilişiğinin kesilmesi , Şehir içi ulaşımda yapılan düzenlemelerle zarar etmeyecek düzeye getirilmesi , fahiş araç kiralama sözleşmelerinin iptal edilmesi , gereksiz makam aracı israfına son verilmesi , ihale bedellerinin olması gereken seviyelere çekilmesi gibi meselelere hiç girmiyorum bile...

Peki Selahattin Ekicioğlu neler yaptı....

Yaşar Bahçeci döneminde başlatılan ''Ulaşım Master Planı'' ile birlikte alt üst olan otopark problemine neşter vurdu.Şehrin birçok yerinde atıl durumda olan boş alanlarda üst yapı çalışması yapılarak otopark problemi büyük oranda çözüldü.Kırşehir eski pazar yerine yapılan ve bu yıl içinde bitirilecek olan çift katlı otopark ile birlikte şehrin otopark problemi tamamıyla çözülmüş olacak.

Kırşehir, Selahattin Ekicioğlu döneminde UNESCO dünya yaratıcı müzik şehirleri arasına dahil edildi.Dünyada çok az şehrin dahil edildiği bu ağa dahil edilmesi Kırşehir'in müzik alanındaki başarısının uluslararası boyutta tescil edilmesi anlamına gelirken , belki de kültür turizmi açısından ilerleyen yıllarda büyük aşama kaydedecek olan Kırşehir için büyük bir başarı olsa gerek.

Ekicioğlu gelir gelmez ilk yaptığı işlerden birisi de 2018 yılı yatırım programına alınan ancak türlü engellemelerle bir türlü başlanamayan Kırşehir Çevre Yolunu faaliyete geçirmek oldu.Kısır siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakan Ekicioğlu Ahi Evran Üniversitesinin ve bu güzergah üzerinde bulunan kamu ve özel yatırımlarının daha fazla mağdur olmaması adına karayolları müdürlüğü ile iş birliğine giderek Çevre Yolunun ilk etabını tamamladı.

Yaşar Bahçeci döneminde iller bankası kredisi ile yapımına başlanan ancak bir türlü tamamlanamayan Şehir içi otobüs terminalinin yüzde 80'nini kredi ile değil tasarruftan sağlanan öz kaynaklarla tamamladı Ekicioğlu ve ekibi...

Bu dönemde üretim adına da önemli adımlar atıldı.Belediye asfalt plant tesisleri devreye sokularak asfalt üretimine başlandı.Daha belediye hizmetleri için dışarıdan alınan çok sayıda hizmet ve ürün belediye bünyesinde üretilmeye başlandı.

Anadolunun en verimli topraklarına sahip Kırşehir'de , Kent Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi kuruldu ve bakanlık tarafından onaylandı.Bundan sonra Kırşehir'de üretilen ürünler katma değer kazandırılarak yurdun dört bir tarafında satışa sunulacak.

Yine bakanlık tarafından onaylanan Kırköy Kampüsü için çalışmalar devam ediyor.Yaklaşık 18 ay sonra bitecek olan Kampüste sosyal , ekonomik ve fiziksel engeller ile sağlık problemleri ve coğrafi etmenler sebebiyle dezavantajlı durumda olan kadın , yaşlı ve engelli bireyler için hem bir rehabilitasyon hem de bir üretim üssü oluşturuluyor.

Kırşehir'de ilk kez yabancı turizm atağı başlatıldı.Her hafta çeşitli ülkelerden gelen yabancı turistler belki de ilk kez kentin tarihi , kültürel değerlerini görme , tanıma ve gezme imkanı buldu.Her ne kadar koronavirüs nedeniyle bu turlar geçici süre durdurulsa da hayat normale döndüğünde bu turlar hatta konaklamalı tur sayıları da artırılacak.

Yıllık elektrik harcaması 1 milyon TL'ye yakın belediyeyi bu yükten kurtarmak için güneş enerji projesi başlatıldı ve ihalesi tamamlandı.Medaş ile yapılacak anlaşma ile Kırşehir Belediyesi elektrik giderinden de kurtulmuş olacak.

Kırşehir Belediyesi Ekicioğlu döneminde dışarıdan hizmet alımı yerine kendi özkaynakları ve kendi imkanları ile üretime yönelerek ihtiyaçlarını karşılamaya yöneldi.Örnek :Çöp kovaları tamamen geri dönüşümden alınan malzemelerle yapıldı.Koronavirüs nedeniyle şehre yerleştirilecek dezenfekte tünelleri yine belediye bünyesine imal ediliyor.

Koronavirüsle mücadele anlamında ise henüz vaka sayısı yaşanmadan neredeyse tüm kamu kurumları ile birlikte çok sayıda özel kuruluş belediye ekipleri tarafından dezenfekte edildi.Dezenfekte edilen kurulan arasında Hastane , okul ve camilerde bulunuyor.Vatandaşın sosyal izalasyonunu sağlamak adına Online belediye hizmeti devreye sokuldu.

En başta da belirttiğimiz gibi Kırşehir Belediyesi Ekicioğlu döneminde bir taraftan geçmişin borçlarını ödenirken bir taraftan da sağlanan tasarruflarla özkaynak oluşturularak ve belediye bünyesinde üretime dönüştürülüyor.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir, Belediye, Başkanı, Selahattin, Ekicioğlu'nun, 1, Yılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı