Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 22:17 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'dan Çarpıcı Açıklamalar
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , Milletvekili Mustafa Kendirli'nin iddialarına röportajımızda tek tek cevap verdi.Röportajın sonunda ise kendisine öğütlerde bulundu.
GÜNDEM Haberi
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'dan Çarpıcı Açıklamalar

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yayın yapan bir medya kuruluşuna açıklamlarda bulunan Kırşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile ilgili çeşitli iddialarda bulunmuştu.Biz de Sayın Ekicioğlu ile söz konusu iddiaları sorduk ve çarpıcı cevaplar aldık.

 

Soru : Akrabalarınızı belediyeye aldığınızı iddia eden Sayın Kendirli , ‘’Bugün duydum bacanağını da sayın Ekicioğlu bir iştirakin başına müdür olarak getirmiş.’’ dedi.Bu iddialara hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

Cevap : ‘’Kaynı’’ dedikleri kişiyi  biz sokaktan değil şube müdürlüğünden getirdik.Devletin yetiştirdiği , başbakanlık personel dairede , Ziraat Bankasında üst düzey olarak çalışmış,  son olarak İŞKUR’da şube müdürlüğü yaparken şimdi belediyenin mali işlerinin başında.Onu hedef almalarının nedeni ise batak belediyeyi artıya geçirmesi.Bu yüzden çıldırıyorlar ve hedef gösteriyorlar.Şu ana kadar eski yönetimden kalan yaklaşık 200 Milyon TL’lik bir borcu toparladık ve bundan sonra yapacağımız projeleri de hiçbir kredi kullanmadan gerçekleştireceğiz.Herkes çalışacağı bürokratı kendisi seçer.Eğer , ‘’sen başkanlık yap biz atayalım’’ diyorlarsa kusura bakmasınlar.Kendi getirdikleri bürokratlar bizden bilançoyu saklıyordu.Bizden önce kredi çekebilmek için bilançoda bazı şeyleri gizlemişler.İstediklerini getirip incelettirsinler.Onlara, kendilerinin yaptıkları açık ve şeffaf olmayan uygulamaları da gösteririz, belediyeye hangi seviyeye getirdiğimizi de. Ben bu bacanağımı da bulmak istiyorum.Bacanağımı bulsun getirsinler.Ellerinde SSK kayıtları vardır.Alırlar listeyi Ahmet’i, Mehmet’i işe almışsın diye ilan ederler.Aksi halde böyle çamur at izi kalsın siyaseti ile uğraşacaklarsa önce çamur kendi ellerine bulaşıyor.

 

***

 

Soru : Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ‘’Ben Tabiat parkının devri konusunda defalarca çağrıda bulundum ancak Kırşehir Belediyesi’nin Aşıkpaşa Tabiat Parkı’nı alma niyeti yoktu.O yüzden ihaleye çıkarıldı.’’ Dedi bunun hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

Cevap : Aşıkpaşa Tabiat parkının devri için sözleşmeyi ben imzaladım ve gereken ödemeyi de yaptık.Makbuzlar burada alın yayınlayın.Bakanlık ‘’Aşıkpaşa Tabiat Parkı Kırşehir Belediyesine Emanet’’ diye paylaşım yaptı.Ama daha sonra tek taraflı olarak feshettiler ve yazı gönderdiler.Sayın Kendirli’ye fesih yazısı gönderildiğini söyledim , ‘’benim niye haberim yok’’ dedi.’’Ankara’da attıkları her adımdan haberimiz var’’ diyor ama ne hikmetse bundan haberi yok.Kırşehir’de çaycının bile yeri bunların haberi olmadan değişmiyor.Kimseyi çocuk yerine koymasınlar.Makbuzlar da , tek taraflı fesih yazısı da burada.Sonradan ihaleye çıkarıp pastacıya verdiler.O da çalıştıramadı, attı, kırdı , kaçtı.Şimdi de ‘’Burayı size verelim’’ diyorlar.Bugünün şartlarında 30 Milyon TL’ye yapılamayacak bir proejeye yazık ettiler.Belediyeye mi devretmek istiyorlar yoksa ihaleye mi çıkaracaklar kendileri bilir ama tabiat parkını önce eski haline getirmeleri lazım.

 

Kırşehir Belediyesi'nin Tabiat Parkının Devri İçin Yatırdığı Paraların Makbuzları

***

Soru : Kırşehir’in sorunlarının tartışıldığı STK Çalıştayı’na davetli olan ancak katılmayan Mustafa Kendirli ‘’Kırşehir TSO CHP’nin arka bahçesi gibi çalışıyor.’’ Dedi.Bu sözlerle ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

 

Cevap : Bu şekilde konuşmasını ben yadırgıyor ve kınıyorum.Daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanı geldiğinde , Ticaret ve Sanayi Odası olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ticaret Borsası ile birlikte Armas Otel’de yemek vermiştik ve parasını da biz ödedik.O zaman Ticaret ve Sanayi Odası AK Parti’nin arka bahçesi mi olmuş oluyor? 24 Haziran seçimlerinde , ‘’Bakanımız geliyor, TOBB Başkanı geliyor, yemek ver’’ teklifinde bulundular.Ben de diğer partilerin milletvekili adaylarının katılıp katılmadığını sorduğumda bana , sadece AK Partililerin katılacağını söylediler.Ben de bütün partilerin milletvekili adaylarının katılması şartıyla o yemeğe katılacağımı ve destekleyeceğimi söyledim.Ticaret ve Sanayi Odasının yetiştirdiği insan kaynakları bugün AK Parti’de de var, Belediye’de de.Ticaret ve Sanayi Odasını hedefe koymalarının nedeni Kırşehir Belediyespor’un başarısıdır.Biz Kırşehir Belediyespor’u odalara devrettik ve yönetim de onlardan oluşuyor ve kulübe sahip çıkıyorlar.Bundan rahatsızlar.’’Kırşehir Belediyespor başarısız olsun ve bunlar beceremesin ‘’ istiyorlar.

***

Soru : Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında yapılan İl Koordinasyon toplantısına davet edilmediniz ancak Milletvekili Kendirli , ‘’ Biz davet ettik hatta Ben davet ettim özellikle’’ dedi.Bu doğru mudur Sayın Başkan ?

 

Cevap : Beni Toplantıya davet ettiğini ispat etmesi gerekiyor.Eğer ispat ederse ben Belediye Başkanlığını bırakacağım.Beni Vali bey , valilikteki karşılama törenine davet etti ve ben de katıldım. Gittim sunumumu yaptım.Kentparkın devamı olan doğa park alanında 94 dönümlük bir araziyi kendilerine önerdim. Zaten burası eski belediyenin de projesiydi.Bakan bey sunumun ardından eklemek istediğiniz başka bir şey var mı diye sordu , ‘’Çevre ve Şehir Bakanlığı ile Sıfır Atık projemiz var ancak ancak yazımıza hala cevap gelmedi’’ dedim.Teşekkür ettim ve ayrıldım.Ne külliyeye ne de Üniversitede yapılan toplantıya çağrılmadım.Mustafa Kendirli bırakın beni İl koordinasyon toplantısına çağırmasını Valilikteki karşılama törenine bile çağırmadı.Beni sadece hal binasının onay yazısı için aradı .Beni bir kez de yeni seçilmemden 2-3 ay sonra Kırşehir Belediyesi kadrosunda olan ancak jeotermal belediyeler birliğinde çalışan bir bayan için aradı.’’Bunu 1 ay sonra bakanlığa geçireceğiz biraz sabret’’ dedi.

***

Soru : Seçim döneminizde vaat ettiğiniz projeler ne durumda , bilgi verebilir misiniz ?

 

Cevap : Biz 70 projemizden 24’ünü tamamladık.Kalan projelerin ise yüzde 30’unun ihalesini yaptık.Diğer projeleri ise programımıza aldık.Bununla ilgili detaylı sunumu da görevimizin 2. Yıldönümünde düzenleceğimiz toplantıda basın mensupları ile detaylı olarak paylaşacağız.Ayrıca seçim vaatlerimizde olmayan çok sayıda projenin de altına imza attık.Bunları da kamuoyu o toplantıda kamuoyu ile paylaşacağız.

***

Soru : Sayın Başkan , Mustafa Kendirli’nin iddia ettiği gibi kar yağdığında hiçbir hazırlık yapmadığınız ve karla mücadele edemediğiniz doğru mudur ?

 

Cevap : ‘’Attıkları her adımdan haberim var’’ diyen milletvekilinin herhalde bizim İŞKUR’a iş başı eğitim için yaptığımız 100 kişilik talepten de haberi vardır.Biz bu 100 kişiden 50’sini 3 ay sonunda istihdam edeceğimize dair taahhüt de verdiğimiz halde ret cevabı gönderiliyor.Bu Kırşehir Halkını cezalandırmaktır.Bu Kırşehir Halkını işsizliğe , fakirliğe mahkum edip yıldırmaya çalışmaktır.Bizden önce belediyeye 570 işçi veren ama bize bir tane bile personel vermeyen zihniyet Kırşehir’e yapılan hizmetleri engellemeye çalışıyor.Tüm bunlara rağmen Kırşehir’e kar yağdığında hiçbir ana arterimizde  ve ara sokaklarımızda trafiğe engel bir durum yoktu.Algıyla bu iş olmaz.Bu tür durumları Kırşehir Halkının takdirine bırakmak gerekiyor.Temizlik yapılıyor mu , çöpler toplanıyor mu , karla mücadele ediliyor mu ? Buna milletvekili değil halk karar verir.2 gün sonra utanacakları açıklamaları  yapmasınlar.

***

Soru : Daha önce Yaşar Bahçeci döneminde yapılan ancak Kırşehir’de trafik sorunu ortaya çıkaran daraltılan yol ve genişletilen kaldırım çalışmaları ile ilgili sayın milletvekili , ‘’2 senedir sizde, hadi yolları genişletin de görelim’’ dedi.Kırşehir’deki bu trafik ve park sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz ?

 

Cevap : Milletvekili bunun yanlış olduğunu kendisi de itiraf ediyor.Burada kendi kendini ele veriyor.Biz kamunun parasını gereksiz yere harcamak istemiyoruz.On yıldır , Terme Caddesinin, Ankara Caddesinin , Lise Caddesinin kaldırımları ile uğraştılar.Biz artık vatandaşın , kamunun, Kırşehirlinin parasını doğru yerlere harcayacağız.Bu akıllı şehir sistemi projesi için 32 milyon TL’lik bir ihale yapmışlar.25 kuruş ödememişler.Şimdi bunu biz devralacağız.Bunun parasını da biz ödüyoruz.Kırşehir’deki trafik ve park sorununu ise şehir merkezine yakın noktalarda açtığımız ve açacağımız ücretsiz otoparklarla çözeceğiz.Pazar yerinin karşısında kaba inşaatının yüzde 30’u bitmiş bir şehir içi otobüs terminali projesi vardı.Biz onu hiçbir kredi çekmeden kendi imkanlarımızla tamamlıyoruz.Şimdi ince iş ihalesine çıkıyoruz.Oradaki otoparkı da devreye aldıktan sonra inşallah Terme Caddesindeki trafik sorunu da çözülecek.Her gelen kaldırımlarla uğraşıyor.Kendi yaptığı yanlışı kendisi idrak edebiliyorsa , tabi ki düzeltmek bize ait ama yolları kırarak değil merkeze yakın otoparkları devreye alarak yapacağız bunu.

***

Soru : Sayın Ekicioğlu , seçim çalışmaları sırasında sayın milletvekilinin iddia ettiği gibi iş vaadinde bulundunuz mu ? Kırşehir’deki işsizlik problemi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

 

Seçim çalışmalarında bizi telefonla arayarak ,’’ Bizim çocuğumuzu işe alırsan, 50-100 oyumuz var sana verelim’’ dediler.Tabi telefonu kayda aldıklarını da biliyoruz.Çünkü, belediye personeli ile bizim seçim bürolarımıza istihbaratçı  gönderip , ofislerimize kameralar yerleştirerek bizi takip ve kontrol etmeye çalışan bir ekipten bahsediyoruz.Bunun için özellikle belediye personellerini kullandılar.Evlerimizi , bürolarımızı takip ettirdiler.Bize telefonda ‘’çocuklarımızı işe alırsan oylarımız size ‘’ diyenlere ‘’ sizi işe alacağına söz verenlere oy verin’’ diye cevap verdik.Bunların kayıtları da kendilerinde vardır zaten. Hiç kimseye , seçim çalışmalarımızda iş vaadinde bulunmadım.Benim seçim çalışmalarımın hepsini takip ettiler ve kayıt altına aldılar.Biz hiç kimseye ne çamur attık ne de iş sözü verdik.Hatta toplantının birisinde ‘’sana oy veririz ama kat verirsen’’ dediler.Biz de , ‘’teşekkür ederiz, oyunu kat verenlere verin’’  dedik ve orada ev toplantısını terk ettik.Şu an Kırşehir’de 20 bin işsiz var.Bize gelen 10 bin özgeçmiş var.Biz bu insanları birer yıl belediyede çalıştırsak yine işsizliği önleyemeyiz.İşsizlik , özel sektör ve üretimle olur.Biz bunun bilincindeydik ve bu bilinçle hareket ettik ve seçim çalışmalarında da hiç kimseye söz vermedik.

 

''YALANI, DOLANI BIRAKSIN KIRŞEHİR İÇİN BİRŞEYLER YAPSIN''

‘’Mustafa Kendirli’ye buradan çağrımdır’’ diyen  Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ‘’Seçimden sonra Kaman’da açıklama yaptı , ‘’Artık Kırşehir’de işimiz bitti.Bundan sonra Çiçekdğımız , Mucurumuz , Kamanımız var’’ dedi.Bu da her yaptığı açıkalamar gibi talihsiz.Demek ki bizi engellemeye çalışmalarının da sebebi de bu.Özellikle Mucur’da seçim çalışmaları sırasında şiddet olayları cereyan etmişti.O zaman da kürsüye çıkıp , ‘’Sayın valimizle görüştüm, sayın baş savcımızla görüştüm.’’ demesi de talihsiz bir açıklamaydı.Kamu çalışanlarını bu şekilde zan altında bırakması, kendi çapını ortaya koyuyor.Yalanı , dolanı bıraksın.Kırşehirlinin artık bu tür algı oyunlarına karnı tok.Bitti o devir.Herhalde kendisi de artık işin içinden çıkamıyor olacak ki çamur siyasetine başlamış.Atalarımızın , ‘’güneş balçıkla sıvanmaz’’ diye bir sözü var.Kendisi sözlü sataşmaları bıraksın ve Kırşehir için birşeyler yapmaya çalışsın.Yapmam diyorsa da yapılan işlerin önüne set çekmesin yeter.Çünkü kendi seçmeninden de artık tepki alıyor ve kaybeden kendisi oluyor.’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir, Belediye, Başkanı, Selahattin, Ekicioğlu'dan, Çarpıcı, Açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı