Haber Detayı
13 Aralık 2021 - Pazartesi 22:41 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Alaaddin Camii, Sprey Boyalar İle Tahrip Edildi
Kırşehir'in en önemli tarihi eserlerinden olan Sultan Alaaddin Camii'nin duvarları bir grup kendini bilmez tarafından sprey boya ile tahrip edildi.
KÜLTÜR Haberi
Kırşehir Alaaddin Camii, Sprey Boyalar İle Tahrip Edildi

Anadolu Selçuklu şehri olan Kırşehir'de bu dönemden kalan çok sayıda tarihi eser ve mimari yapı da bulunuyor.Bu yapıların en önemlilerinden olan ve tarihi kalehöyük'ün üstünde yer alan, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilen Alaaddin Camii, son dönemde birçok tarihi yapıda meydana gelen vandalizmden nasibini aldı.Sprey boyalar ile tarihi caminin duvarlarına isimlerini yazan ve tarih atan kendini bilmezler büyük tepki çekti.

 

 

 

ALAADDİN CAMİİ'NİN TARİHİ

Kırşehir, Merkez, Kalehöyük üzerinde bulunan cami, Selçuklu döneminde Sultan Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında yaptırılmıştır. 1893 yılında yapı tümden yıkılarak mutasarrıf Arif bey tarafından tekrar yaptırılmıştır. Yapının portalinin giriş kapısı melik muzafferüddin behram şaha ait medreseden getirildiği bilinmektedir. Yapının portali zengin Selçuklu plastik kabartmaları ile dikkati çekmektedir. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,alaaddin camii
Yorumlar
Haber Yazılımı