Haber Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 20:36 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden ''Azerbaycan'' Konferansı
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Azerbaycan'ın Haklı Mücadelesi ve Türkiye'' konulu konferansa katılan Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim , ''Türkiye her zaman orada'' dedi.
EĞİTİM Haberi
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden ''Azerbaycan'' Konferansı

Ermenistan işgali altındaki Karabağ'ı kurtarmak için başlatılan operasyonlar neticesinde Ermenistan teslim şartlarını imzalayarak Karabağ'ı Azerbaycan'a teslim etmeye razı olmuştu.İşte tam da bu zaferin arefesinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen “Azerbaycan'ın Haklı Mücadelesi ve Türkiye” konferansında önemli mesajlar verildi.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin moderatörlüğünde düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim katıldı ve Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de katıldı.

 

 

Programın açılış konuşmasını yapan  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya programa katılımlarından dolayı teşekkür etti. 9 Kasım tarihinin Azerbaycan için önemli bir gün olduğunu belirten Çetin, 9 Kasım Azerbaycan Devlet Bayrak Gününde Karabağ’ın Kurtuluşuna Giden Yolu Düşünmek: Azerbaycan’ın Haklı Mücadelesi ve Türkiye isimli konferansı düzenlemekten çok mutlu olduklarını söyledi. Kutsal vatan toprağı olan Şuşa’nın düşman işgalinden kurtulması ile bu zaferin tüm Türk Dünyası ve İslam Aleminde coşku ile kutlandığını söyledi. Çetin, cephede savaşan kahraman askerleri tebrik ederek vatanı uğruna canını veren şehitlere de Allahtan rahmet diledi. Çetin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ulusa Sesleniş konuşmasından bir kesit sunarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Rektör Karakaya: "Azerbaycan'la Gönül Dünyasında Birlikteyiz"

 

Prof. Dr. Nur Çetin’in ardından Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaptı.İman olduğu sürece her zaman imkan vardır diyerek sözlerine başlayan Rektör Karakaya , '' Can Azerbaycan’ın kazanmış olduğu zafere eşlik etmekten duydukları mutluluk duyuyoruz.Zaferlerinden ötürü Azerbaycan yönetimini ve Azerbaycan halkını kutluyoruz.'' dedi. Azerbaycan ile sınırların ötesinde gönül dünyasında birlikte olduğumuzu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, Azerbaycan ile yalnızca bugün değil dünde birlikte olduğumuzu ve yarın da birlikte olacağımızı söyledi.

 

Rektör Karakaya: “Bu Milletin Yeniden Uyanışını Gerçekleştirmemiz Gerekir”

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Azerbaycan ile birçok konuda iş birliği içerisinde olduğuna dikkat çeken Rektör Karakaya, 17 lisans, 9 önlisans ve 5 yüksek lisans olmak üzere 31 Azerbaycanlı öğrencimiz bulunduğunu anlattı. Öğrencilerin eğitim süreçlerinin tamamlanmasının ardından ülkelerine faydalı bireyler olarak dönecekleri için mutlu olduklarını belirten Rektör Karakaya, bu milletin yeniden uyanışının gerçekleştirilmesi gerektiğini önemle vurguladı. Prof. Dr. Vatan Karakaya, Azerbaycan’a şanlı mücadelesinde başarılar dileyerek sözlerine son verdi.

 

İbrahim: “Türkiye-Azerbaycan Kardeşliği İçten Gelen Bir Kardeşliktir”

 

Rektör Karakaya’nın konuşmasının ardından konferansa geçildi. Şuşa’da yaşanan zaferin kendilerini sevindirdiğini belirten Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türk Dünyasının incisi olan Şuşa’nın kurtuluşundan duydukları mutluluğu anlattı. Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı gösterdiği haklı mücadelesinde Türkiye’nin bu mücadeleye tam destek verdiğini söyleyen İbrahim, Türkiye-Azerbaycan ilişkisinin tarihi hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Azerbaycan arasında içten gelen bir kardeşlik olduğuna değinen İbrahim, “Bu kardeşlik sarsılmaz ve tartışılamaz.” dedi. Türkiye’nin adil bir şekilde haklının yanında yer aldığını belirten İbrahim, Azerbaycan’ın bu mücadelesinin milli, hak, ulus ve vatan savaşı olduğunu kaydetti. İbrahim sözlerine şu şekilde devam etti: “Ermenistan ve onu destekleyenlere karşı Azerbaycan’ın eskiden gücü yoktu. Azerbaycan artık kendine güveni olan bir millet. Bizim ulusumuz ve halkımızın artık kendine özgüveni var. Sovyetler Birliğinde Azerbaycanlılar, Türk ve Müslüman oldukları için silahlı kuvvetlere, siyasi ve diplomatik olarak önemli görevlere alınmıyorlardı. Bize karşı yapılan haksızlıklara artık ses çıkarıyoruz. Provokasyonlar yapılırken medya gruplarında da tepkiler gördüklerini anlatan İbrahim, 30 yılda diplomasi oluştuğunu fakat bir sonuca ulaşılmadığını, bu konuda uluslararası kamuoyunun da suçu olduğunu belirtti.

 

İbrahim: “Biz Her Zaman Tek Millet İki Devlet Diyoruz”

 

Azerbaycan’ın son 20 yıl içerisinde çok güçlendiğini anlatan Büyükelçi İbrahim sözlerine şu şekilde devam etti: “Azerbaycan ekonomik olarak güçlendi. Artık profesyonel bir ordusu var. Cumhurbaşkanımız bize her gün müjdeler veriyor. Türkiye’nin Azerbaycan’ı desteklemesinden dolayı Batı bizi suçluyor. Bu suç değil çünkü biz Türkiye ile kardeşiz. Biz her zaman tek millet iki devlet diyoruz. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi Türkiye’nin silahlı kuvvetleri dünyanın önde gelen güçlü silahlı kuvvetlerinden biridir. Biz de Türk Silahlı Kuvvetlerine benzeyen güçlü bir silahlı kuvvetler kurmaya çalışıyoruz. Türkiye bize bu konuda da tam destek verdi.”

Konferansın devamında Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin bulunduğu alanlar hakkında açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan halkının zafere inandığını belirterek bu süreçte her anlamda destek sağlayan Türkiye’ye teşekkür etti.

Daha sonra Prof. Dr. Nur Çetin'in sorularını yanıtlayan Hazar İbrahim , ''Bundan sonra bölgede Türkiye'nin konumu ne olacak ? '' sorusu üzerine, '' Türkiye orada her zaman vardı bundan sonra da olacak'' cevabını verdi.

Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, konferansı düzenleyen Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin ve konuşmacı olarak katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’e teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,azerbaycan, hazar ibrahim, nur çetin , vatan karakaya
Yorumlar
Haber Yazılımı