Haber Detayı
05 Ağustos 2022 - Cuma 08:00 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ulusal Basının İlgisini Çekiyor
Türkiye'nin yenilikçi üniversitesi sloganıyla pek çok projeye imza atan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ulusal basının da ilgisini çekiyor ve öğrenciler için hazırlanan tercih rehberi programlarında Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya Kırşehir ve Ahi Evran Üniversitesi'ni tanıtıyor.
EĞİTİM Haberi
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ulusal Basının İlgisini Çekiyor

KOP Projesi kapsamında tarım ve jeotermal alanda çok sayıda projenin gerçekleştirildiği, bütünleşik kalite sistem belgesine sahip ve 5 yıllık akreditasyon alan 5 üniversiteden birisi olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, ulusal basının da ilgisini çekiyor.Özellikle tercih dönemlerinde öğrencilere tanıtım ve rehberlik yapan programlar Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'ne yer veriyor.Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya da hem üniversiteyi hem de Kırşehir'i tanıtmak için televizyon programlarına konuk oluyor.İşte Rektör Karakaya'nın ulusal basında ve kanallarda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile ilgili aktardığı bilgiler :

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İstikbali Kuvvetli, Kaliteyle Yönetilen Bir Üniversite

Tercihleri sonucunda üniversitelere yerleşecek öğrencilere başarılar dileyerek sözlerine başlayan Karakaya, ‘’10 donanımlı, köklü fakülte ile öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz. 21 bin öğrencimiz var, yaklaşık 2500’ü yabancı uyruklu öğrenci. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi istikbali kuvvetli, kaliteyle yönetilen ve bunu en aşağıdan en yukarıya uygulayan üniversite’’ dedi. Ahilik değerinin kendileri için önemli olduğunu kaydeden Karakaya, "Ahilik Kültürü ve Medeniyeti" dersiyle 20 bin öğrenciye bin yıllık kadim kültürün kardeşlik anlayışı ve toplumsal prensiplerini aksettirdiklerini kaydetti.

 

 

 Örgün Eğitim İçin Tasarlanan AYDEP'le Aynı Zamanda Uzaktan Eğitim de Yapılabiliyor 

Tercih günlerinde her fırsatta üniversitelerini ve şehri tanıtmaya gayret ettiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bu kapsamda gerek il içinde, gerek bölgede gerekse Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, hatta uluslararası düzeyde çeşitli tanıtım fuar ve etkinliklerine katılıyoruz. Bunun yanında online tanıtım fuarlarına da katılıyoruz. Pandemi döneminde krizi fırsata çevirdik. Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) ile eğitimde kalite güvence sistemi oluşturduk, hesap verilebildik, mekansız üniversite ile öğrencideki dönüşümü tespit edebildik. AYDEP’i örgün eğitim için tasarladık özgün bir sistem, aynı zamanda uzaktan eğitim şansı da veren eğitimde kalite güvence sistemi” şeklinde konuştu.

 

 

Mezun Öğrencilere Uluslararası Dolaşıma Açık Belge

Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından 2021 yılında Türkiye’de yükseköğretim alanında Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi alan 5 üniversiteden biri olduklarını vurguladı. 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olan tüm öğrencilere farklı ülkelerde faaliyet gösteren birçok kalite ajansının da dâhil olduğu uluslararası geçerliliği olan bir belge verilecek. Son olarak Bütünleşik Kalite Sisteminden de bahseden Rektör Karakaya, hayallerini mantıkla tasarladıklarını stratejik hedefe katkı verecek dokunuşlar yaptıklarını söyledi.

 

 

5500 Kontenjanımız Var, Yurt Sorunu Bulunmuyor, Kırşehir Huzurlu Bir Şehir

Kırşehir’in ikliminden doğal güzelliklerine, ekonomik durumundan kültürel birikimine tam bir öğrenci kenti olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, KAEÜ için de “Huzurlu bir şehrin öğrenciye önem veren üniversitesiyiz” dedi. Bu yıl tercih noktasında 4623 kontenjanları bulunduğunu kaydeden Karakaya, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı ile birlikte 5500 kontenjanları olduğunu ifade etti. Rektör Karakaya, 8 bine yakın kontenjanla yurt sorunu, barınma sorunu olmayan bir üniversite olduklarını söyledi. Üniversitelerin evrensel olduğunu belirten Karakaya, Erasmus, Farabi ve Mevlana projeleri üzerinden 200’ün üzerinde anlaşmaları olduğunu, bilginin dolaşımına önem verdiklerini bildirdi.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir, Ahi, Evran, Üniversitesi, Ulusal, Basının, İlgisini, Çekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı