Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 14:15 ABONE OL Google News
 
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hızla Büyümeye Devam Ediyor
Hızla büyüyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde yeni bölümler açıldığı duyuruldu.Ayrıca yapımına başlanan Kütüphane binası da hızla yükseliyor.
EĞİTİM Haberi
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hızla Büyümeye Devam Ediyor

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  Sağlık Bilimleri Enstitüsüne lisansüstü, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesine lisans, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna ön lisans programlarının açılmasına dair tekliflerinin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edildiğini söyledi.

 

Konuyla ilgili açıklamasında Prof. Dr. Vatan Karakaya , ''Üniversitemiz yönetiminin gerekli hazırlık çalışmalarını tamamladıktan sonra YÖK’e gönderdiği bir lisansüstü, iki lisans ve bir ön lisans programlarının açılmasına dair teklif, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelendi ve yapılan değerlendirmelerin ardından onaylandı. Bu kapsamda Sağlık Bilimleri Enstitüsüne ‘Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı’ açılacak. Fen-Edebiyat Fakültemiz ‘Sosyoloji’ bölümüne 40 öğrenci alınacak. Ziraat Fakültemize ‘Biyosistem Mühendisliği’ bölümü kurulurken 20 öğrenci alımı yapılacak. Son olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuza yeni açılan iki bölümden ‘Bitki Koruma’ bölümüne 30 öğrenci alınırken  ‘Biyomedikal Cihaz Teknolojisi’ bölümüne 40 öğrenci alınacak.'' dedi.

 

Programların kurulmasına dair hazırlık çalışmaları sürecine katkı sunan herkese teşekkür eden Prof. Vatan Karakaya, öğrenci alımlarının Kırşehir’e ve üniversitemize hayırlı olmasını diledi.

 

KÜTÜPHANE BİNASI HIZLA TAMAMLANIYOR

 

Üniversite kampüsünde yer alan Merkez Kütüphane inşaatı hızla yükseliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı desteğiyle üniversite tarafından yapılan kütüphane inşaatında önemli fiziki ilerlemeler kaydedildi. 29 Eylül 2020 tarihinde temel kazı çalışmalarına başlanan kütüphane inşaatında geçen 6 aylık süreçte gerçekleşme oranı yüzde 20 oldu.

 

 

11 bin 327 m²’lik bir alanı kütüphaneye ayrılan peyzaj alanı ve otoparkı ile 18.397,61 m²’lik bir alana sahip üç kattan oluşacak olan yeni kütüphanede akademik personel, öğrenci ve ihtiyaç duyan herkes için tüm detaylar titizlikle düşünüldü. Merkez Kütüphanemizin ilk katında bireysel çalışma odaları, grup çalışma odaları, etkinlik salonları, 24 saat çalışma salonu, internet salonu, gürültülü çalışma salonu, 100 kişilik salon, sinema salonu, engelli kullanım salonu, sesli kitap salonu, arşiv ve kitaplıklar yer alıyor. İkinci katta 2 adet 366 m² çalışma salonu, 1 adet 206 m²çalışma salonu, 1 adet 307 m² çalışma salonu ve idari ofisler bulunuyor. Kütüphanemizin son katında ise 2 adet 500 m² kitaplık, 1 adet 201 m² kitaplık, 1 adet 398 m² kitaplık, 1 adet 399 m² kitaplık, 3 adet grup çalışma odası planlandı. Ayrıca çevre ve peyzaj düzenlemesine de önem verilen Merkez Kütüphane inşaatımızda 1995 m²’lik çim alan, çeşitli ağaçlar ve süs bitkileri ile 100 araçlık otopark tasarlanıyor.

 

Üniversite Merkez Kütüphanesinin devam eden inşaatı hakkında kısa bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, yeni kütüphane inşaatının sorunsuz şekilde ilerlediğini söyledi. Karakaya, donanımları ve kaynaklar bakımından yeni kütüphanenin hem kampüsün hem de şehrin önemli bir eksiğinin giderilmiş olacağını belirtti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Kırşehir, Ahi, Evran, Üniversitesi, Hızla, Büyümeye, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı