Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 08:00 ABONE OL Google News
 
Kırşehir ABdal Müziği Sanatçılarına Kırşehir Belediyesinden UNESCO Desteği
Kırşehir'de pandemi nedeniyle işsiz kalan Abdal Müziği Sanatçılarını Kırşehir Belediyesi çeşitli programlar düzenleyerek desteklerken bir taraftan da UNESCO'ya verilen taahhütler yerine getiriliyor.
SANAT Haberi
Kırşehir ABdal Müziği Sanatçılarına Kırşehir Belediyesinden UNESCO Desteği

 

 

Abdal Müziğinin en önemli temsilcilerini yetiştiren Kırşehir UNESCO tarafından da dünya müzik şehri olarak tescil edilmişti.Kazançlarını düğünlerden sağlayan abdallar pandemi ile birlikte zor günler yaşamaya başladı.Sokağa çıkma yasağı ve düğün yasakları nedeniyle mesleklerini icra edemeyen abdallara bu dönemde Kırşehir Belediyesi tarafından yardım edilmişti.

 

 

Düğün sezonunun kısır geçmesinin ardından kara kara düşünmeye başlayan abdalların imdadına yine Kırşehir Belediyesi yetişti.Hem UNESCO taahhtülerini yerine getirmek hem de Abdal Müziği Sanatçılarına destek olmak amacıyla ''Bizim Abdallarımız'' adıyla klip serisi başlatıldı.

 

 

Pandemi süreci nedeniyle UNESCO müzik şehri olarak faaliyet kısıtlamalarına gidildiğini ve organizasyonların yapılamadığını söyleyen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ''Pandemi nedeniyle ne yurt dışı nede yurt içi organizasyonlar yapamadık. Yerelde ustaların özellikle müzik alanında faaliyet gösteren sanatçılara hem destek olmak hem de UNESCO'ya verilen taaddütleri yerine getirmek amacıyla kentimizde müzik faaliyetleri yürütüyoruz. Bu noktada ise kendi yerel sanatçılarımızın sanatlarını icra edecekleri programlar yapıyoruz" dedi.

 

 

Yapılan çalışmaların UNESCO'yla  paylaşılacağını anlatan Ekicioğlu, sanatçılarında maddi anlamda destekleneceğini belirtti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir belediyesi, abdal müziği, kırşehir belediyesi
Yorumlar
Haber Yazılımı