Haber Detayı
10 Ağustos 2016 - Çarşamba 17:51 ABONE OL Google News
 
Kılıçözü Deresinde Balık Ölümleri
DİĞER Haberi
Kılıçözü Deresinde Balık Ölümleri

Baranlı dağının kuzey yamaçlarından doğan ve Kocabey Köyü sınırları içerisinde Kızılırmak’a karışan Kılıçözü Deresinde nedeni henüz belirlenemeyen balık ölümleri yaşanmaya başlanıldı.

Yaşanan balık ölümlerinin nedeni DSİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kırşehir Belediyesi tarafından araştırılırken AS-ÇED (Kırşehir Çevre Ekoloji Araştırma ve Eğitim Derneği) Başkanı Mustafa Bağ, balıkların ölümlerine kimyasal atıkların ve çevre kirliliğinin neden olabileceğini söyledi. Bağ açıklamasında, “Suda yaşayan canlıların ölümlerine 2 şey neden olur. Birincisi kirlilik ikincisi ise kimyasal atıklar, temizlik kimyasal atıklarla da yapılıyorsa bu da balıkların ölümlerine neden olabilecek bir etkendir. Aşırı kirlenme ve yosun gibi etkenler de ölümlere neden olsa da yapılacak geçici çözümler yerine kalıcı çözümler üretmektir.” dedi. DSİ Müdürlüğü Kılıçözü deresinde su miktarı koruma çalışması yaptığını belirtirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tarım İl Müdürlüğü ile harekete geçerek çalışma başlattı. Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, yaşanan tatlı su balığı ölümleri nedeni ile uzmanları görevlendirdiklerini ve ölümlerinin nedeninin araştırıldığını belirtti. KENTPARK'A ATILAN İLAÇLAR NEDEN OLDU İDDİASI

Bazı vatandaşlar balık ölümlerine neden olan şeyin, Kentpark'ta oluşan yosunlaşmayı ve su kirliliğini önlemek için atılan ilaçların neden olduğunu iddia etti.Vatandaşlar, Kentpark'ın daha temiz görünmesi için suya atılan ilaçların, Kılıçözü deresinin ekolojik dengesini bozduğunu belirttiler.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Kılıçözü, Deresinde, Balık, Ölümleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı