Haber Detayı
20 Kasım 2021 - Cumartesi 18:44 ABONE OL Google News
 
Kılıçdaroğlu'ndan Hükümete 6 Maddelik Acil Eylem Planı
Gıda paydaşlarıyla bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlar için hükümete çağrı yaptı. Kara kış fonu kurulmasını isteyen Kılıçdaroğlu, vatandaşın mutfağındaki yangını söndürmek için 6 maddelik öneride bulundu.
GÜNDEM Haberi
Kılıçdaroğlu'ndan Hükümete 6 Maddelik Acil Eylem Planı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kara Kışla Mücadele Hareketi kapsamında gıda sektörü paydaşlarıyla bir araya geldi. Görüşme sonrası atılması gereken adımları açıklayan Kılıçdaroğlu, hükümete 6 maddelik öneride bulundu.

 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor, bunun da farkındayız. Enerji mücadelesinin yanına yeni bir cephe açacağımı ifade etmiştim; gıda mücadelesi. Kara kış şartlarında en hayati konulardan biri gıdaya erişim. Sarayın attığı her adım insan onuruna yakışmayacak durumlara yol açıyor. Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle birlikte en temel gıda ürünlerine peş peşe zamlar yapıyor.

Ekmek alırken bile insanlar iki kez düşünmek zorunda kalıyor. Bu ülkede bebek maması son bir yılda yüzde 114 zamlandı. Aç bebeklerin göz yaşının vebali çok ağırdır. Fiyatlar ucu açık şekilde artmaya devam ediyor. Tüm bu şartlar nedeniyle enerji sektörünü davet ettiğim gibi gıda sektörü temsilcilerini de davet ettim. Bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Onları ve sıkıntılarını dinledim.

 

"KARA KIŞ FONUNU HEMEN KUR"

Buradan bir çağrı yapıyorum. Gereğini yaparsa, buradan siyasi puan alacağını o da biliyor ben de biliyorum. Kara kış fonunu hemen kur. Vatandaşlarımıza kış aylarında destek ver. Mutfaktaki yangını hafifletmek için sayacaklarım 6 maddenin uygulanmasını talep ediyorum.

 

6 MADDELİK TALEP

 

- Ziraat Bankası amacına uygun hareket ederek çiftçiye 3 ay geri ödemezsiz, faizsiz kredi vermeli.
- Çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinmeli, geliri oranında yeniden yapılandırılmalı. Elektrikte ek kalemler kaldırılmalı.
- Takibe düşmüş borçlara gelen faizler derhal silinmeli. Kredi geri ödemeleri 6 ay ertelenmeli.
- Tarımsal üretimde kullanılan mazotta KDV önümüzdeki 6 ay kaldırılmalı.
- Tüketiciye nefes için gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8'lik KDV 6 ay sıfırlanmalı.
- Tüm belediyelerle kooperatifler arasında işbirliği yapılmalı.

 

“GEREKİRSE ZARARINA SATIN, İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ZARARI TAZMİN EDECEĞİZ”

Marketlere de seslenen Kılıçdaroğlu, “10 temel gıda ürününe kış boyunca oluşacak enflasyon zamlarını yansıtmayın. Mecbur kalırsanız enflasyonun altında yansıtın. Marketlerden talebim bazı ürünlerde zarar etmeyi göze alın. Ama şunu kesin bir şekilde taahhüt ediyorum. İktidara geldiğimizde bu zararlarınızı kesinlikle tazmin edeceğiz” dedi.

 

“BU ÜRÜNLERE ZAM YAPMAYIN”

Kılıçdaroğlu, enflasyon zamlarının yansıtılmamasını istediği ürünleri un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebze olarak saydı. Kılıçdaroğlu, “Bu ürünlere zam yapmayın. İktidara gelir gelmez bu süreçte oluşan tüm zararlarınızı hızla telafi edeceğiz. 10 kalem ürün için tüm zincir marketlerin üst düzey yöneticilerine bir mektup göndereceğim. Bu bir dayanışma çağrısıdır. Bu fedakarlığınızı telafi edeceğimize söz veriyorum” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Halkımız müsterih olsun, insanımızın temel gıdadan mahrum kalmasına asla müsaade etmeyeceğim. Bunu önlemek için bütün yolları deneyeceğim. Eğer irade varsa yol da vardır. Bu ülkenin makus talihini kırmaya bizim irademiz var. Bunu da herkes böyle bilsin. Özellikle saraydaki…”

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kemal kılıçdaroğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı