Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 19:15 ABONE OL Google News
 
Kemal Kılıçdaroğlu Kırşehir'de Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , esnaf buluşmaları programı kapsamında Kırşehir’de esnaf ve vatandaşlar ile buluştu.
GÜNDEM Haberi
Kemal Kılıçdaroğlu Kırşehir'de Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

 

 

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Başkan Selahattin Ekicioğlu'nun göreve gelmesinin ardından Kırşehirli vatandaşların yüzünün güldüğünü söyleyerek, "Kırşehir'den güzel haberler alıyoruz. Karşılıklı güvenin sağlanması kadar değerli bir şey yoktur. Belediye başkanımız halka güvenecek, vatandaşımız da belediye başkanımıza güvenecek" dedi.

 

 

Ahi Evran-ı Veli Türbesini ziyareti sırasında Belediye temizlik görevlileri kendisine çiçek vererek , ‘’Bizleri hakir ve hor görüyorlardı. Siz emekçilerin yanında oldunuz. CHP Belediyeyi kazandığında ,’’siz maaşınızı alamazsınız , maaş vermezler diyorlardı. Sağ olsun Selahattin Başkanımız maaşımızı 4 bin TL’ye çıkardı. Allah razı olsun.’’ dedi.

 

 

Ahi Evran-ı Veli ziyaretinin ardından esnaf ziyaretin bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pandemi döneminde oldukça zor günler geçiren esnafın sorunlarını dinledi. Bir esnafın, ‘’sizi Cumhurbaşkanı görmek istiyoruz.’’ Sözleri üzerine Kılıçdaroğlu , ‘’İnşallah’’ diye cevap verdi.

 

 

Kılıçdaroğlu'nun ziyaret ettiği ayakkabı boyacısı esnafı , ''Genel başkanım Kırşehir'imize hoş geldiniz şeref verdiniz.Halkçı belediye başkanımız bize yuva yaptı.Allah işini rast getirsin.'' sözlerine Kılıçdaroğlu , ''biz her zaman kim çalışıyorsa kim alın teri döküyorsa , kim evine helal ekmek götürüyorsa benim başımın üzerinde yeri vardır.Hele Ahi Evran'ın olduğu yerde bu çok daha önemli.Çalışmak ibadettir diyor'' ifadelerini kullandı.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra şehir merkezindeki esnafları gezerek sorunlarını dinledi.Esnaf birçoğu pandemi dönemi ile birlikte ciddi sıkıntılar yaşadıklarını iletti.Kemal Kılıçdaroğlu ise esnafın sıkıntılarını bildiklerini ve 81 ilde benzer bir tablonun olduğunu vurgulayarak, ''halkın hakemliği burada çok önemli , hepimize çok büyük bir görev düşüyor.'' dedi.

 

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu daha sonra Müzisyen Abdallar ile bir araya geldi.Pandemi ile birlikte düğünlerin yasaklanması sonucu ciddi bir sıkıntı içerisinde oldukları dile getiren Abdallar ,'' Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun bize bu süreçte çok yardımcı oldu ancak onun da gücü bir yere kadar.Bizim sıkıntılarımızı dile getirin , bize yardımcı olun.'' mesajını ilettiler.Barış Başaran  isimli sanatçı ise Abdalların sorunlarını çaldığı sazı ve söylediği türkü ile dile getirdi.

 

 

Kılıçdaroğlu daha sonra vatandaş ve esnaflarla bir araya gelerek tek tek sorunlarını ve sıkıntılarını dinleyerek not aldı.Son olarak sözü alan Kılıçdaroğlu , '’Hepinizin sorunu ortak. Ekonomik olarak zor durumdayız. Ama sanmayın ki bu durum sadece Kırşehir’e özgü bir olay. Nereye giderseniz gidin 81 ilde bu tablo var. Peki Türkiye bu duruma niçin düştü ? Hiçbir iktidar gönüllü olarak bir işsizler ordusu yaratmak istemez. Ama neden 10 milyonun üzerine işsiz var ve neden milyonlarca üniversite öğrencisi işsiz.

 

 

 

Bir hükümet izlediği ekonomik politikayla ne kadar çok istihdam yaratırsa o kadar başarılı olur. Devlet 83 milyondan topladığı vergilerle üretimi destekleyecek ,fabrikalar kurar, çiftçileri destekler, esnafın işlerini büyütmesini destekler. Dolayısıyla herkesin işi büyüdüğünde istihdam ihtiyacı ortaya çıkacak.

Eğer sizin izlediğiniz ekonomi politikası istihdam değil de işsizlik yaratıyorsa bugünkü duruma gelirsiniz. Devleti 19 yıldır yönetenlerin siyasi tercihi budur. Vergi ödedik Fabrikaları sattılar , inşaat yaptılar alkışlandılar. Bugün ise halk diyor ki ; geçinemiyoruz. Zaten geçinmeniz mucize. Pandemi süreci bunun tuzu biberi oldu sadece. Sosyal devlet iş yerini kapat diyorsa esnafın kirasını da ödemek zorunda. Diğer ülkeler nasıl yaptıysa devlet olarak sen de gereğini yapmalısın. IBAN numarası ile vatandaştan para topladı. Nereye gitti bu para, kaç kişiye ödendi bu para?

Konya’dan küçük olan Hollanda’nın yıllık tarım ürünü ihracatı 185 milyar dolar. Devasa Türkiye ise 18 milyar doların altında tarım ürünü ihracatı yapabiliyor. Türkiye tarım yapabilmek için bütün imkanlara sahip ama olmayan tek şey siyasi iktidarın politikası. Siyasi iktidar, ‘’üretmeyin, dışarıdan alacağım’’ diyor .Türkiye’de toprak mı bitti gittiler Sudan’dan binlerce dönüm arazi kiraladılar ve orada ekim yapıyorlar. Bu ülkede işsizlik kadar insanın canını acıtan ikinci bir sorun yoktur.3 gün kalabildin ama 4. Gün ne yapacaksın.

Gezdiğimiz esnaf arkadaşlarımız ‘’açız, geçinemiyoruz’’ diyorlar.Bu topraklarda açlık lafı hiç kullanılmazdı.21. yüzyıl Türkiye’sinde insanlar ‘’açız’’ diyor artık.’’Küçük çocuğumu alıp bir şey isterse diye markete götüremiyorum.’’ diyorlar.Sanmayın ki sadece esnafların sorunu var.Bu ülkede her alanda sorun var.

Türkiye düşündüğünüzden çok daha zengin bir ülke, çok sayıda kaynağı var ama bütün mesele kaynakların kimin için kullanılacağı.Bunu siyasi tercih belirler.Fabrika açtın da iş verdin de  birisi karşı mı çıktı ? Tam tersi işsizlik artabilir diyor.Her üniversiteyi bitireceğim diyene iş verilecek diye bir kural yok diyor.O halde bu kadar üniversiteyi neden açtınız ?

Biz iktidara geldiğimizde 3 aşamalı bir stratejiyi hayata geçireceğiz. Önce can ve mal güvenliğini sağlayacağız yani demokrasiyi getireceğiz .Bu yüzden Türkiye’de yatırım yapılmıyor. İkincisi her alanda üretim seferliği başlatılacak ve istihdam yaratılacak.Üçüncü aşamada güçlü bir sosyal devlet oluşturulacak. Devlet eğer iş yerini kapattığı vatandaşın yanında değilse o devlet sosyal devlet değildir.

Dilimde tüy bitti 3 genç üniversite mezunu ama işsiz ama bir kişiyi düşünün 5 ayrı yerden maaş alıyor.En düşük maaşı 10 bin TL toplasan 50 Bin TL.Sahte diplomadan vazgeçtim bir kişiye 5 ayrı yerden maaş vermek nedir ? İnsanda biraz vicdan olur.Bunun gibi  yüzlerce kişi var.Siyaset halk için yapılır siyaset köşeyi dönmek için yapılmaz.Siyaset zenginleşme aracı değildir.

Bir başka devlet başkanı ,’’beni kızdırırsan senin mal varlığını araştırırım’’ diyor ama tek kelime yok.Bu mal varlığını elin oğlu biliyor biz bilmiyoruz.Benim köşeyi dönmek , Kul hakkını yemek gibi bir alışkanlığım yok.Saraylarda oturmak gibi bir alışkanlığım da yok.21. yüzyıl Türkiyesinde millet yatağa aç mı girer?’’ açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir haber, kemal kılıçdaroğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı