Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 14:05 ABONE OL Google News
 
Kayseri Üniversiteis Rektörü , ''Ahiliğin Merkezi Kırşehir Değil Kayseri'dir''
GÜNDEM Haberi
Kayseri Üniversiteis Rektörü , ''Ahiliğin Merkezi Kırşehir Değil Kayseri'dir''

Ahiliğin Merkezi sadece Türkiye Cumhuriyeti döneminde değil, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de her zaman Kırşehir olmuştur.Öyle ki Ahiler son direniş kalesi olan Kırşehir'de Moğollara karşı mücadele verirken şehit olarak kendilerini bu uğurda feda ettiler.Şehit olanlar arasında 90 yaşında elinde yalın kılıç Moğollara karşı duran Ahi Evran-ı Veli Hazretleri de vardı.

 

Ahi Evran ve  Ahileri hayatlarını kaybetseler de Türk Milleti'nin kalbinde unutulmaz ve silinemez bir yere sahip oldular.Ahi Evran arkasında sadece saygı, sevgi ve minnet bırakmadı aynı zamanda Kırşehir'den tüm dünyaya yayılan Ahilik Değerleri de artarak gönüllere işlemeye devam etti.

 

Kırşehir'in Ahiliğin merkezi olduğu gerçeği hiçbir vakit değişmedi.Ama son dönemde özellikle Kırşehir'in siyasi tercihinin ardından önce Konya ile başlayan iddialar şimdi de Kayseri tarafından dillendirilmeye başlandı.

 

Daha önce Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ahiliğin Merkezinin Konya olduğunu ileri sürdü ve Konya'da Cumhurbaşkanlığının da katkılarıyla Ahilik Kutlaması gerçekleştirildi.Altay'ın bu sözleri Kırşehir'de tepkiyle karşılandı.Gerek CHP Milletvekili Metin İlhan gerekse CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından Kırşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve Ahiliğin Merkezinin Kırşehir olduğunu ifade etti.

 

ŞİMDİ DE KAYSERİ 

Asırlarca değişmeyen bir gerçek üzerinde bugüne kadar herhangi bir tartışma yaşanmamasına rağmen son yıllardaki siyasi gelişmelerle birlikte tartışma konusu yapılmaya başlanan ''Ahiliğin Merkezi'' ile ilgili bu kez Kayseri Ünviersitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa bir açıklamada bulunarak , ''Biz Kayseri Üniversitesi’nde kep atmıyoruz. Kep bize ait bir şey değil. Şed takıyoruz. Çünkü Kayseri ahilik kültürünün merkezidir. Kırşehir değil, Kayseri ahilik kültürünün merkezidir. O zaman biz bir meslek okuluysak bilgelik ve tecrübe sahibi, işine, eşine, devletine sadakatli, vefalı ve aynı zamanda sabırlı bileşenleri ile çocukları bu ruhla buradan mezun etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Sayın hoca ! Bir bilim yuvası olan üniversitede bilim yapmak ve bunun üzerinde tartışmak yerine siyasi bir malzeme haline getirilmeye çalışılan ''Ahiliğin Merkezi'' tartışmalarına katılarak  asıl görevini unutmuş ve siyasete alet olmuştur.

 

Pek tabi son dönemde Üniversite Rektörleri ile ilgili yapılan atamalar da aslında bu gibi yersiz ve gereksiz açıklama yapılması imkanını olanaklı kılmıştır.

 

Kayseri ve Konya elde ettikleri siyasi nüfuzu kendi lehlerine kullanmak ve avantaj sağlamak adına ellerinden geleni artlarına koymaktan çekinmemektedirler.

 

Özellikle Kayseri, son yıllarda sadece Kırşehir'e ait değerlere değil çevre illerdeki değerlere de sanki kendisine aitmiş gibi saldırmaktadır.Buna en iyi örnek, Nevşehir'e ait olan Kapadokya Bölgesi'nin kendi sınırları içerisindeymiş gibi lanse etmesidir.

 

Kırşehir ise haksız şekilde ilçe yapılmasından başlanarak bugüne kadar hiçbir ilin sahip olamadığı değerleri tek tek elinden koparılmak istenmektedir.Önce Hacı Bektaş-ı Veli Nevşehir'e ait kılınmış sonra Yunus Emre'ye Aksaray sahip çıkmış, şimdi ise Ahi Evran Kırşehir'den koparılmak istenmekte.

 

Ancak herkesin unuttuğu birşey var, Ahi Evran-ı Veli , Kırşehir'in tam kalbinde ebedi istiratgahında yatarken, ruhu her daim Kırşehir'in semalarındadır.

Ömer Duran

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,ahilik,kayseri,kurtuluş karamustafa
Yorumlar
Haber Yazılımı