Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 21:33 ABONE OL Google News
 
Kandilli'ye Göre Kırşehir 1. Derecede Deprem Bölgesinde
İzmir'de meydana gelen depremin ardından daha önce yayınlanan yeni deprem haritası yeniden gündeme geldi.
BİLİM Haberi
Kandilli'ye Göre Kırşehir 1. Derecede Deprem Bölgesinde

AFAD Tarafından yenilenen Türkiye Deprem Haritasında en radikal değişiklik Kırşehir'de yapılmıştı.Yeni haritaya göre daha 1. derecede (riskli) deprem bölgesi olan Kırşehir deprem riski en az iller arasında gösterilmişti.Ancak daha yakın zamanda Çiçekdağı'da meydana gelen deprem akılları karıştırmıştı.5.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem bir kaç maddi hasar dışında herhangi bir can kaybına yol açmadı ancak çevre illerde de önemli ölçüde hissedilmişti.Bu depremden bir kaç yıl sonra yeni deprem haritasında Kırşehir deprem riski en az olan iller arasında yer aldı.

 

 

KANDİLLİ'YE GÖRE KIRŞEHİR 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDE

 

Kandilli Rasathanesinin resmi sayfasında Kırşehir ile ilgili şu ifadeler yer alıyor., ''Deprem bölgeleri haritası incelendiğinde Kırşehir bölgesi genelinde I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu büyüklükte bir depremin hasara ve can kaybına neden olması beklenmemektedir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş olması afete karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır.

 

              Kandilli Rasathanesine Göre Kırşehir'in Deprem Risk Haritası

 

Bölge genel anlamda Anadolu Bloğunun iç deformasyon alanında yer alır. Bölgede aktif tali kırıklar mevcuttur ve bu kırıklar zaman zaman orta büyüklükte depremler üretebilmektedir. Bölge genel anlamda K-G yönlü sıkışma rejimin etkisinde ve KB ve KD uzanımlı doğrultu atımlı faylarla karakterize olmaktadır. Bu neotektonik bölgenin özelliklerini temsil eden en önemli tektonik yapı Seyfe Fay Zonu’dur (Koçyiğit, 2003; Temiz, 2004) Aletsel dönemde(1900 yılı sonrası) bölgede meydana gelmiş en etkili deprem 1938 yılı Kaman-Kırşehir (M=6.6) depremidir.'' 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, deprem, kandilli rasathanesi
Yorumlar
Haber Yazılımı