Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 11:44 ABONE OL Google News
 
Kaman Cevizinde 3 Bin Ton Rekolte Bekleniyor
İnce kabuğu ve lezzetiyle ünü Türkiye Sınırlarını aşan Kaman Cevizinde bu yıl yüksek verim ve rekolte bekleniyor.
EKONOMİ Haberi
Kaman Cevizinde 3 Bin Ton Rekolte Bekleniyor

İlçenin Hirfanlı Baraj Gölü kıyısındaki sıcak bölgelerde başlanan ve ekim ayının ortasında sona ermesi beklenen Kaman cevizinin hasadı, kapama bahçelerde hummalı şekilde sürüyor.

 

 

İlkbahar aylarındaki zirai don nedeniyle 2014-2018 yıllarında ürünü zarar gören üreticiler, geçen yılın ardından bu sene de bereketli bir hasat dönemi geçiriyor.

 

 

 

Tezgahlarda yerini almaya başlayan Kaman cevizinde bu yıl rekoltenin yüksek olacağı tahmin ediliyor.Peki ama Kaman Cevizindeki bu bolluk tezgahlara nasıl yansıdı ? 

 

''3 BİN TON CEVİZ REKOLTESİ BEKLİYORUZ''

Son 4-5 yılın en yüksek rekoltesini beklediklerini açıklayan Kaman Ceviz Üreticileri Birliği Başkanı Arif Göçmen , '' 1 ay kadar sürecek olan hasadımız önce sıcak bölgelerden başladı.Şimdiden tezgahlarda 30 ile 50 TL arasından satılmaya başlandı.Kaman'da yaklaşık 35 bin dekar kapama ceviz bahçesi var. Yaklaşık 40 bin de küçük bahçelerde ceviz ağacı bulunuyor. Hasat ekimin 15'ine kadar sürer. Bu sene cevizler iyi. Son 4-5 yılın en iyi ceviz rekoltesini bekliyoruz. Tam kayıtları tutulamıyor ama geçen yıla göre yüzde 50 daha fazla rekolte tahmin ediyoruz. Yaklaşık 3 bin ton ceviz rekoltesi bekliyoruz." dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, ceviz rekoltesi
Yorumlar
Haber Yazılımı