Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 22:46 ABONE OL Google News
 
İzmir Depremi İçin Daha Önce Defalarca Uyarı Yapılmış
İzmir'de meydana gelen deprem ile ilgili bilim adamları tarafından daha önce defalarca uyarı yapıldığı ortaya çıktı.Özellikle Kordon , Bayraklı ve Alsancak'ta ki binaların durumu ve yeni ypaılan binalarla ilgili defalarca uyarı da bulunulmuş.
BİLİM Haberi
İzmir Depremi İçin Daha Önce Defalarca Uyarı Yapılmış

 

İzmir'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde can kaybı 21'e, yaralı sayısı da 799'a yükseldi. AFAD 17 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise enkazlardan 70 kişinin kurtarıldığını duyurdu.

 

''İZMİR'DE HER AN 6.5 -7 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLABİLİR'' DİYE UYARMIŞ
 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Uluğ'un, Ege depremlerine ilişkin yaklaşık 1 yıl önce yaptığı değerlendirmede İzmir ile ilgili de çok önemli uyarılarda bulunmuş.İzmir ve çevresinde 12 aktif fay var diyen Uluğ , '' İstanbul'da bir tek Kuzey Anadolu Fayı var ve takip etmesi kolay. Fakat İzmir'deki çok sayıda fayı takip etmek çok zor. İzmir'de yıkım eşiği 6.5 olarak öngörülmektedir. Deprem bölgesi İzmir'de 6.5 -7 büyüklüğünde deprem her an olabilir. Her zaman söylüyoruz, bu büyüklükte deprem öldürmez, çürük yapılar öldürür. Depreme hazırlıklı olmalıyız” diye açıklamalarda bulunmuş.
 
 
 

KORDON'DAKİ BİNALAR KANSER OLMUŞ

 

Geçmişte yaşanan büyük depremleri hatırlatan Uluğ,  “Doğu – Batı istikametli İzmir Fayı 1688 yılında büyük deprem üretmiş. Zemin 60 santimetre çökmüş, o günün koşullarında 25 bin kişi ölmüş. Örneğin, tam altından İzmir Fayı'nın geçtiği Kordonboyu'ndaki sekiz katlı yapıların büyük çoğunluğu depreme dayanıksız. Orada inceleme yaptım, bina kanseri vakaları ile karşılaştım. Deniz suyu binaların demirlerini çürütmüş. Yandaki yapıya yaslanarak durabilen apartman gördüm. Bu binalar burulma dalgalarına cevap veremez, depreme dayanamaz. Ayrıca Kordon'daki yapılar deniz dolgusu ile oluşturulan alan üzerine inşa edildiğinden zeminin yapılaşmaya elverişli olduğu söylenemez” diye konuşmuş.

 

 

''ŞEHİR DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİL''

Benzer açıklamaların yaklaşık 10 ay önce İzmir jeoloji mühendilsleri odası Alim Murathan tarafından da yapıldığı belirlendi.Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan ise İzmir'e dikkat çekerek"13 aktif fayımız var, bunlar raporlanmış. Bu fayların içerisinde geçmiş tarihsel kayıtlara baktığımızda 7 büyüklüğünde deprem üretecek faylar söz konusu. Nitekim 1998 yılında İzmir deprem master çalışması yapılırken de İzmir’de olası deprem büyüklüğü 6.5 olarak öngörülmüş ve bir senaryo yapılmış. Hangi yerleşim yerleri, ilçeler, binaların durumu ne olabilir? 6.5 büyüklüğünde bir deprem söz konusu olduğunda 1 milyon insanın evsiz kalacağı öngörülüyor. Binlerce insanın yaşamını yitireceği öngörülüyor" demiş.

 

 

''BAYRAKLI VE MAVİŞEHİR BÜYÜK RİSK TAŞIYOR''

Bayraklı ve Mavişehir’in büyük risk altında olduğunu kaydeden Murathan, sözlerini şöyle sürdürmüş:

"İzmir kıyı kesimleri güncel alüvyonlarla dolu bir bölge. Gevşek zeminlerdeyiz. Mavişehir’e kadar uzanan bir hat var. Konak ilçesinde bulunan bölgeler, Karşıyaka’nın sahil kesimleri, Mavişehir ve Çiğli bölgesi Menemen’e kadar uzanıyor bu hat. Balçova bölgesinin kıyı kesimleri halkımızın bunu daha iyi anlaması için derelerin getirdiği malzemelerle oluşmuş. Çakıl, kum gibi gevşek malzemelerin getirdiği ve denizle bağlantılı olduğu yerler; yani örneğin Bornova ovası da ve Bayraklı bölgesinde oluşmuş durumda; ama bunların içinde iki bölge riskli. Deltaların olduğu Bayraklı ve Mavişehir büyük risk taşıyor. Biz o bölgelerde bir takım yüksek bölgelerin yapılmasını da oda olarak hep karşı çıktık.

Genel olarak İzmir’de yaklaşım şu bir takım mühendislik önlemleriyle kazık sistemleriyle zemin iyileştirmeleriyle depreme dayanıklı yapılar yapılabilir. Biz jeoloji mühendisleri şunu söylüyoruz; delta ortamlarında kazıklı sistemlerle ne kadar güçlü zemin çalışmaları yapsak da delta ortamlarında büyük depremlerde kaymalar olabiliyor; çünkü güncel alüvyol malzeme bir bütün olarak çalışıyor. Denize akmalar gerçekleşiyor. Biz İzmir’de yüksek yapıların delta ortamlarında olmasını çok ciddi sakınca ve riskli görüyoruz. Elbette bu bölgelerdeki depreme güvenli yapılar oluştuğu için çok ciddi mühendislik önlemleri alınıyor. Bu konuda önlemlerin alınması için çapa harcandığını çok iyi biliyoruz ama riskli görüyoruz."

 

 

 

 

 

 

<div class="detail-news-meta _flex _jcsb _aic" style="box-sizing: border-box; -webkit-tap-highlight-color: transparent; display: flex; -webkit-box-align: center; align-items: center; justify-content: space-between; -webkit-box-pack: justify; margin: 1.9rem; flex-wrap: wrap; -webkit-box-flex: 1; flex: 1 1 100; color: rgb(0, 0, 0); font-family: " helvetica="" neue",="" "segoe="" ui",="" roboto,="" arial,="" sans-serif,="" "apple="" color="" emoji",="" ui="" symbol";="" font-size:="" medium;="" font-variant-ligatures:="" no-common-ligatures;"="">

 

 

 

 

 

 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: İzmir, Depremi, İçin, Daha, Önce, Defalarca, Uyarı, Yapılmış,
Yorumlar
Haber Yazılımı