Haber Detayı
29 Kasım 2021 - Pazartesi 21:16 ABONE OL Google News
 
İkinci El Otomobil Fiyatları Kontrolden Çıktı
Dövizdeki tarihi yükseliş ikinci el otomobil piyasasını da sarstı.Birçok araç önce ilandan kaldırıldı.Bekle gör taktiği uygulayan satıcılar daha sonra araçlarının fiyatında yüzde 20 artışa gitti.
EKONOMİ Haberi
İkinci El Otomobil Fiyatları Kontrolden Çıktı

23 Kasım 2021 tarihinde dövizdeki hızlı yükseliş sebebiyle aynı gün içinde ilan platformlarından ortalama 30 bin araç ilanı kaldırıldığı bildirilirken ilanını kaldırmayan araç sahibi şahıs ve şirketlerin birkaç saat içerisinde otomobil fiyatlarında yüzde 20 artışa gittiği tespit edildi.Küresel çip krizi nedeniyle bayilerde satılacak araç kalmadığından sipariş listeleri oluşturulurken, bazı modellerde teslimat süreleri 6 ayı buluyor. Artan döviz kuruna paralel, teslimata kadar geçen bu sürede fiyatların sürekli artması ile birlikte ikinci el otomobil fiyatları satıcılar tarafından sürekli olarak güncelleniyor.Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan sektör yetkilileri ,  “Sıfır kilometre araç bayide satılır. Online ilan platformlarının sıfır kilometre araç satışını kaldırması adına bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde parası en çok olan, elinde en çok otomobil olan fiyatı ve piyasayı belirler, karaborsanın önü alınamaz” şeklinde açıklamada bulunurken olayın bir de iktisadi boyutu var.

 

ALMANYA'DA 67 MİLYON, TÜRKİYE'DE 25 MİLYON ARAÇ VAR

Türkiye'de ikinci el otomobil fiyatlarının el yakması ve yükselmesinin arkasında yatan asıl neden ise Türkiye'de yeterince araç arzının olmaması.Henüz kendine ait marka araç olmayan 84 milyon nüfuslu Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 Milyon araç bulunurken, 83 Milyon nüfusa sahip Almanya'da trafiğe kayıtlı 67 milyon araç bulunuyor.Bu da bol araç bulunan ve sıfır araç satışında çok daha az vergi alınan Almanya'daki araç fiyatlarının da Türkiye'ye oranla çok kat be kat daha az olmasına neden oluyor.

 

İŞTE KULLANICILAR TARAFINDAN FAVORİYE EKLENEN ARAÇLARDAKİ FİYAT DEĞİŞİMİ

 

 

2 AY ÖNCE 360 BİN TL'YE ALINAN ARACIN SON FİYATI

 

HIZINA OLDUĞU GİBİ FİYATINDAKİ ARTIŞA DA YETİŞİLEMİYOR

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: İkinci, El, Otomobil, Fiyatları, Kontrolden, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı