Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 15:00 ABONE OL Google News
 
2. El Araç Fiyatları Ne Zamn Düşecek ?
3 kamu bankası tarafından Haziran ayında sunulan uygun faizli taşıt kredisinin ardından araç piyasası hareketlendi. Özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle sıfır araç üretilemediğinde ikinci el fiyatları sürekli artıyor. Araba almayı düşünenler ise fiyatların ne zaman düşeceğini merak ediyor.Peki, 2. el araba fiyatları ne zaman düşecek? Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ Haberi
2. El Araç Fiyatları Ne Zamn Düşecek ?

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kamu bankaları tarafından duyurulan uygun faizli taşıt kredisine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriliyor. Uygun faizli taşıt kredisi başvurularının başlamasının ardından otomobil piyasasında hareketlilik başladı. Pandemi nedeniyle araç fabrikaları belirli bir süre boyunca sıfır araç üretemediğinden ikinci el araba piyasasında bu kapsamda fiyatlarda büyük artış görüldü. Araba almayı düşünenler ise bu kapsamda "2. el araba fiyatları ne zaman düşecek?" sorusuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor.

 

"TAŞLAR 2-3 AY SONRA YERİNE OTURUR"

 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, 2-3 ay sonra taşların daha da yerine oturmasını beklediğini ve araç bulunurluğunun yükselmesiyle birlikte ikinci el fiyatlarının da dengeleneceğini söyledi.Fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini ifade eden Şahsuvaroğlu, "Ama şunun da altını çizmek istiyorum; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün 'ileride ikinci el fiyatları düşer' diyebilelim. Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü olan bir durum. Herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı yok. Çünkü Avrupa'daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı." değerlendirmesinde bulundu.

 

"FİYATLARDAKİ ARTIŞ ALICILARI CAYDIRIYOR"

 

İstanbul Bağcılar'da ikinci el otomobil ticaretiyle uğraşan galeri sahibi Cumhur Halıcı, fiyatlardaki yükselişlerin satın alma planlarını ertelediğini ve bu nedenle vatandaşların ikinci el araç alırken temkinli davrandığını söyledi.

Halıcı "İkinci el piyasasında fazla alım-satım olmuyor. Fiyatların her geçen gün yükselmesi alıcıları caydırıyor. Vatandaşlar 70-80-90 bin liraya iyi araba almak istiyorlar ancak şu anki durumda iyi arabaların fiyatları ikinci elde 120-130 bin liradan başlıyor. Bununla birlikte biz galerici olarak sattığımız arabanın yerine aynı fiyata araba alamıyoruz. Örneğin 100 bin liraya sattığım arabanın aynısını yine aynı fiyattan bulamıyorum. Piyasada fiyatların sürekli artması galericiler için iyi değil." dedi.

 

"DÜŞÜK PEŞİNATLA ARAÇ ALMAK İSTİYORLAR"

 

Otomobil almak isteyenlerin düşük paralarla arayışa girdiklerini ve aldıkları maaşa göre ödemelerin yüksek çıkması nedeniyle bazılarına kredi çıkmadığına değinen Halıcı "Bazı finans kuruluşları kredi vermeye yanaşmıyor. Vatandaşların da primleri asgari ücretten gösterilince kredi çekmeleri zorlaşıyor." açıklamasında bulundu.

 

"FİYATLAR EYLÜL AYI GİBİ DURGUNLAŞIR"

 

İkinci el piyasasında fiyatların Eylül ayı gibi durgunlaşacağına değinen Halıcı sözlerine şöyle devam etti:

"İkinci el otomobillerin fiyatları Eylül ayı gibi durgunlaşır. Fiyatlar geriye gelmez ancak stabil hale gelebileceğini düşünüyorum."

 

"ÖTV İNDİRİMİ BEKLENTİSİ YOK"

 

ÖTV indirimine ilişkin olarak kim olduğu belli olmayan kişilerin açıklamalar yaparak lobi oluşturmaya çalıştığını belirten Halıcı "Sıfır otomobilde ÖTV indiriminin olacağını düşünmüyorum. Talep olan bir malın fiyatı düşmez. Ayrıca ÖTV indirimi şu anda olursa stokta da otomobil olmadığı için ikinci elde fiyatlar yine yükselişe geçecektir." dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: ekonomi, otomotiv, 2. el araç, 2. el otomobil
Yorumlar
Haber Yazılımı