Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 16:02 ABONE OL Google News
 
İçişleri Bakanlığından 81 İle Yeni Genelge: Yalan Beyana Hapis Cezası
Bakanlığı’ndan yeni ‘corona virüsü’ genelgesi İçişleri Bakanlığı corona virüsü tanılı bazı kişilerin eksik ya da yalan bilgi vermesinin önüne geçmek için harekete geçti. Bakanlık, 81 ile “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi.
GÜNDEM Haberi
İçişleri Bakanlığından 81 İle Yeni Genelge: Yalan Beyana Hapis Cezası

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu yeni genelgesinde, evde izolasyona alınan corona virüsü tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulduğu hatırlatıldı.

Daha önceki genelgelerle Mahalle Denetim Ekipleri oluşturulduğu, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına yönelik karar verildiği anımsatıldı.

 

EKSİK VE YALAN BİLGİ

 

Genelgede, hasta ve temaslıların bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi gibi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi gibi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edildiği belirtilerek şunların altı çizildi:

 

HAPİS CEZASI VURGUSU

 

* Corona virüsü tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak Türk Ceza Kanununun 206'ncı maddesi “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek.

 

ADLİ VE İDARİ İŞLEM

 

* Vali/Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

* Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206'ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: İçişleri, Bakanlığından, 81, İle, Yeni, Genelge:, Yalan, Beyana, Hapis, Cezası,
Yorumlar
Haber Yazılımı