Haber Detayı
16 Ağustos 2020 - Pazar 23:59 ABONE OL Google News
 
Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma Etkinliklerinin 57. si düzenlendi
57.Ulusal 31.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma Etkinliklerinin 57. si düzenlendi

Bu toprakların yetiştirdiği en büyük değerlerinden ve kanaat önderlerinden olan Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma etkinliklerinin bu yıl 57. si düzenlendi.Programa Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

 

 

Etkinlikte konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Hacı Bektaş Veli, insanı sevmenin doğayı sevmenin erdemini bize anlatan bir Anadolu bilgesini anıyoruz. O bu topraklarda dedi ki, 'En yüce servet ilimdir', 'Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu', 'Alimler hem arıdır, hem arıtıcı', 'En büyük keramet çalışmaktır', 'Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir' dedi. Adaleti söyledi, tevazuyu öğütledi, bilime ve alime önem vermemiz gerektiğini öğretti. Hacı Bektaş Veli, bunları 21'nci yüzyılda değil, 13'ncü yüzyılda bu topraklarda söyledi. Onun için Hacı Bektaş Veli sadece bizim değil, düşünceleriyle dünyanın orta değeridir. Tarih sancılanmadan Hacı Bektaş Veli'ler doğmaz. Dünya2nın 13'ncü yüzyılda çektiği sancı anlaşılmadan ne Hacı Bektaş Veli'yi, ne Mevlana'yı, ne derviş Yunus'u, ne Ahi Evran'ı anlatabiliriz. 11 ve 12'nci yüzyıllarda haçlı saldırılarıyla uğraşmak zorunda olan Türk-İslam coğrafyası, 13'ncü yüzyıla gelindiğinde Moğol istilası ile tarumar edilmişti. Ne hak ne adalet vardı, ne barış vardı ne de alime saygı. Ölümün kol gezdiği bu coğrafyada inançlar üzerinden düşmanlıklar ve talan vardı. Hacı Bektaş bu topraklara az önce bahsettiğim değerleri getirdi. Anadolu'yu bize yurt yapan, çağlar öncesinden, adalet, barış, sevgiyi öğreten, coğrafyamızı ilim irfan coğrafyasına dönüştürmek için çaba harcayan bütün erenlerimizi, dervişlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum" diye konuştu.

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu yıl Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinliklerinde Barış Ödülünü alan Hızır Avusturya Derneği Başkanı Zöhre Doğan'a plaketini verdi. Hacı Bektaş Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri Erdal Erzincan konseri ile sona erdi.

 

EKREM İMAMOĞLU'DAN JOHN BIEDEN TEPKİSİ

 

57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri, Kültür ve Sanat Etkinlikler kapsamında Nevşehir'e gelen Ekrem İmamoğlu. Hacı Bektaş Belediyesi ziyaretinin ardından bir gazetecinin Joe Biden'ın açıklamalarına ilişkin düşüncelerini sorması üzerine , "Amerika Birleşik Devletleri'nin başkan adayının Türkiye'ye bir demokrasi ayarı verme cümleleri kabul edilemez." dedi.

İmamoğlu, açıklamaların herkesin şiddetle kınayacağı ve reddedeceği bir durum olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

 

"Az önce söylediğim gibi 750 yıldır burada yaşayan, bu derinlikte Hacı Bektaşı Veli'nin içinde demokrasi vardır, özgürlük, barış vardır. Bize birkaç yüz yıllık bir ülkenin siyasisi, demokrasi ayarı veremez. Biz tam bağımsız Türkiye ve 'bağımsızlık, özgürlük benim karakterimdir' diyen anlayışın bir ferdiyiz. Bu manada içeriden dışarıdan demokrasiye ayar verme çabaları artık tutmaz. O devir bitti. Bu ülkenin yaşayanları, bu güzel milletimiz gerektiğinde sonucu ortaya koyar. Koymuştur da. Geçen yıla baktığınızda görürsünüz ama dünyada ama yurt içinde bir avuç insanın ayar verme çabasının bittiği bir dönemi yaşıyoruz. Kınıyoruz. Türkiye'miz demokrasi ve cumhuriyet sevdalısıdır."

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Hacı, Bektaş-ı, Veli'yi, Anma, Etkinliklerinin, 57., si, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı