Haber Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 10:45 ABONE OL Google News
 
Türk Doktorlar Covid-19 Verilerini Anlattı : Sadece Ankara'da Günlük Vaka Sayısı 1000
Reuters Haber Ajansı Türkiye'deki koronavirüsü vaka sayısının artması üzerine kapsamlı bir araştırma hazırladı.Araştırmada
GÜNDEM Haberi
Türk Doktorlar Covid-19 Verilerini Anlattı : Sadece Ankara'da Günlük Vaka Sayısı 1000

Reuters’a konuşan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Yakın bir süre önce sadece bölgedeki tek bir hastanede 200 vaka kayıtlara geçti. Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı da özellikle çok yüksek. Yetkililer muhtemelen tatil sonrasındaki iki haftada bir artış öngörecek Covid-19 birimlerindeki yatak sayısını yüzde 25 artıracaklardır” dedi.

Ankara’daki Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kabaca bir hesaplama ile her gün 1000 insanda corona virüsü tespit edildiğini söylerken, “Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor ya da evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Covid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına izin verirseniz, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler” dedi.

 

ANKARA'DA DOLULUK YÜZDE 63


Gönderilen belgede Ankara’daki yoğun bakım ünitesindeki yatakların yüzde 63’ünün dolu olduğu ve Ankara genelindeki bütün hastanelerdeki yatakların doluluk oranının yüzde 50 seviyesinde olduğu belirtilirken, “Pandemi bölgemizde halen kontrol altında” ifadesi yer aldı.“COVID-19 HASTALARI İÇİN AYIRIN”
Reuters’ın gördüğü belgelerde Ankara Sağlık Müdürlüğü bölgedeki hastanelere bir mektup göndererek klinik yatakların yüzde 50’sinin ve yoğun bakım ünitesindeki bütün boş yatakların Covid-19 hastaları için ayrılması gerektiğini talep etti. Aynı belgede zorunlu olmayan ameliyatların da ertelenmesi istenildi.

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yabancı turistleri ülkeye çekmek için çok sıkı çalıştığını ve lobi yaptığını hatırlatırken, Almanya’nın önceki gün bazı bölgelere seyahat yasağını kaldırdığını da yazdı.

 

SELAHATTİN EKİCİOĞLU'DAN KORONAVİRÜS UYARISI

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayınladı.Ekicioğlu mesajında , ''Kıymetli hemşehrilerim, ilimizde son günlerde Koronavirüs vakalarında artış olduğu gözlemlenmektedir. Kırşehir Belediyesi olarak virüs ile mücadele konusunda devam eden tedbir çalışmalarımızı arttırmış bulunmaktayız. Sizlerden de maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha fazla hassasiyet göstermenizi rica ediyor, hepinize sağlıklı günler diliyorum.'' diyerek Kırşehir Halkını uyardı.

 
 
Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Türk, Doktorlar, Covid-19, Verilerini, Anlattı, :, Sadece, Ankara'da, Günlük, Vaka, Sayısı, 1000,
Yorumlar
Haber Yazılımı