Haber Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 22:01 ABONE OL Google News
 
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne Alımlarda Büyük Skandal
Kırşehir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne yapılan personel alımında yaşanan torpil skandalı adayların büyük tepkisini çekti.
GÜNDEM Haberi
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne Alımlarda Büyük Skandal

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ile güvenlik görevlisi ve temizlik personeli alımı için Bakanlık bünyesine kura çekimi yapıldı.Kura çekimi sonucunda kadın ve erkek güvenlik görevlileri ile kadın ve erkek temizlik personeli kadroları için alınacak kadronun 4 katı olacak şekilde asil ve yedek listeler belirlendi.Kırşehir gençlik ve spor il müdürlüğü bünyesinde çalışacak 27 erkek güvenlik görevlisi kadrosu için 54 asil 54 yedek, 35 kadın güvenlik görevlisi kadrosu için 70 asil 70 yedek, 10 erkek temizlik personeli kadrosu için 20 asil 20 yedek ve 17 bayan temizlik görevlisi kadrosu için 34 asil 34 yedek liste belirlendi.Söz konusu kadrolara binlerce başvuru yapıldı ancak kura sonucu seçilen 356 kişi asil ve yedek olarak mülakata girmeye hak kazandı.Herşey buraya kadar güzel ama ne olduysa mülakatta oldu.

 

ASİL LİSTEDEKİLER DEĞİL YEDEKLER İŞE GİRDİ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde mülakat yapıldı.Yapılan mülakatlarda adaylara 4 soru yöneltildi.Ancak iddiaya göre mülakata asil olarak giden ve soruları da cevaplayan çok sayıda kişi işe alınmazken yedek listedekiler işe alındı.Bu durum büyük tepki oluşturdu.İşe alınan kişilerin daha önce AK Parti İl Başkanlığı tarafından belirlendiği bu nedenle mülakatta birçok kişiye haksızlık yapıldığı öne sürüldü.Önceki yıllarda yapılan alımlarda kadro alanların isimlerinin liste olarak yayınlanmasına rağmen son alımda yayınlanmaması ve adayların sonucu saece e-devlet üzerinden öğrenmeleri de iddiaları doğrular nitelikte.Nitekim henüz kimlerin yakınları veya akrabalarının işe girdiği henüz öğrenilemedi.

 

SADECE KIRŞEHİR’DE DEĞİL TÜM TÜRKİYE’DE

Öte yandan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çalışmak üzere başvuran ve isimleri asil listede yayınlandığı ve mülakatta başarılı oldukları halde işe alınmayanlar sosyal medya üzerinden platform oluşturararak yapılan haksızlığa karşı birlikte hareket etme kararı aldılar.Bu platformlardan yapılan yorumlarda ise şu ifadelere yer verildi :

 

Kurada en büyük torpilin 4 katı sayı alınması olduğunu belirten mağdur vatandaş  ‘’ Asıl olarak yazılmış olsanız da önemi yoktu. Çünkü torpilli yedek kişi bile sizden daha güçlüydü. Dolayısı ile asıl olmanızın onlar için önemi yok. Onlar sistemden herkesin bilgilerini görüyor evrak eksikliği olanı güvenlik kartı tarihi uymayanı güvenlik soruşturması olmayanı. Hepsini iyi biliyorlar hesaplar buna göre yapılıyor. Benim başvurduğum ildeki asil listeden 60’a yakın kişi elendi. Daha geriye kalanlar zaten yarısı torpilliler ve alındılar.

 

 

Kazananların listesinin yayınlanmadığı ile ilgili yorumda bulunan mağdur ise ‘’Paylaşmazlar çünkü ortalık duman olur iyi biliyorlar. Ben ilk kez mülakat sonucunun e-devletten verildigine şahit oldum. Bakanlık listeyi çarşaf çatşaf yayardı. Canlı kura yapıcaklarını sosyal hesaplarından verdiler ama canlı olarak yapmadılar.

 

‘’Mülakata kadar torpilsiz geldim. Bu işin başından beri torpil olduğunu söylediler, ‘’varsa adamınız gidin konuşun’’ diye. Kim kimi ezerse diye söylediler söyleyen bunların içindekiler ben hep hakkıyla almaktan yanayım varsa nasibim olur diye düşündüm.’’

 

 

‘’Keşke hiç kurada adım çıkmasaydı da baştan umudu kesip yoluma devam etseydim.Aylardır oyalandım umut ettim , ne hayaller kurdum... böyle olacağına asil listede adimi hiç görmeseydim.’’

 

‘’Asil olarak çıktığım kurada başarılı olarak girdim sınavda   başarısız sonuçlanması  ve yedek dahi olamam insanı düşündürücü sınavda adaletsizlik olduğunu sınavın iptalini ve şeffaf şekilde tekrar yapılmasını talep ediyorum.’’

 

‘’Ben mülakata 4’te 3 yaptım . Giyimim, diksiyonum düzgündü. Mülakatım çok iyi geçti ama 38. Asilden 7. Yedeğe alındım . Mülakata spor kıyafetlerle gelen ve  hiçbir soruyu bilemeyenler dahi atandı.’’

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Gençlik, ve, Spor, İl, Müdürlüğü'ne, Alımlarda, Büyük, Skandal,
Yorumlar
Haber Yazılımı