Haber Detayı
15 Ocak 2023 - Pazar 09:45 ABONE OL Google News
 
Gecenin Ayazında 1 Kilogram Et ve Kıyma Kuyruğu
Başkent Ankara hemen her sabah, zifiri karanlıkta yoksulluğun dramına tanıklık ediyor. Haftanın 6 günü saat 06.00'da vatandaşlar ucuz et için Et ve Süt Kurumu (ESK) önünde kuyruklar oluşturmaya başlıyor.ESK Mağazasının olmadığı Kırşehir'de ise tarım kredi kooperatif marketlerine gelen ucuz et ve kıyma dakikalar içerisinde tükeniyor.Kırmızı etin merkezi Kırşehir'de ESK mağazası talep ediliyor.
EKONOMİ Haberi
Gecenin Ayazında 1 Kilogram Et ve Kıyma Kuyruğu

Saat 07.00'de açılan mağazada ilk mücadele numaratörden sıra almak için başlıyor. Numarasını alan soğukta 2 saat daha bekliyor. Saat 09.00'da ise 10'ar kişilik gruplar halinde içeri alınan vatandaşa satış başlıyor. Ancak sırası gelen ve içeri giren de et ürünlerinde kişi başına sadece 1'er kilo alabiliyor, rağbet ucuz kıymaya. ESK mağazalarında kıyma 89, kasaplarda ise 185 liradan satılıyor. Dana kuşbaşı kasapta 195, ESK'da ise 99 lira. Aradaki fiyat uçurumu nedeniyle ESK'ların önündeki kuyruk da uzuyor.  Dondurucu soğukta 1 kilo et alabilmek için saatlerce bekleyen vatandaşlar “Bizim mücadelemiz 89 liralık kıyma alabilmek için. Bonfile, pirzola, kuşbaşına ulaşmamız mümkün değil, tadını bile unuttuk, karanlıkta sadece bir kilo kıyma alabilmek için saatlerce bekliyoruz'' dediler.

 

KIRŞEHİR'DE TARIM VE KREDİ KOOPERATİF MARKETLERDE 

Kırşehir'de Et ve Süt Kurumu mağazası bulunmuyor.ESK'nın ucuz et ve kıymasına ise tarım kredi kooperatifinden ulaşılabiliyor.Kırşehir'de bulunan tarım kredi kooperatiflerine gelen ucuz kıyma ve et ise dakikalar içerisinde tükeniyor.Birçok vatandaş et ve kıymanın geleceği zamanı takip ederek 1'er kilogramla sınırlandırılan ürünleri evine götürebiliyor.En önemli kırmızı et üreten iller arasında bulunan Kırşehir'de kuşbaşı ortalama 200, kıyma ise 190 TL'den halkla buluşuyor.Kırmızı etin merkezinde et ve süt kurumu mağazası için yoğun talep var ancak AK Parti hükümeti Kırşehir'in bu talebine henüz cevap vermiş değil.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: et ve süt kurumu
Yorumlar
Haber Yazılımı