Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 22:26 ABONE OL Google News
 
Erdoğan'dan Macron'a Net Mesaj , ''Yedirmeyeceğiz''
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü. İki lider görüşmede, Doğu Akdeniz'de atılacak adımlar ele aldı.
DÜNYA Haberi
Erdoğan'dan Macron'a Net Mesaj , ''Yedirmeyeceğiz''

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

 

"TÜRKİYE'NİN VE KIBRIS TÜRKLERİNİN MEŞRU HAKLARININ YOK SAYILIYOR"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Doğu Akdeniz'deki gerginliğin sebebinin Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa'nın Yunanistan ve Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini belirtti.

 

"TÜRKİYE KENDİ HAKLARINI KİMSEYE YEDİRMEYECEK"

 

Türkiye'nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını ifade etti.

 

"TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN DİPLOMASİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLMELİ"

 

Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Fransa'dan da sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini ifade ederek, Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye ilişkin yapıcı diyalog ve iş birliğini teşvik eden bir yaklaşımın çıkmasının da bölgesel meselelerin çözüm imkanları açısından önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: recep tayyip erdoğan, macron, doğu akdeniz
Yorumlar
Haber Yazılımı