Haber Detayı
20 Mayıs 2022 - Cuma 22:27 ABONE OL Google News
 
Ercan Malkoç, ''Marifet İltifata Tabidir''
Armas Termal Resort olarak hizmet veren otelin kurucusu ve Ankara'nın en önemli iş insanlarından hemşehrimiz Ertex Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Ercan Malkoç ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci bölümünü siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
EKONOMİ Haberi
Ercan Malkoç, ''Marifet İltifata Tabidir''

Kırşehir'in en büyük özel yatırımlarından birisi olan ve Armas Termal Resort ismiyle hizmet vermeye devam eden otelin kurucusu, Ertex Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç'u Ankara'da ziyaret ederek ''Kırşehir'' ile ilgili sorular yönelttik ve samimi cevaplar aldık.Geçtiğimiz cuma günü yayınlanan ilk röportajda Ercan Malkoç'u tanıdık ve Kırşehir'in kendisi için önemini sormuştuk.Bu kez Kırşehir'e gerçekleştirdiği yatırımı, yatırım noktasındaki noksanlıkları ve Ercan Malkoç'un Kırşehir ile ilgili geleceğe yönelik perspektiflerini değerlendirdik.

 

Ömer Duran : Türkiye ve Yurtdışında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş adamı olarak kuruluş itibariyle Kırşehir’e tarihinin en büyük özel yatırımını gerçekleştirmenizin asıl nedeni nedir ?


Ercan Malkoç: Rahmetli babam Refik Malkoç'un kabri Kırşehir'de.Usta Ozanımız Neşet Ertaş’ın türkü bestelediği Dayım Dr. Mehmet Ali Altın'ın Kırşehir'e sözü var. O nedenle memleketime asla arkamı dönemem.En son Almanya'da faaliyete geçtik.Diğer ülkeler için de planlarımız var ama Kırşehir için de kendi payıma düşeni hep yapmak istedim ve elimi taşına altına koydum, koymaya da devam edeceğim.

Biriyle ilk tanıştığımız zaman ona ne sorarız ? Nerelisin? Kimlerdensin? Çünkü şehirlerin de bir karakteri vardır yani kendilerine ait kültürleri bulunur. Bu yüzden ilk izlenimimizi onun üzerine yaparız. Mesela bir kişi size 'Bolulu'yum' derse siz hemen o kişinin yemeği güzel yaptığını düşünürsünüz .


Demem o ki ben gururla ''Kırşehirliyim'' diyorsam eğer insanların da memleketimi duyduğunda, ‘Kırşehir’in insanı çalışkandır elinden her iş gelir’ desin istiyorum .Bu yüzden hemşehrilerimize istihdam sağlamamız lazım. Onların çalışması için memleketimizi kalkındırmak için yeni kapılar açmamız lazım.Memleketi sevmek öyle kuru kuruya olmaz.Marifet iltifata tabidir. Ben Ercan Malkoç, Kırşehir’in Sayobası köyünde dünyaya geldim; burayım, buralıyım. Ben içinizden çıkmış bir iş insanıyım.Geldiğimiz yeri unutmamamız lazım bunu tüm Kırşehirli iş adamlarına söylüyorum.
 

Ömer Duran : Kırşehir’in sanayi ve yatırımlar noktasında yoksun kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Ercan Malkoç : Bakın Acun Ilıcalı'ya Erzurumlu kendisi Erzurum’a yaptığı faaliyetlere bakın . Kurduğu fabrikalara bakın . Bizim bundan örnek almamız lazım biz de Kırşehirli iş insanlarımızla birlikte devamlılığı sağlamamız lazım.İşin iyi tarafını görmek lazım. Bu ülkeye fayda sağlamamız lazım. Kazanca odaklı düşünmek yerine önceliğimiz topluma yararlı olmak olmalı.

Mesela Kırşehirli iş insanlarıyla konuşuyorum, yatırımları değerlendiriyoruz ama hepsi büyükşehirlere yatırım yapmak istiyor.Bunun yanlış olduğunu anlatmak lazım. Bu sabit fikirden vazgeçmeleri lazım.Ne demişler; önce kendi mahallene yetiş. Biz Kırşehir’e yatırımımızı yaptık. Maddi ve manevi olarak da karşılığını bolca aldık.Hala da kazancımız devam ediyor. Ertex için konuşayım; ilk olarak Türkiye'de biz başlattık bu işi.Bakın şimdi gençlerin rol modeli aldığı bir sektör olduk.Böylece birçok insanın ekmek parasını kazandığı bir sektör yaratmış olduk.Eğer biz Kırşehirliler olarak el birliğiyle şehrimizi kalkındırırsak,yabancı iş insanları da yatırımlarını bu şehre yapmak için yarış içerisine girecekler. İnsanlar Kırşehir’e farklı bir gözle bakacaklar.

 

Biliyorum ki bu röportajdan sonra bana hak verecek, benimle bu ortak sevinci yaşayacak birçok memleketlim iş insanları var.Diğer taraftan da sadece eleştirmeyi seven bir kesim var. Doğmuş olduğu şehirlerde atasının babasının anasının memeleketini kalkındırmak için icraat yapmalarını tavsiye ediyorum onlara.

 

Ömer Duran: Gelecekte Nasıl Bir Kırşehir Görmek İstiyorsunuz ya da Hayal Ediyorsunuz?

Ercan Malkoç: Kırşehir'i gelecekte organize sanayide üretim yapan , İş ve istihdam sağlayan bir şehir olarak görmek istiyorum. Ankara'ya yakın bir şehir olduğu için üretimin oraya kayması zor olmayacaktır.Termalde Afyon ve Denizli kadar söz sahibi olmalı.Neden Pamukkale gibi ilk akla gelen illerden olmasın? Suyumuz buna müsait, konumumuz buna müsait.Valilik, belediye ve iş adamlarıyla çok iyi bir tanıtım yaparak Kırşehir'in sahip olduğu nimetleri anlatmalıyız. Her şeyimiz müsait yapmamız gereken tek şey ilgi, çalışma ve fedakarlık.

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: ercan malkoç
Yorumlar
Haber Yazılımı