Haber Detayı
05 Ocak 2022 - Çarşamba 10:19 ABONE OL Google News
 
Elektrik ve Doğalgaz Zammına Büyük Tepki
Elektriğe yüzde 50'nin üzerinde ve doğalgaza gelen yüzde 25'lik zamma büyük tepki var.
GÜNDEM Haberi
Elektrik ve Doğalgaz Zammına Büyük Tepki

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamada, 1 Ocak 2022 itibarıyla kademeli tarife uygulamasına geçileceği bildirilmişti.Buna göre mesken aboneleri için aylık 150 kilowatta kadar tüketim miktarları için fiyat 1,37 TL / kilowatt; 150 kilowattın  üstündeki kısım için ise 2,06 TL/ kilowatt oldu. Böylece elektriğin birim fiyatı ilk kademe kullanımda yüzde 50, ikinci kademede ise yüzde 125 zamlanmış oldu.

 

ELEKTRİĞİN ARDINDAN BİR ZAM DA DOĞALGAZA

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde 2022 yılı ocak ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesiyle ilgili açıklama yapıldı.Açıklamaya göre, konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 zam yapıldı. Büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğalgaza yüzde 50 zam geldi.

 

VATANDAŞ TEPKİLİ

Zamların ardından çok sayıda vatandaş duruma tepki gösterdi.Gazetemize gelen mesajlar ve sokakta sorduğumuz sorulara verilen cevaplardan bazılarını sizlerle de paylaşmak istiyoruz :

 

- Hergün zam haberleri duymaktan artık bıktık.Televizyonun başında yeni bir zam haberi gelecek mi diye korkar vaziyette bekler olduk.Bu son elektrik ve doğalgaz zammı resmen yaraya tuz bastı.Şu an her evde doğalgaz var.Elektrik kesilirse doğalgaz da kesilir.Doğalgazı ödeyemezsek zaten kesilecek.İnsanlar halimiz ne olacak diye düşünüp duruyor.Yani şaşkına dönmüş durumdayız.

 

-  Verdiğimiz paranın karşılığını alamıyoruz ki bir de utanmadan üstüne zam koyuyorlar.Geçenlerde elektrikler kesilidi, sabahtan akşama kadar tir tir titredik.Evcek hasta olduk.Çocuğum bronşit oldu,  5 gün hastanede yattı.Paramızla rezil oluyoruz resmen.Doğru düzgün hizmet verdikleri de yok.Kaçıncı yıla gelmişiz hala elektrikler kesiliyor.Bir de üstüne yüzde 100 zam koydular tamam oldu.Üstümüze tüyü diktiler.

 

- Eskiler zahmetliydi ama çok daha güzeldi.Şartlar zordu ama geleceğimiz garantiydi.Evde sobamız vardı, elektriği de yakacak o kadar alet edavat yoktu.Şimdi evler doğalgazlı, her yer alet edavat dolu.Çalıştırmasan zaten olmaz.Doğalgaz bittiğinde ya da ne bileyim Türkiye alamaz duruma geldiğinde insanlar ne yapacak? Ya da elektriği ödeyemeyecek olanların elektriği kesilirse hali nice olacak ? Yani demem o ki eskiler zordu ama güzeldi.Hiç değilse kafamız rahattı.

 

- Ben ve eşim çalışıyoruz.İster istemez enflasyon bizi de etkiliyor ama birçok insana göre rahatız.Peki ya olmayan ne yapacak kardeşim? Olmayanın işi çok zor.Maaşların zamlanması önemli değil , önemli olan alım gücü ! Benim maaşım isterse 10 bin TL olsun.Önemli olan 10 bin TL'nin enflasyon karşısında ezilmemesidir.Enflasyon bu derece yüksek olmasa da maaşımız da daha alt seviyelerde kalsa keşke.

 

- Sözde elektrikten TRT payını kaldırdılar.Meğerse adamlar zam koyacakmış da onun altını hazırlamışlar.Bir de hergün gaz çıkacak gaz çıkacak haberler yapılıyor.Ben onları görünce yine zam geliyor diyorum.Ne zaman bir müjde duyarsanız bilin ki zam geliyor.Yazıklar olsun...

 

- Ben çok kriz gördüm ama şimdiye dek böylesini görmedim.Önceden kuyruk vardı deyip duruyorlar.O kuyruklar şimdi de var.Sabah gidin de belediyenin sattığı ekmek büfelerinin önünü bir çekin.İnsanlar bir ekmek bile alamayacak duruma geldiyse vah benim memleketime.İnsanların bir elektriği , doğalgazı vardı onun da üstüne vurdular.Memleket bitmiş de ağlayanı yok.Avanak avanak geziyoruz.

 

- Bu elektrik doğalgaz şirketlerinin sahiplerini iyi araştırın cevabı orada bulacaksınız.Benim yorumum bu kadar...

 

- (Gülerek) Aslında ağlanacak halimize gülüyoruz.Hemşerim ne diyeyim ki bizi bu hale getirenler utansın.

 

-Ne zaman müjde duysam aha yandık diyorum.Öyle bir ülke olduk.Maaşlara yüksek zam verilince, yandık bittik dedim.Sıkıştıkça gaz çıkarıyoruz.Vergi indirip üstüne daha da bindiriyoruz.Bu ne yahu kardeşim.Yeter artık, yeter.

 

- Dolar 18,5 olduğunda LPG, benzin menzin daha ucuzdu.Dolar düştü dediler baktık dolar 10,5 olmuş.Dedik iyi...Dolar 13,5 oldu bakıyoruz 18.5 iken akaryakıt fiyatları daha uygundu.Bu akaryakıt dolara bağlıysa niye şimdi daha pahalı kullanıyoruz.Artık aklımızda ermiyor.Dolar inerkene de zam çıkarkene de.Yakında sıyırır bu millet demedi demeyin.

 

- Benim durumum iyi, Allah olmayana versin, sabır ihsan etsin.Ülkede üretim namına birşey olmayınca dünya piyasasında rekabet edebilmenin imkanı yok.Ben elimdekinin değerini kaybetmemek için ya dövize ya da altına yatırıyorum.Çünkü ülkede elindekini başka türlü korumanın imkanı yok.Kur korumalı mevduat sistemi getirdiller onu tercih ediyoruz.Yani öyle düşünüldüğü gibi ülkeye yatırım getirecek bir sistem değil.Zengin daha zengin fakir daha fakir tüm olay bu.

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,elektrik,doğalgaz,zam
Yorumlar
Haber Yazılımı