Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 11:52 ABONE OL Google News
 
''Ekolojik Okuryazar Çocuklar'' Projesiyle Doğaya Duyarlı Bireyler Yetiştiriyorlar
Çocuklara doğa bilincini aşılamak için başlatılan '' Ekolojik Okuryazar Çocuklar'' projesinin Kırşehir'deki ortağı olan Anaokulu Öğretmeni Derya Yağmur , ''Gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak için çevreye duyarlı bireyler yetiştirmemiz'' gerekiyor dedi.
ÇOCUK Haberi
''Ekolojik Okuryazar Çocuklar'' Projesiyle Doğaya Duyarlı Bireyler Yetiştiriyorlar

Doğanın kendi kendini yenileyebilmesi yani yaşamın sağlıklı bir şekilde devamlılığı için bütün varlıkların bu sistemde dengeli bir şekilde yer alması gerektiğini belirten Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu Öğretmeni Derya Yağmur , '' İnsanoğlunun doğaya verdiği zararlar nedeniyle doğal denge ( ekolojik denge) bozulmaktadır. Aşırı kirliliğe ve tüketime maruz kalarak bozulan doğal denge, giderek kendisini yenileyebilme güç ve özelliğini yitirmekte, doğal kaynaklar gün geçtikçe tükenmektedir. Gelinen bu noktada çevrenin korunmasına yönelik günlük çözümlerin değil sürdürülebilir adımların atılması oldukça önemlidir. Gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak için çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek gerekir.  Doğanın tüm zenginliği ile korunması ve sonraki kuşaklara aktarılması için yapılması gereken en etkili yol ise iyi bir ekoloji eğitimidir.  Bu nedenle, çocukların doğada daha çok zaman geçirmelerini, gözlem yapmalarını, merak duygusuyla doğayı keşfetmelerini sağlamak ve ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacı ile “Ekolojik Okuryazar Çocuklar”  e Twinning Projesi geliştirildi.

 

 

            Proje ile çocukların; ortak evimiz olan dünyamızdaki doğal süreçleri anlayan, doğadaki ilişkileri benimseyen, doğayla uyumlu yaşayan ve ekolojik okuryazarlık becerisine sahip bireyler olarak yetişmeleri hedeflenmektedir.  Bu genel hedef çerçevesinde aşağıdaki özel hedeflere ulaşılacaktır.

 

 

  • Ekoloji ve doğa eğitimi (toprak, su, hava, biyolojik çeşitlilik, ekosistem, doğal varlıklar, sürdürülebilir yaşam) konusunda farkındalık yaratmak ,

  • Çocukların doğayı yaşayarak deneyimlemelerini sağlamak

  • Yaşanılan ortamı tanıyarak doğayı korumaya yönelik bilinçli bir bakış açısı geliştirmek,

  • Ekosistemlerin işleyişi ve insanların bu ekosistem üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin farkına varmak,

  • Doğanın dilini anlayarak doğaya karşı olumlu bir tutum geliştirmek,

  • Sürdürülebilir yaşam bilincinin geliştirilmesini sağlamak.

  • 21.yüzyıl becerilerini ve Web 2.0 araçlarını etkinliklere entegrasyonunu sağlamak,

  • Çocukların yaratıcılık, işbirliği,  paylaşma ve sorumluluk becerilerini geliştirerek İngilizce seviyelerini geliştirmelerine destek olmak.

 

 

     Proje, Ankara Şehit Muhammet Yalçın Anaokulu Öğretmeni Zeliha Güneş Demir ve Karadeniz Ereğli Bilim Sanat Merkezi Öğretmeni Fatma Uludağ tarafından oluşturuldu. Proje kapsamında Türkiye’den dokuz, Portekiz, Bulgaristan, Letonya, Azerbaycan ve Ukraynadan birer öğretmen olmak üzere toplam 16 öğretmenin ortak katılımı ile hayata geçirildi.  İlimizden de Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulundan ben Derya Yağmur bu projenin ortaklarındanım.

 

 

     Projemizin hedef kitlesini 4 - 11 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır.     Proje 27.12.2020 tarihinde oluşturularak ortaklık çağrısı duyurusu yapılmıştır. Proje faaliyetleri  Ocak – Mayıs 2021 tarihleri arasında toplam beş ay olarak planlanarak hayata geçirilmiştir. Ocak ayında ortaklar belirlenip, ilk toplantı yapılarak proje içeriği netleştirilmiş, yapılacak etkinliklerin planlaması yapılmış, sosyal medya hesapları oluşturularak proje yaygınlaştırma çalışmaları başlamıştır. Şubat ve Mayıs aylarında da proje etkinlikleri uygulanmıştır.  Proje kapsamındaki etkinliklerin genel başlıklarını; sürdürülebilir yaşam, toprak, su, hava, doğada gözlem biyolojik çeşitlilik, ekosistem oluşturmaktadır. Pandemi sürecinden dolayı okulların uzaktan eğitime geçmesi nedeni ile etkinliklerin bir kısmı uzaktan eğitim ve çevrim içi etkinlikler şeklinde bir kısmı da yüz yüze gözlem, deneysel çalışmalar, poster çalışması, gezi gözlem etkinlikleri, doğa oyunları şeklinde çocukların etkin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çocukları süreci daha iyi kavramaları ve farkındalıklarının gelişmesi için uzman davet edilerek çevrim içi olarak, Ekolojik Okuryazarlık, Su Varlıklarımız, Biyolojik Çeşitlilik, Toprak ve Kompost Yapımı konularında web konferansları yapılmıştır'' dedi.

 

 

       Derya Yağmur Proje kapsamında yapılan etkinliklerle çocukların doğa ve doğa olaylarına eleştirel bakabilmeleri, sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştirerek bu doğrultuda araştırma ve sorgulama yapabilmeleri, ekolojinin ilkelerini ve sınırlarını bilmeleri, doğayla uyumlu yaşama becerisi kazanmaları, doğada yaşanan sorunları fark etmeleri ve çözümün bir parçası olabilmeleri, sürdürülebilir yaşam gibi konularda farkındalıklarının geliştiğini ve daha doğa dostu davrandıklarını yanı öğrendiklerini günlük yaşamlarına aktardıklarını belirtti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: ekolojik okuryazar çocuklar, derya yağmur
Yorumlar
Haber Yazılımı