Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 10:35 ABONE OL Google News
 
Ecdada Böyle mi Sahip Çıkılıyor ?
Kırşehir’de, tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Cacabey Kervansarayı, bakımsızlık nedeniyle yok olmaya terk edilldi.
SANAT Haberi
Ecdada Böyle mi Sahip Çıkılıyor ?

Kızılırmak'ın kenarında bulunan ve Kesikköprü Kervansaray'ı olarak bilinen Cacabey Kervansaray'ın mevcut hali ziyaretçilerinin içini sızlatıyor.Giriş kapısı açık olan Kervansaray'ın  girişinde bulunan elektrik panosu dağınık haliyle tehlike saçarken , pencere ve kapı demirliklerinin sağa sola rastgele atılmış hali de gözlerden kaçmıyor.

 

 

Kervansaray'ın giriş kısmının sol tarafında bulunan ve mihrabında döneminin sanatının yansıtan işlemelerin bulunduğu mescit kısmı ise tahrip edilmiş durumda.Taş üzerine yapılan işlemelerin büyük kısmı kırılarak yok edilmeye çalışılmış.Tarihi Kervansaray iç kısımdaki bölümlerinin zemininde blunan 5 cm'ye varan kuş gübresi ile neredeyse bir ahırı andırıyor.

 

 

Anadolu Selçuklu yapısı olan tarihi yapı 1251 yılında Sultan 2. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde, Kırşehir emiri olan Nurettin Caca tarafından yaptırıldı.Son olarak 1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi kervansaray atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş bir durumda.

 

 

Tarihi kervansarayın bağlı olduğu Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise tarihi yapının ‘’akar’’ yani gelir getiren yapılar arasında bulunduğunu ve kiralanması gerektiğini bu yüzden de herhangi bir restorasyon çalışmasının da bulunmadığını açıkladı.

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Ecdada, Böyle, mi, Sahip, Çıkılıyor, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı