Haber Detayı
19 Ocak 2023 - Perşembe 12:25 ABONE OL Google News
 
Davanın Kırşehir'de Yeniden Görülmesine Saadet Partisi'nden Büyük Tepki
31 Mart 2019 seçim günü Malatya Pütürge’de sandık müşahitleri Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş'ın öldürülmesine ilişkin ağırlaştırılmış müebbet cezası kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından dava görüldü. Saadet Partililer, cezada indirime tepki göstererek Kırşehir Adliyesi önünde "Ağır suça hafif ceza kabul edilemez” diye seslendi.
SİYASET Haberi
Davanın Kırşehir'de Yeniden Görülmesine Saadet Partisi'nden Büyük Tepki

31 Mart 2019 seçim günü Malatya Pütürge'de sandık müşahitleri Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş’ın öldürülmesine ilişikin 5 kişiye ikişer ağırlaştırılmış müebbet cezası kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava görüldü.

Olayla ilgili tutuklanan 5 sanıktan C.K, tahliye edilmişti.Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar Ö.S, Ö.S, A.S. ve H.S'ye iki kişiyi öldürmek suçlarından ikişer kez müebbet, bir kişiyi yaralamaktan 1 yıl 2'şer ay hapis, tutuksuz sanık C.K'ye ise 4 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

 

Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş 

 

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinin kararının temyiz edilmesi üzerine Yargıtay, davayı müebbet hapis cezası alan 2 sanık yönünden bozarak yeniden yargılanmalarını kararlaştırmıştı.

 

16 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Kırşehir'de görülen ve basına kapalı şekilde gerçekleştirilen duruşmada, sanıkların ifadeleri alındı. Sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, önceki duruşmalarda verdikleri ifadeleri tekrarladı.Cumhuriyet savcısının mütalaasını alan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının mütalaaya karşı süre istemeleri üzerine duruşmayı 16 Şubat'a erteledi.

 

SAADET PARTİSİ ADLİYE'NİN ÖNÜNDEYDİ

Saadet Partililer ve maktüllerin yakınları dava öncesinde Kırşehir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında “Ağırlaştırılmış müebbet kararı bozulamaz”, “Adalet yerini bulacak”, “Mahkemeler kimden yana”, “Ağır suça hafif ceza kabul edilemez” dövizleri açıldı.

 

 

MÜEBBET CEZASININ BOZULMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş'ın akrabası Aydın Aktaş, “5 kişi ikişer ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. İstinaf mahkemesi, Yargıtay onayladı bu karar bozulmuştur. Sebebini biz de bilmiyoruz. Bilmediğimiz için burada toplandık. Diliyoruz bu suçlular adaletin karşısında cezasını bulsunlar” diye konuştu.

 

NE OLMUŞTU?

Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesi'ndeki ilkokulda 31 Mart 2019'da yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sırasında yaşlı çiftin kabine birlikte girip oy kullanmak istemesi üzerine tartışma çıkmış, kavgaya dönüşen olayda silahla vurulan Hasan ve İlyas Aktaş hayatını kaybetmiş, Ali Aktaş yaralanmıştı.

 

Olayla ilgili tutuklanan 5 sanıktan C.K, tahliye edilmişti.Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar Ö.S, Ö.S, A.S. ve H.S'ye iki kişiyi öldürmek suçlarından ikişer kez müebbet, bir kişiyi yaralamaktan 1 yıl 2'şer ay hapis, tutuksuz sanık C.K'ye ise 4 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

 

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinin kararının temyiz edilmesi üzerine Yargıtay, davayı müebbet hapis cezası alan 2 sanık yönünden bozarak yeniden yargılanmalarını kararlaştırmıştı.Cezada indirim yapılmasına Saadet Partililer tepki göstermişti.

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ''Katili ve maktulü, siyasi görüşüne göre değerlendirmeyi adaletle bağdaştırmak mümkün değildir!” notuyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi :

 

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, Malatya-Pütürge'de partimizin sandık müşahitleri Hasan ve İlyas Aktaş kardeşlerimiz sandık başında katledilmiş, Ali Aktaş kardeşimiz de yaralanmış ve ‘siyaset ile cinayet’ kelimelerinin yan yana gelişi hepimizi derinden sarsmıştı. Ne yazık ki, geride yetim çocukların, gözü yaşlı anaların ve eşlerin kaldığı katliamın ardından işleyen süreç ise çok daha vahimdir! Faillere önce iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş, ancak sonra ‘indirim’le müebbet hapis cezasına hükmedilmiştir.

 

“İKİ İNSANI SANDIK BAŞINDA, HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE KATLETMENİN CEZASI BU OLMAMALIDIR”

Ancak bu "indirim" de yeterli görülmemiş olacak ki, çeşitli kılıflar uydurularak failler hakkında verilen karar bozulmuştur. Anlaşılan yine bir ‘indirim’ yapılarak bu ceza düşürülecek ve ikinci bir ‘indirim’ ile çok düşük bir cezaya hükmedilecektir. İki insanı sandık başında, herkesin gözü önünde katletmenin cezası bu olmamalıdır! Adeta lütuf gibi yapılan bu ‘indirimler’ sonunda adalet nasıl yerini bulacaktır? Katili ve maktulü, siyasi görüşüne göre değerlendirmeyi adaletle bağdaştırmak mümkün değildir.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,pütürge,saadet partisi,hasan aktaş,ilyas aktaş
Yorumlar
Haber Yazılımı