Haber Detayı
09 Mayıs 2022 - Pazartesi 23:15 ABONE OL Google News
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjde Verdi Fiyatlar Uçuşa Geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısından sonra ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşlar için düşük faizli kredi müjdesini verdi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ilanda olan konutlara peş peşe zamlar gelmeye başladı.
EKONOMİ Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjde Verdi Fiyatlar Uçuşa Geçti

Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkano Erdoğan vatandaşlara konut “müjdesi” verdi. Konut finansmanı için 3 ayrı finansman hazırlandığını söyleyen Erdoğan, “Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.


Konut sektöründeki dalgalanmadan korunmak amacıyla bazı tedbirleri hayata geçireceklerinden bahseden Erdoğan “on dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik. İfadelerini kullandı. 


Erdoğan konut müjdesi ile ilgili açıklamalarına şu sözlerle devam etti:
 “Konut finansmanı konusunda 3 paket. Tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyona kadar değere sahip 1. El satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 oranlı konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarı ile projelerin bir an önce satılması için 20 milyarlık kaynak ayarladık. İnşaat halindeki konutların bir an önce satılmasını hedefliyoruz. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.”

 

FİYATLAR UÇUŞA GEÇTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşların ev almak için yeni finansman desteklerine açıklamasıyla ev fiyatları da bir anda yükselmeye başladı. Birçok sosyal medya kullanıcısı satılık ev ilanlarındaki fiyatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından önceki ve sonraki fiyatlarını paylaştı. 
Sosyal medyadaki görüntülerde konut fiyatlarının yüzde 25-yüzde 30 arttığı görülüyor. 2020 yılında yapılan konut kredisi indiriminden sonra da konut fiyatlarında bir yükseliş yaşanmıştı.


İşte o artışlardan bazıları:

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, Müjde, Verdi, Fiyatlar, Uçuşa, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı