Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 12:38 ABONE OL Google News
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çarpıcı Açıklamalar
- Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  Çarpıcı Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de FETÖ'nün büyümesinde, serpilmesinde herkesin payı olabilir” ifadelerini kullanırken FETÖ’nün terör örgütü ilan edilip ona savaş açanların AK Parti ve kendisi olduğunu belirtti.FETÖ’nün anlaşamadığı tek liderin ise Milli Görüş'ün merhum lideri Necmettin Erbakan olduğunu ifade eden Erdoğan, '' Bu süreçleri iyi bilen birisiyim. FETÖ'nün bu ülkede anlaşamadığı, görüşemediği tek lider var, o da merhum Erbakan Hoca'mızdır. Erbakan Hoca'mızdan nefret ederdi." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:" Hiçbir zaman bir araya da gelmemişlerdir ama şimdi Erbakan Hoca'mla beraber olduğunu iddia eden malum zat, ne yazık ki onun müritleriyle, onunla beraber dirsek temasında olanlarla beraber yürüyor. Onları herhalde ismen zikretmeme gerek var mı? İsraf olur.''

GEZİ DAVASI KARARINA SERT TEPKİ

FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları ile ilgili de konuşan Erdoğan, “YAŞ’larda bize tek bir FETÖ’cünün dosyası gelmedi” dedi. Dün görülen Gezi Parkı Davası'nda verilen beraat kararları hakkında konuşan Erdoğan, "Gezi olayları aslında tıpkı askeri darbeler gibi devleti ve milleti hedef alan alçak bir saldırıdır" ifadelerini kullandı. Gezi Parkı Davası'nda hakkında beraat kararı verilen Osman Kavala, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi davasıyla ilgili olarak yeniden gözaltına alınmıştı.

RUSYA VE SURİYE'YE SERT

Erdoğan, İdlib’de artan gerilimle ilgili de harekatın an meselesi olduğunu söyledi. Rusya ve Suriye’ye İdlib’in bırakılmayacağını dile getiren Erdoğan, “Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hala anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere özellikle İdlib’i bırakmayacağız” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

-Türkiye'de FETÖ'nün büyümesinde, serpilmesinde herkesin payı olabilir. Ama FETÖ'yü terör örgütü ilan edip ona savaş açan şahsım ve AK Parti'dir.

-FETÖ'nün bu ülkede anlaşamadığı, görüşemediği tek lider vardır. Merhum Necmettin Erbakan.

-Başbakanlığım boyunca YAŞ'larda önüme tek bir FETÖ'cünün dosyası gelmedi. Gelen dosyalar hep mütedeyyin insanlarla ilgiliydi.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NA SERT SÖZLER

-15 Temmuz gecesi FETÖ herkesin peşine düştü, bir tek Kılıçdaroğlu FETÖ'nün korumasına alındı.

-İnsan bu şahsın evinin ve cüzdanının en gizli köşesinde 1 dolarlık banknot saklayıp saklamadığını da merak etmiyor değil.

-15 Temmuz gecesi FETÖ herkesin peşine düştü, bir tek Kılıçdaroğlu FETÖ'nün korumasına alındı. Sayın Kılıçdaroğlu biz tankların karşısındaydık, biz havalimanındaydık. Sen kahveni yudumladın.

-Demokrasi, insan hakları, hukuk, adalet söylemlerini, FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak, FETÖ tehdidini hafifletmek için kullananlar, bu millet için en az FETÖ zihniyeti kadar tehlikelidir.

-FETÖ'nün şemasını hâlâ tam olarak çıkarmış olduğumuzu düşünmüyorum. Böylesine karmaşık bir yapı kendi kendine doğmadı.

-15 Temmuz olmasaydı FETÖ'nün tasfiyesini zaten hızlandırmış olacaktık.

"GEZİ OLAYLARI MİLLETİ HEDEF ALAN ALÇAK BİR SALDIRIDIR"

-Dünkü gelişmeler Gezi olaylarını bir kez daha hatırlattı. Ağaç bahanesiyle başlayan olaylar sivil kalkışma halini aldı.

-Gezi olayları aslında tıpkı askeri darbeler gibi devleti ve milleti hedef alan alçak bir saldırıdır. Bu ülkede milyonlarca fidan diken iktidara ağaç sökme yaftası yapıştıranlara ben sadece lanet okurum.

-Bay Kemal aydınlık gençler diyor, bunlar başta şahsı olmak üzere aldatılmış gençlerdir. Sevsinler senin aydınlık gençlerini.

-Gezi olaylarının Türkiye'ye doğrudan maliyeti 1.4 milyar dolar iken dolaylı maliyeti ise 100'lerce milyar doları bulmuştur.

-Siz değil misiniz bu ülkede yıllarca terörist olarak tescil edilmiş olanların posterlerini Atatürk Kültür Merkezi’nin duvarlarına, göğsüne asanlar?

-Toplumu bölmeyi amaçlayan Gezi olaylarını halkımızla omuz omuza vererek bitirdik. Her kim Gezi olaylarını masum bir çevre hareketi olarak tanımlıyorsa ya gafildir ya da taammüden bu ülkenin ve milletin düşmanıdır. Hukukun her kararına elbette saygımız vardır ama bizim ve milletimizin gözünde Gezi'nin ve bu kalkışmanın önünde yer alanların hükmü asla değişmeyecektir.

"İDLİB'İ BIRAKMAYACAĞIZ"

-Sadece sınır güvenliğimiz değil, aynı zamanda 83 milyon vatandaşımızın her birinin evinde huzurla uyuyabilmesi bakımından kritik öneme sahip Suriye’de, gerçekten destansı bir mücadele yürütüyoruz. Harekât bölgelerimize yönelik tacizlere en sert şekilde cevap veriyoruz.

-(İdlib için verilen süre) Son günlere giriyoruz, artık son ikazlarımızı yapıyoruz. Gerek ülkemizde gerek Rusya’da ve gerek sahada yapılan görüşmelerde maalesef arzu ettiğimiz neticeye ulaşamadık. Masada bizim istediğimizin çok uzağında olunduğu çok açıktır. Türkiye İdlib konusunda kendi harekat planlarını uygulamak üzere her türlü hazırlığını yapmıştır. Her operasyonda  olduğu gibi bu konuda da bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz. Daha açık ifadeyle bir harekat an meselesidir.

-Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hala anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere özellikle İdlib’i bırakmayacağız.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, , Çarpıcı, Açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı